72 Ay Vadeli Konut Kredisi Başvurusu ve Şartları

8 Ekim 2016

72 ay vadeli konut kredisi nasıl alınır? Başvurusu ve şartları nelerdir? Bu yazımızda detaylı olarak sizlere aktaracağız.

Konut Kredisi Nedir? 

Konut kredisi alınmak istenen gayrimenkul ’ün bir teminat adı altında bankalar aracılığı ile kullandırtılan bir tür kredidir. Peşin para ile alınamayan evler için öncelikle düşünülen kredi cinsidir. Belli bir peşinatı olan ve gerisini kredi ile tamamlayacak olan konut sahibi olmak isteyen tüketicilerin başvurdukları bir yoldur. Konut kredisinde daha fazla bilgi almak isteyenler daha önce yazmış olduğumuz En Uygun Konut Kredisi Başvurusu başlıklı yazımıza göz atabilirler.

Kullanım Şartları Nelerdir?

Banka çekmek istenile konut kredisi tutarının expertiz’in raporuna göre biçilen değerin %75’ine kadar konut kredisi kullandırabilir. Konut Kredisi devlet destekli bir kredidir. Ödenen faiz üzerinden alınan KKDF ve BSMV vergilerinden muaftır. Kişinin geliri ve kredi notuna göre kullanılabilecek kredi tutarı belirlenmektedir. Hane halkı gelirinin en fazla %50’si aylık ödenebilecek kredi tutarı olarak belirleniyor. Yani 6000 TL maaş alan bir işi 5000 TL konut kredisi aylığı ödeyemez.

En fazla 10 yıl 120 ay olarak kullandırtılır. Genellikle ülkemizde sabit aylık ödemeli olarak konut kredisi kullanılır. Kendi bütçenize uygun olarak ödeme planı tercih etmelisiniz. Aylık gelir ve gider durumu, maaş ve maaş dışı belgelenebilir gelirlerin sunulması gerekmektedir. Ayrıca alınacak konutun değeri, geçmiş dönem ödeme bilgileri yani kredi skoru kredi çekerken çok önem kazanmaktadır. Alınacak konutta ise bankalar tarafından inşaat ruhsatı, kat mülkiyeti, kat irtifakı gibi tapulardan en az birinin bulunması gerekmektedir. Bunlar olmadan konut kredisini başvuru yapılamamaktadır.

Eğer bu şartlara uyuyorsanız ve 72 Ay vadeli konut kredisi çekmek istiyorsanız bankalara başvuru yapabilirsiniz demektir. 72 ay vadeli kredi çekmek 6 yıl içerisinde taksitlerin ödenebileceği anlamına gelmektedir. 120 aylık konut kredi tutarına göre 72 ay vadeli konut kredisi tutarları vade kısalığından dolayı daha fazla olmaktadır. Alım gücünüzün yettiği ölçüde 72 ay vadeli konut kredisi çekmeni tavsiye edilmektedir. Daha sonra temin edilen nakit para bankaya yatırılarak istenirse vade kısaltılabilir veya anaparadan düşülerek avantajlı duruma geçebilirsiniz. Konut kredisi ile alınan konutlar bankalara ipoteklidir. Tüm taksitler ödendikten sonra ipotek kaldırılır ve ev sahibi olursunuz. Bu süre zarfında ödenmeyen konut kredileri ilk olarak ihtarname gönderilerek kredi sahibi uyarılır. Devam edilmesi durumunda avukatlar aracılığı ile tahsil edilmeye çalışılır.

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık