Arsa ve Tarla İpoteği İle Kredi Başvurusu

18 Temmuz 2018

Arsa veya tarla ipotek edilerek kredi alınabilir mi? İpotek göstererek kredi almanın şartları nelerdir? Bankalardan tarla veya arsa ipotek göstererek kredi alabilir miyim? İşte bu ve buna benzer sorularınızın, merak ettiklerinizin tüm cevabı bu yazımızda yer almaktadır. kredispara.com olarak araştırdık ve bankaların arsa veya tarla ipotek karşılığı kredi imkânlarını değerlendirdik.

İpotek Nedir? Ne İşe Yarar?

İpotek, rehin verme veya rehin koyma anlamı taşımaktadır. Özellikle banka veya finans kuruluşlarından kredi sağlanması durumunda oldukça sık rastlanan bir durumdur. Örneğin Ev kredisi çekenlerin evleri kredi bitene kadar ipotek olarak bankanın elindedir. İpotek karşılığı kredi almak günümüzde yaygın olarak görülmektedir. Özellikle yüksek meblağlı kredi taleplerinde bankalar ipotek karşılığında kredi verirler.

İpotek, krediyi veren için garanti olarak değerlendirilir. Eğer kredi taksitleri ödenmez ise sözleşme gereği yani yasal olarak krediyi veren ipotek altına aldığı gayrimenkule el koyar ve hak sahibi olur. Borç ödenmez ise el koyduğu gayrimenkulü satışa çıkartır. İpotek göstermek ise kredi talebinde bulunan kişiye nakit akışı sağlar. Yani normal şartlarda kredi alamıyorken ipotek sayesinde hemen hemen tüm bankalardan kredi alabilir.

Tarla ve Arsa İpotek Gösterilebilir mi?

İpotek edilecek gayrimenkuller arasında tarla ve arsa da vardır. Ev ve arabadan sonra arsa ve tarla da yoğun olarak ipotek edilebilmektedir. Tarla veya arsa ipotek göstererek kredi almak mümkündür.

Peki, Tarla ve Arsa İpoteğinde Şartlar Nedir?

Tarla ve arsa ipotek göstererek kredi alabilmek için bankalar genellikle şu şartların sağlanmasını isterler.

  • İpotek edilecek tarla veya arsa kişinin kendisine ya da birincil derecede yakınına ait olmalıdır. Birincil derece yakın anne baba, çocuk veya kardeştir.
  • İpotek edilecek tarla ya da arsanın belediye sınırları içinde olması gerekir.
  • İpotek altına alınacak tarla ya da arsanın maddi bir değeri olmalı ve satışı mümkün olmalıdır.
  • İpotek gösterilecek tarla ya da arsanın üzerinde daha önceden konulmuş bir ipotek veya icra takibi bulunmamalıdır.
  • İpotek edilecek tarla veya arsanın sahipliği üzerinde hissedarlık bulunmamalıdır.

İpotekli kredi almak isteyenler aşağıdaki yazımıza göz atabilirler. 

ipotekli kredi

İpotekli kredi

Tarla ve Arsa İpoteği İle Kredi Başvurusunda Hangi Belgeler İstenir?

Tarla veya arsa ipotek göstererek kredi alabilmek için bankalar şu belgeleri istemektedir.

  • Kimlik belgesi
  • İkametgah belgesi
  • Gelir belgesi
  • Arsa ya da tarla tapusu
  • Arsa ya da tarla ekspertiz raporu

Tarla veya arsa ipotek göstererek kredi alma hizmetinde kredi limiti genellikle ekspertiz raporunda belirlenen değerin % 75 karşılığıdır. kredispara.com sitemizi sürekli takip ederek bankaların kredi kampanyalarından, başvuru ve şartlarından haberdar olabilir; detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık