Bankalardan Pos Cihazı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

6 Haziran 2018

İşletmenize Pos cihazı almak mı istiyorsunuz? Bankadan Pos cihazı nasıl alınır diye merak mı ediyorsunuz? Pos cihazı almak için gerekli şartlar nelerdir diye merak mı ediyorsunuz? kredispara.com web sitemizde biz her konuda sizlere yardımcı olduğumuz gibi bankalardan Pos cihazı nasıl alınır sorularınıza cevap veriyoruz.

Pos Cihazı Almak

Pos Cihazı Nedir Ne İşe Yarar? Pos cihazı, kredi kartı ile yapılan alışverişlerin ödeme sisteminin bir parçasıdır. Kredi kartı, Pos cihazından okutularak ödeme tahsil edilir. Kredi kartı sahibi alışveriş ödemesini kendi ekstre tarihine göre daha sonradan gerçekleştirir. Pos cihazı kullanan işyeri ise kendi belirlediği çalışma sistemine göre ya bir gün sonra ya da belirlenen daha sonraki bir günde hesabına alışveriş ödemesini geçirir. Tabi burada şu noktayı belirtmek gerekiyor; Pos cihazından çekilen miktar eğer işletme tarafından ertesi gün ya da anında hesaba geçirilmek istendiğinde bankaya belirli bir komisyon ödemek zorundadır.

Pos cihazları bankacılık sektöründe yeni bir devrin açılmasını sağlamıştır. Pos cihazları ve dolayısıyla kredi kartları ile anında ödeme imkânı doğmuş ve nakit sıkışıklığı önlenmiştir. Pos cihazı kullanan işletmeler için de ayrı bir kolaylık olarak görülmekte, alışverişlerden alınan ödemeler güvenli bir şekilde işletmenin banka hesabına geçmektedir. Pos cihazları geçmişten günümüze çok fazla geliştirilmiş ve anında kredi kartı ile ödeme imkanının yanı sıra taksitli alışveriş imkanı da sağlamıştır. Pos cihazları hangi bankadan olursa olsun tüm kredi kartlarını kabul etmekte ve alışveriş ödemesi gerçekleşmektedir.

Kimler Pos Cihazı Alabilir

Pos Cihazını Herkes Alabilir mi?

Pos cihazı bir kişiye değil işletmeye verilir. İşletmenin büyüklüğü veya iş hacmi günümüzde çok önemli değildir. Bu önceden önem taşıyordu ancak artan iş hacmi ve kredi kartı kullanan sayısı arttığı için böyle bir sınırlama da ortadan kalkmıştır. Bankalardan Pos cihazı alabilmek günümüzde kolay hale gelmiştir.

Pos Cihazı Almanın Şartları

Pos Cihazı Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bankalardan Pos cihazı alabilmenin temel şartı işletme olmaktır. İşletmenin yapısı, faaliyet alanı, büyüklüğü veya iş hacmi çok büyük bir önem taşımamaktadır. Bankalardan Pos cihazı alabilmek için şu hususlara dikkat etmek gerekir.

 • Bankaların Pos sistemleri birbirinden farklılık göstermektedir. Ancak işleyiş aynıdır. Bu farklılıklar genellikle düzenlenecek kampanyalar, taksit sayısı ve taksit erteleme üzerine olmaktadır.
 • Pos cihazı almak isteyen işletmenin banka tarafından istenecek belgeleri tamamlaması ve belge / bilgilerin eksiksiz tam bir şekilde olması gerekmektedir. (Yazımızın devamında bu belgeleri açıklıyoruz).
 • Bankalar Pos cihazı başvurusunda ücret talep etmekte ve bu ücretler çok büyük fark olmamakla birlikte bankadan bankaya değişmektedir.
 • Pos cihazından alınacak ödemeler, işletme adına veya işletme sahibi adına açılacak bir banka hesabına aktarılmaktadır.
 • Pos cihazı ile alınan ödemelerde banka komisyonu bulunmaktadır.

Pos Cihazı Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bankalardan Pos cihazı almak için başvuruda istenilen belgeler genel olarak şu şekildedir:

Şahıs firmaları için:

 • Vekâletname
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Vergi levhası ve imza sirküleri
 • Oda kayıt belgesi

Ticari Ortaklık şirketler için:

 • Ticaret sicil gazetesi
 • Ticaret sicil yetki belgesi
 • Vergi levhası ve imza sirküleri

Pos Cihazı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bankalardan Pos cihazı almak isteyen işletme sahipleri, banka ile direkt görüşmelidir. Bunun için bankalar web sitelerinde Pos cihazı için ön başvuru formu düzenlemişlerdir. İster bu ön başvuru formunu web üzerinden doldurabilir ister banka şubesine giderek ön başvuru yapabilirsiniz. Vereceğiniz bilgilere göre banka işletmeniz hakkında araştırma ve değerlendirme yapıp size geri dönüş sağlar.

Yazımızı faydalı bulduysanız paylaşmayı ve beğenmeyi ihmal etmeyiniz. Yazımızın altında bulunan yorum kısmına görüş, öneri ve sorularınızı yazabilirsiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz TEB Gelir Belgesiz Kredi Başvurusu ve Şartları başlıklı yazımız Gelir Belgesiz Kredi, TEB Bankası ve TEB Gelir Belgesiz Kobi Kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık