A ve B Tipi Likit Fonların Farkı Nedir?

22 Aralık 2016

A tipi likit fonlar ve B tipi likit fonlar, fon piyasaları içerisinde yer alan fon çeşitleridir. Bu iki fonun en büyük ortak özelliği, yatırımcılar tarafından yatırım amaçlı satın alınmalarıdır. Likit fonlar, vadesine 180 günden az kalmış faizle işleyen mali araçlardır. Likit fonlar, A ve B tipi olarak yatırımcılarının beklentilerine göre ayrılmaktadırlar.

A ve B Tipi Likit Fonları

Peki, A Ve B Tipi Likit Fonların Farkı Nedir A tipi likit fonlar genellikle yüksek risk alarak yatırım yapan yatırım yapan kullanıcılar tarafından tercih edilirken, B tipi likit fonlar ise düşük risk almaya eğilimli kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Risk seviyesine bağlı olarak B tipi likit fonlar düşük risk barındırdıkları için getirileri de aynı oranda düşüktür. A tipi likit fonlar uzun vadeli yatırımlar için, B tipi likit fonlar ise kısa vadeli yatırımlar için uygundur. Kullanıcılar yatırım tercihlerini yatırım sürelerine ve yatırım oranlarına göre belirlemektedirler.

Likit Fonların Alım Satımı

A tipi likit fonlar, alım satım yapması zaman alan fonlar arasındadır. Bu fonun getirisi yüksektir ama bir yandan da götürüsü olması riskini taşır. Türkiye’de Kurulu ortaklıkların hisse senetlerine portföy değerlerinin %25’inin yatırılması durumunda bu fonlar A tipi likit fon kategorisine girmektedir. Bu sebeple A tipi likit fonların risk içerdiği göz önünde bulundurulmalıdır. Yatırımcıların bu fon türünde yatırım yaparken çeşitli platformlarda danışmanlara başvurmaları tavsiye edilmektedir. A tipi likit fon götürü riski yüksek yatırım araçlarından biridir. Yatırımcılar yatırım yaparken bu noktayı unutmamalıdırlar.

B tipi likit fonlar ise anlık olarak alım satım yapılan fon kategorisindedir. Yatırımcılar bu fon türünde ellerindeki para miktarına göre gelir edebilmektedirler. Bu fon genellikle götürü riski taşımadığı için kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Uzmanlar B tipi likit fonu uzun vadeli yatırımlardan ziyade daha kısa süreli yatırımlar için önermektedirler. Paranızı B tipi likit fonda değerlendirerek kısa vadede güzel getiriler elde edebilirsiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Hisse Senedi Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor? başlıklı yazımız Hisse senedi, Hisse senedi alımı ve Hisse senedi almak istiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık