Banka Sicili Nasıl Silinir?

24 Temmuz 2017

Banka sicili nasıl silinir, banka sicilimi nasıl temizlerim diye merak ediyorsanız, kredispara.com tarafından hazırlanan bu yazıyı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Banka siciline dair tüm merak ettiklerinizi sizler için araştırıp bu konumuzda anlattık.

Banka Sicili

Bankalar, insanlara kredi ve kredi kartı başta olmak üzere finansal ürünler sunmakta onların nakit ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bankalar bu hizmeti bir ücret karşılığı ile verirken insanlar için de son derece önemli bir finans kaynağıdır. İnsanlar kimi zaman zaruri kimi zamansa zaruri olmamak kaydı ile nakit ihtiyaçlarını bankalar kanalıyla karşılamaktadır. Ancak işler her zaman yolunda gitmemekte, insanların bir kısmı banka borcunu ödeyememektedir. İşte bu durumda borcunu aksatan hatta ödemeyen borçlu banka nezdinde riskli olarak görülmekte ve kendisine açılan kapılar kapanmaktadır.

Banka sicili ise insanların banka ile arasında olan borç ödeme ilişkisine dayanmaktadır. İnsanlar mevcut borçlarını bankaya vaktinde ödüyorlar mı yoksa aksatarak mı ödüyorlar ya da hiç mi ödemiyorlar, banka sicili işte bu veriler baz alınarak hazırlanmaktadır. Bu etmenler tamamen otomatik yöntemlerle anında aktarım yapılarak banka sicili oluşmaktadır. Yani banka sicili insanların ilgili bankaya olan reaksiyonudur.

Banka Sicilinin Bozulması

Banka sicili, insanların borç ödeme düzenine göre şekillenmekte, her insanın kendine ait banka sicili bulunmaktadır. Banka sicili, eğer borçlu her şeyi zamanında yapıyor, borcunu aksatmadan ödüyorsa daima iyidir. Ve zaman geçtikçe banka sicili seviyesi daha da iyiye doğru gitmektedir. Ancak bu aksi yönde oluyor ise yani borçlu borcunu vaktinde ödemiyor veya hiç ödeme yapmıyorsa banka sicilinin bozulması anlamı taşımaktadır.

Banka sicilinin bozulması aslında tüm bankaların ortak izlediği bir veri tabanında tutulmaktadır. Yani A bankasına borç takan bir kişi B bankasında da sicili bozuk müşteri olarak görülmektedir. Özellikle son yıllarda ortak sisteme geçen bankalar bu bilgileri anında görebilmekte ve değerlendirme yapabilmektedir.

Banka Sicili Temizlenebilir mi?

Bozulan banka sicilinin temizlenmesi çok kolay olmamakla birlikte hemen gerçekleşecek bir olay da değildir. Banka sicilinin neden ve nasıl bozulduğu da çok önemli bir faktördür. Banka sicili eğer keyfi bir şekilde yani resmi bir mazeret gösterilmeden bozuluyor ise kişinin bunu düzeltmesi hem zor hem de uzun yıllar demektir. Ancak ortada hastalık, doğal adet gibi zorunlu nedenler var ise bu resmiyete dökülerek belirtilirse bozulan banka sicilini düzeltilmesi çok daha olumlu olmaktadır.

Banka Sicili Nasıl Temizlenir ve Silinir?

Banka sicilinin temizlenmesi ve hatta zamanla silinmesi de mümkündür. Borçlu borcunu ödemeyerek ya da ödeyemeyerek sicili bozulmuş ve zamanla icra davaları açılarak kara listeye de girmişse bile sicilin temizlenmesi mümkündür.

Banka sicilinin temizlenmesi için temel kural yani öncelik yapılması gereken konu o borcun bir şekilde ödenmesidir. İcra durumu kalkar ve kara listeden çıkılır. Tabii bu arada varsa diğer borçların da aksatılmadan ödenmesi gerekmektedir. Kara listeden çıktıktan sonra ilgili sicilin silinmesi için 5 yıl geçmesi gerekmektedir. Bu süreçte de bankalar ile aramızın iyi olması gereklidir. Varsa kredi kartları kullanılmalı ama ödemeleri aksatılmadan borçları ödenmelidir. İşte bu şekilde zamanla kişinin kredi sicili düzelir ve kredi notu da yükselir. Böylece banka sicilinin temizlenmesi de gerçekleşmiş olur. Ancak mevcut sicilin tamamen silinmesi için de ayrıca bir 5 sene geçmesi gerekmektedir.

Bu konumuza göz atanlar aşağıdaki konumuza da baktılar. Sizinde ilginizi çekebilir. Bakmanızı tavsiye ederiz.

kredi sicili bozuk olana kredi

Kredi siciliniz veya banka siciliniz bozuk mu? Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar için konumuza göz atınız.

Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Daha önce araştırmış olduğumuz TEB Gelir Belgesiz Kredi Başvurusu ve Şartları başlıklı yazımız Gelir Belgesiz Kredi, TEB Bankası ve TEB Gelir Belgesiz Kobi Kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık