48 Ay Vadeli Kredi Başvurusu Ne Zaman?

7 Ekim 2016

Bir çok kişinin beklediği 48 ay vadeli kredi başvurusu ne zaman? Krediler de 48 ay vade başvurusunda nasıl bulunulur? Günümüzde birçok kişi finansal sıkıntılarını çözmek için bankalara kredi başvurusunda bulunmaktadır. Yaşanan nakit sıkıntıları çoğu insanı, sürekli olarak bankalardan kredi kullanmaya itmektedir. İnsanların yaşamakta olduğu ekonomik sıkıntılar, birden fazla kredi kullanımına neden olmakta ve bu durumda olan birçok kişi, uzun vadeli kredi seçenekleri ile hem daha düşük taksitlerle borçlarını ödemeye, hem de, tek bir bankaya borçlanmaya çalışmaktadırlar.

Ancak, daha önce Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından, tüketicilerin kullandıkları uzun vade seçenekli kredilere yasak getirilmiş, kredi vadeleri 36 ay ile sınırlandırılmıştı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun getirdiği bu düzenlemeye gösterilen gerekçe, borçlanmanın çok artmasıydı. Getirilen bu kısıtlama, ülke ekonomisine olumlu olarak yansırken, birçok banka müşterisini zor durumda bıraktı ve birçok kişi borçlarını ödeyemez hale geldi.

Borçlarını ödemekte zorlanan, borç ödemek için banka kredilerine sarılan, zorlandığı anda uzun vadeli kredilerle borçlarını daha düşük taksitlerle ödemeye çalışan birçok tüketici, kredi vadelerinin düşürülmesiyle, oldukça büyük sıkıntılara düşmüş ve borçlarını ödeyemez hale gelmiştir. Bununla birlikte, uzun vadede borçlanan kişileri, uzun vadeli kredilerle ilgili birtakım olumsuzluklarda beklemektedir.

Uzun Vadeli Krediler ile Kısa Vadeli Krediler Arasındaki En Temel Farklar Nelerdir?

Bankalardan kredi kullanmak isteyen kişiler, daha çok aylık ödeme tutarlarını düşünerek kredi çekmekte, aylık ödeme tutarlarının az olmasını istemektedirler. Aylık ödeme tutarının, kişilerin bütçelerini aşmaması, kredinin geri ödeme aşamasında büyük önem taşımakla birlikte, beraberinde kişiye olumsuz olarak yansımaktadır. Uzun vadeli kredilerin aylık ödeme tutarları, kısa vadeli kredilere oranla daha düşüktür.

Ancak uzun vadeli kredilere uygulanan faiz oranı, kısa vadeli kredilere oranla daha yüksektir ve toplam ödeme tutarını bu oranda artırmaktadır. Bankalar, borcun vadesi uzadıkça, daha yüksek faiz uygulayacak ve uzun vadede kredi kullanan kişiler bankaya daha fazla bir ödeme yapmak durumunda kalacaktır. Bunun dışında, borcun daha uzun vadede bitmesi, borcun bitiş tarihinin uzaması da, kredi çeken kişileri, psikolojik olarak olumsuz etkileyebilmektedir.

Uzun Vadeli Kredi Kullanmak Mümkün Mü?

27.09.2016 tarihinde, maksimum 36 ay vade ile verilen tüketici kredileri, resmi gazetede yayınlanarak, 48 ay vadeli kredi olarak verilmeye başlandı. Bu değişiklikle birlikte 48 ay vade ile kredi kullanmanın önü açılmış oldu.

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık