Banka Kara Liste Sorgulama

21 Eylül 2016

Hepimizin korktuğu bir durum olması gerekli bankaların kara listesi. Bu yazımızda banka kara liste sorgulaması nasıl yapılır? Kara listeye girdiğinize nereden bakabilirsiniz veya öğrenebilirsiniz bunları sizlere aktarmaya çalışacağız. Öncelikle kara liste nasıl girilir? Kimler kara listede olabilir onlara detaylı bir şekilde değinelim. Bankaların kara listesine öncelikle şu sebepten dolayı girilir. Bankanın sunmuş olduğu hizmetler arasında olan kredi kartı, krediler, mevduat hesabına ait ek hesap borçları düzenli ödenmediği taktirde kara listeye girmeniz yüksek ihtimaldir.

Kara liste nedir ve nasıl kara listeye girilir?

Kara liste adından anlaşılacağı gibi tehlikeli bir durumdur. Kara listede adınız geçiyorsa bankaların sunmuş olduğu hizmetler içinde olan kredi ürünlerini kullanamazsınız. “Kara listeye nasıl girilir?” sorusuna gelince bankaların sunmuş oldukları kredi hizmetlerinden yararlanıp bunların ödemesini geciktirirseniz kara listeye adım atmış olursunuz. Bu gecikmeler günlük veya 1 aylık değildir. Hiçbir şekilde 90 gün boyunca borçlarınızı ödemediyseniz banka sizden bu borcu tahsil etme yoluna gidecektir. 90 gün sonunda bankanın belirlemiş olduğu avukatlar aracılığıyla size borcunuzdan ötürü ihtarname gönderecektir. 7 gün içinde borcunuzu yatırmanızı isteyeceklerdir. 7 gün içinde borcunuzu ödemediğiniz taktirde Merkez Bankası’na bildirimde bulunacaktır. Merkez Bankası da sicilinizi kara listeye alacaktır. Borç tahsil etme süreci hukuksal işlemlerle devam edecektir.
Kara listeye girdim ne olacak?

Öncelikle kredi notunuz en riskli grupta olacaktır. Kredi Notu Nedir? diyorsanız ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Kara listeye girdiyseniz bankaların kredi hizmetlerinin hiçbirinden yararlanamazsınız.

Kara listeden nasıl çıkabilirim?

Kara listeden çıkmak çok zordur. Kara listeden çıkmak istiyorsanız bankaya olan borcunuzu hemen kapatmalısınız. Borcunuzun hepsinin ödemesini gerçekleştirdiyseniz 5 yıl beklemeniz gerekmektedir bankaların kredi hizmetinden yararlanmanız için. 5 yıl sonunda Merkez Bankası sizi kara listeden çıkarıp size bir şans daha verir ve böylece kredi hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Banka kara liste sorgulama yapmak istiyorum?

Kara liste sorgulama işlemi yapmak isteyenler Merkez Bankası’nın sisteminden gerçekleştirebilirler ve Türkiye Bankalar Birliği internet sitesinde rapor başvurusunda bulunmaları gereklidir. Eğer ki bir banka borcunuzdan dolayı avukat ile işlemler başlatıldıysa kara listeye girmişsiniz demektir. Avukat dava haciz veya icra yoluyla borcunuzun tahsiline ait dava açıldıysa kara listedesiniz anlamına gelir.

Kara listeden nasıl çıkabilirim? Ne yapmam Gerekli?

Kara listeden çıkmak istiyorum diyorsanız kesinlikle olan tüm borcunuzu kapatmalısınız. Borcunuzu kapattıktan sonra kredi çekmeniz zor bir durumdur. Borcumu kapattım kredi ne zaman çekebilirim diyorsanız 5 yıl boyunca kredi hizmetlerinden faydalanmanız zor bir durumdur. Fakat bu süreyi az da olsa kısaltabilecek kredi notunuzu iyi duruma getirebilecek bir kaç yöntem mevcut. Onları demenizde fayda vardır. Öncelikle para alış verişinizi bankanızın bulunduğu hesap üzerinden yapınız. Ek hesap açabilirseniz bu ek hesabı kullanıp ödemesi geçmeden günü gününe ödemelerinizi yapın. Bu durumu 1-2 yıl boyunca yapmanız durumunda kredi notunuzu yükseltebilir ve böylece kara listeden çıkma sürenizi kısaltabilirsiniz. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız ilgili yazımız olan Kredi notu yükseltme teknikleri konumuza göz atmanızı tavsiye ederiz. Kara liste hakkında araştırdıklarımız ve sizlere sunmaya çalıştıklarımızdan dolayı yazımızın altında bulunan yorum kısmından bizlere yazarak hem yazımıza katkı sağlamış hem de diğer okuyucularımıza bilgi aktarmış olacağınızı unutmamanızı dileriz. Daha önce yazmış olduğumuz Kara Listedeyim Kredi Çekmek İstiyorum konuyla ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar Hangileridir? başlıklı yazımız Eft ücreti, Enpara ve Finansbank hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık