25 Yaş Altı Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

28 Kasım 2016

Evlilik kredisi almak istiyorum, evlilik kredisi almanın şartları nelerdir, 25 altı evlilik kredisi nasıl alınır? Diye düşünüyorsanız, emin olun ki doğru yerdesiniz. Sizler için detaylı bir araştırma sonucu hazırladığımız bu yazımızda 25 altı evlilik kredisi ile ilgili önemli bilgiler vermekteyiz.

Evlilik Kredisi Başvurusu

Evlilik Kredisi Nedir? 25 yaş altı olmanın evlilik kredilerinde bir önemi var mıdır?

Evlilik kredisi, bankalar tarafından sunulan bir kredi kullandırma türüdür. İhtiyaç kredisi sınıfının altında yer alsa da evlilik kredileri daha esnek bir yapıdadır. 48 ay taksit imkanı ve başlangıçta 3 ay taksit öteleme gibi ayrıcalıkları vardır. Ayrıca faiz oranları daha düşüktür. Evlilik kredisi, evlenmek isteyen çiftlere verilir. Burada amaç gerekli evlilik masraflarının karşılanmasıdır. Bankaların evlilik kredisi seçeneğinde normalde yaş sınırı yoktur. Ancak zaman zaman yaptıkları kampanyalarda genellikle 25 yaş altı olanlara faiz oranını biraz daha aşağı çekerler. Yine bu kampanyalara istinaden evlilik kredilerinden masraf ücreti alınmaz.

Bunun yanı sıra devlet bu işe el atmaya karar vermiştir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca yürütülen çalışmalar sonucu “çeyiz hesabı” ortaya çıkarıldı. Biriktirme esasına dayanan bu sistemde evlenmek isteyen kişi en az 3 yıl boyunca bankada bulunan çeyiz hesabına düzenli olarak para yatırarak biriktirecektir. Bu süre sonunda bankada biriken parasına göre devlet katkıda bulunacaktır. % 20 oranına kadar çıkan bu katkı miktarı en fazla 5.279 TL’dir. Evlenmek isteyen çiftler ayrı ayrı olarak çeyiz hesabından yararlanabilmektedir.

25 yaş altı olarak çeyiz hesabından yararlanma şartları

  • Çeyiz hesabından yararlanabilmek 25 yaş altında olmak gerekir. 18 yaşın altında olanlar için anne-babası hesap açabilirler.
  • Bankada açılan hesap için çeyiz hesabı sözleşmesi imzalanacak.
  • Düzenli aylık ödemelere ilişkin alt sınır 100 TL, üst sınır ise 1.000 TL’dir.
  • Çeyiz Hesap sadece TL cinsinden açılabilir.
  • Hesabınızı seçime bağlı olarak aylık ve 3 aylık ödeme seçenekleriyle açabilirsiniz.
  • Hesabınıza devlet katkısı yapılabilmesi için asgari 3 yıl sistemde kalmanız gerekir.
  • Düzenli olarak ödeme yapılması gerekir.
  • 27 yaşından önce evlenecek olmanız gerekir.
  • Çeyiz hesabından yararlanma hakkı kişilere 1 kereye mahsus olarak verilir.

Henüz yürürlüğe girmese de yakın bir zamanda devlet destekli evlilik kredisinden yararlanma imkanı planlanmaktadır. Bu kredi türünde de en önde gelen şart 25 yaş altı olacaktır. “Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu Yapmak” adlı yazımızda bu konuyla ilgili detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Evlilik kredisi hakkında yazmış olduğumuz tüm yazılara bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık