Araç Plaka Değiştirme Masrafları 2017

Araç plaka değiştirme masrafı ne kadar tutuyor? Araç plaka değiştirme için ne kadar para ödemek gerekiyor? İşte bu ve benzeri sorularınız için yine doğru yerdesiniz! Çünkü kredispara.com sizin için araştırmalar yapıyor ve bilgileri sizlere aktarıyor. Araç plakası değiştirmek için masraflar nelerdir diye merak edenlerin okuması gereken yazımız şimdi sizlerle buluşuyor.

Araç Plaka Değiştirme

Araç satın alanların plaka değiştirme yani plakayı üzerine alma zorunluluğu bulunmaktadır. Çünkü araçlar plakalarına göre arşivlenir. Buna göre de araç sahibinin kim olduğu bilinmesi gerekir. Bu hem vergilendirme hem de takip açısından zorunlu bir işlemdir. Ayrıca trafik cezalarının büyük bir kısmı da plakaya yani plaka kimin adınaysa ona kesilmektedir. Hal böyle olunca aracını satan kişiler, aracın plakasının alıcının üzerine olmasını isterler. Zaten bu zorunlu bir işlemdir. Bir aracın plakası, aracın sahibinin kim olduğunu belgeler.

Araç plaka değiştirme işlemleri noter aracılığı ile olmakta ve trafik kayıt bürosunca düzenlenmektedir. Bir aracı satan kişi ile aracı satın alan kişinin bir araya gelerek ya da oluşturulacak bir vekâletname ile aracın satış işlemi noter huzurunda yazılı olarak ve imza karşılığında gerçekleşir. Burada önemli olan husus, bir aracın plakasının trafik kayıt bürosunca resmi olarak değiştirilebilmesi ve yeni ruhsat çıkarılabilmesi için öncelikle alıcı ile satıcının noter huzurunda satışı gerçekleştirmesi gerekmektedir. Noter tarafından düzenlenecek satış işlem belgesi ile en geç 1 ay içersinde aracın yeni sahibi trafik kayıt ve tescil bürosuna başvuruda bulunur ve aracın yeni sahibi olarak ruhsatını alır.

Araç Plaka Değiştirme Ücretleri ve Masrafları

Yapılması zorunlu olan araç plaka değiştirme işlemleri kendi arasında da ikiye ayrılmaktadır. Bunları uygulanan ücretler ile ele alalım.

  1. Bir Aracın Plakasını Değiştirmeden Üzerine Almak: Bir aracı satın alan kişi aracın yeni sahibi olur. Burada yapılması gereken noterden aracın satışını almak ve trafik kayıt ve tescil bürosuna başvuruda bulunmak gerekir. Bu işlemde aracın plakası değiştirilmez, sadece aracın yeni sahibi değişir. Yani araç aynı plakada kalır. Bu işlemler için 2017 yılında satış için Noter ücreti 240 TL olarak belirlenmiştir.
  2. Bir Aracın Plakasını Komple Değiştirmek: Bir aracı satın alarak aynı zamanda plakasını komple değiştirmek isteyenler ise yine aynı şekilde noterden satış belgesi ile birlikte trafik kayıt ve tescil bürosuna müracaat ederler. Bu işlemde ise aracın ruhsat sahibi değişeceği gibi plakası da tamamen değişmektedir. Noter ücreti 240 TL, Motorlu araç trafik belgesi 102 TL, Motorlu araç tescil belgesi 76,50 TL ve bunlara ek olarak arka plaka ve ön plaka için toplam 28 TL harç yatırılması gerekmektedir.

Araç plaka değiştirme yani aracın ruhsat sahibi olma zorunlu bir uygulamadır. Bu ücretler her yıl güncelleşmektedir ve indirim, artış vs olmamaktadır. Ayrıca bu ücretler Türkiye’nin her yerinde aynı olmaktadır. kredispara.com web sitemizi takip ederek güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Mersis No Nedir? Nasıl Alınır? başlıklı yazımız Mersis Hakkında, Mersis No ve Mersis No Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık