Aracı Kiraya Vermek ve Para Kazanmak

2 Haziran 2016

Aracımı kiraya vermek istiyorum diyenler için detaylı bir şekilde araştırdık ve aracınızı kiraya vererek para kazanmak mümkün müdür? Aracı kiraya vermek mantıklı bir yatırımdır ve bu yöntemle para kazanılır mı hep birlikte bakalım.

Aracı Kiraya Vermek

Bir çok yatırım seçeneği olduğu gibi bu yatırım yöntemi de son zamanlarda pek popüler olarak karşımıza çıkmakta. Araba almak size para kazandırır mı veya yeni arabanız cebinizden para çıkmadan kendi kendini amorti eder mi? Aracınızı kiraya verip arabanızın üzerinden gelir elde etmek mümkün. Ama bir çok kişi gibi sizinde aklınıza takılan bir çok soru bulunmaktadır. Öncelikle 10 yaşını geçmemiş bir arabanız var ise bundan ek gelir elde edebilirsiniz. Burada gelirinizi en önemli belirleyecek olan arabanızın modeli, yakıt durumu, yaşı, marka olması. Böyle bir düşünceniz var ise öncelikle hedef kitlenizi belirlemeniz gerekmektedir. Hedef kitlenizde kimler mevcut. Yani sıradan günlük kullanıma uygun bir aracınız mı var yoksa lüks, gösterişli bir aracınız mı? Günlük kullanımla orta sınıf bir aracınız var ise herkes sizin için potansiyel bir müşteri. Eğer ki lüks bir aracınız var ise hedef kitleniz biraz daha daralmaktadır. Maddi durumu iyi olan ve görüntüye önem veren kişiler müşteriniz olmaktadır. Hedef kitlenizi belirledikten sonra aracınızla nasıl para kazanacaksınız? Kimlere kiraya vereceksiniz bu konuya göz atalım.

Aracımı nasıl kiraya verebilirim

Aracını kiraya vermek isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan biri “aracımı kiraya nasıl veririm?“. Kiraya vermek için 2 seçeneğiniz bulunmaktadır. Çevrenizden yararlanarak tanıdığınız, tavsiye üzerine olan kişilere verebilirsiniz. Diğer aracı kiraya verme yöntemi ise rent a car firmaları görüşerek, onlarla anlaşma sağlayarak kiraya verebilirsiniz. Şimdi bunların detaylıca inceleyelim.

Çevreniz aracılığıyla aracı kiraya vermek

Etrafınızdaki kişilerden başlayarak, arabası olmayan kişilere ulaşarak bunlara teklif edebilirsiniz. Tanıdığınız ve etrafınızda olan kişilere vermenizin avatajları da bulunmaktadır. En başta bilginiz veya tavsiye üzerine gelen kişilere verdiğinizde içiniz daha bir rahat olmuş olacaktır. Herhangi bir sıkıntı olması durumunda halledebileceğiniz bir sorun olarak karşınıza çıkmaktadır. Bu yöntemle kiraya vermenin dezavantajı olarak da şunları söyleyebiliriz. Müşteri bulmakta veya sürekli para kazanma da sıkıntı yaşayabilirsiniz. Diğer yöntem ile kiraya vermeye bakalım. Kiralayan kişilerde uzun vadede kiralamayıp sadece günlük olarak kiralama yapacaklardır.

Şirket aracılığı ile aracınızı kiraya verme

Şirket olarak yani rent a car firması ile kiraya verme daha profesyonel olmaktadır. Aracınızı kiralayan şirket sizden en az bir yıllık kiralama yapmaktadır. Bu yöntemle her ay düzenli olarak aracınız kiralansa da kiralanmasa da siz para kazanmaya devam edeceksiniz. Firma aracınızın modeline, yaşına göre sizinle bir sözleşme yaparak aracınızı kiralamaktadır. Sözleşme maddelerine dikkat etmeniz ve alanında uzman hukukçulardan yardım almanızı önermekteyiz. Aksi durumda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Araç kiraya vererek yatırım yapılır mı?

Araç alım – satımından yapan bir çok firma araç kiralama işi hizmeti vermektedir. Sizde bu yöntemi kullanarak yatırım yapabilir misiniz? Taşıt kredilerinde vade maksimum 48 ay olmaktadır. 60.000 TL’lik bir kredi çekmeniz durumunda geri ödemesi ortalama 2.000 Türk Lirası olduğunu düşünelim. Bu standartlar da bir aracı firmalar sizden ortalama aylık olarak 1.500 TL’den kiraladığını düşünürsek cebinizden 500 TL ekstra para çıkmanız gerekmektedir. Bunu da toplam bazda 4 yıl olarak hesaplar isek cebinizden 24.000 TL gibi bir para çıkmakta ve 60.000 TL olan aracınız size 24.000 TL gelmiş olacaktır. Yani yarı yarıya bir yatırım yapmış oluyorsunuz bu da hiç fena bir yatırım olarak durmamaktadır.

Sitemizde bulunan bu konuya ait taşıt kredileri hakkında yazmış olduğumuz yazılara göz atmanızı tavsiye ederiz. Aracımı kiraya vermek istiyorum diyenler için bilgi aktarmaya çalıştık. Yorumlardan aklınıza takılan soruları bizlere sorabilirsiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Kına ve Nikah Şekerleri Hazırlayarak Ek Gelir Elde Etmek başlıklı yazımız Ek gelir elde etmek, Kına şekeri işi ve Nikah şekeri ek gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık