Bayilik Almak İçin Kredi Başvurusu ve Şartları

7 Aralık 2016

Bayilik almak isteyenler, bayilik kredisi başvurusunu nasıl yapacaklar? Bayilik kredisini herkes alabilir mi? Hangi yollardan bayilik kredisi alınabilir? Farkları nelerdir? Bu yazımızda sizlere bayilik almak için kredi imkanlarını ve bunun başvuru sürecini anlatıyoruz.

Bayilik Bedeli ve Bayilik Kredisi

Son dönemlerde yaygınlaşan ve uzun bir müddet devam edecek olan bayilik sistemi ile işletme kurma yöntemi girişimcilere güzel olanaklar sağlıyor. Ancak bayilik veren firmalar çoğu zaman bunu bedavaya yapmıyor. Her şeyin bir bedeli olmalı düşüncesinin ön planda olduğu çağımızda bayilik veren firmalar da bunun için bir ücret talep ederler. Bu ücretler genel olarak bayilik bedeli, isim hakkı, isim kullanım hakkı, giriş ücreti gibi isimler altında talep edilmektedir. Bayilik almak isteyen kişiler için önemli tutarlar olan bu bedelleri karşılamak herkes için kolay değildir. Bunu iyi analiz eden finans kuruluşları da ortaya bayilik kredisi adı altında ticari bir kredi türünü çıkartmışlardır. Tabi sadece özel yapıda faaliyet gösteren finans kuruluşları değil, devlet de bu konu üzerinde çalışmalar yapmaktadır. Bu bağlamda, bayilik almak isteyenler için son derece önemli bir fırsat olan bayilik kredisi karşımıza iki şekilde çıkar. Bunlar;

 • Bayilik kredisi veren bankalar.
 • Bayilik kredisini devlet teşviği ile sunan kurumlar.

Bayilik Kredisi Veren Bankalar

Bankalar zaten hali – hazırda kredi veren kuruluşlardır. Yıllardır ticari ve işletme kredileri veren bankalar için yeni bir kredi türü de bayilik kredisi olmuştur. Bayilik sisteminin hız kazandığı günümüzde bankalar da deyim yerinde bundan nasiplenen kuruluşlar olmuşlardır. Çünkü kredi nedir, nasıl verilir, kime verilir ve kime verilmezi çok iyi bilen bankalar gerekli sektör analizlerini de çok iyi yaparlar. Bayilik kredileri de ağırlıklı olarak bankalardan alınmaktadır. Bayilik almak için gerekli olan bedelleri karşılamak adına bu krediler bankalar tarafından verilmektedir. Bayilik kredileri, franchise kredisi olarak da adlandırılmaktadır. Bankaların bunun için ayrı bir departmanı da bulunmaktadır. Kobi departmanı, franchising kredisi departmanı gibi adlandırmaları mevcuttur. Bu departmanlar ağırlıklı olara bayilik kredisi üzerine çalışmalar yaparlar. Gerekli sektör analizleri bu departmanlar aracılığı ile yapılır.

Bankaların vermiş olduğu bayilik kredileri, sadece bayilik sistemi ile bayililik almak için kullanılır. Başka şekilde bu krediyi kullanmak kabul edilemez. Öyle ki;

 • Bayilik sözleşmesinin düzenlenmesi.
 • Bayilik sözleşmesi üzerinde bayilik bedelinin belirtilmesi.
 • Bayilik bedelinin gerçeği yansıtması.

Gibi dikkate alınacak noktalar bulunmaktadır. Bankaların ilgili birimleri tarafından bu bilgiler ve belgeler istenir. Gerekli araştırmalar ve incelemeler yapılır. Daha sonra kredi kullanıma izin verilir. Bayilik kredisi veren bankaların genel olarak aşağıdaki belgeleri isteme hakkı vardır:

 • Üzerinde bayilik ücreti belirtilen bayilik sözleşmesi,
 • Bayilik kredisi almak isteyen kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi ve ikametgah belgesi,
 • Bayilik kredisi almak isteyen kişinin adli sicil belgesi,
 • Bayilik kredisi almak isteyen şirket yapısında faaliyet gösterecek ise ilgili imza sirküleri, ticari oda kayıt belgeleri,
 • Bayilik kredisi alınmak istenen yerin faaliyet alanı kiralık ise kira sözleşmesi,
 • Tapu belgeleri ve binanın yapı ruhsatı,
 • İşletme ruhsatı belgesi

Devlet Destekli Bayilik Kredisi

Bayilik kredisini devlet bizzat kendisi de verebilmektedir. Ağırlıklı olarak Tubitak, Kosgeb gibi kurumları aracılığı ile bayilik kredisi almak mümkündür. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta ise her iş için veya her sektör için bayilik kredisinin alınamayacağıdır. Öyle ki devlet destekli bu krediler teşvik kapsamındadır. Devlet teşvik ettiği sektörlerde bayilik kredisi vermektedir. Bu daha çok araştırma –  geliştirme üzerine faaliyet gösteren, üretim yapan bayilikler için verilir. Günümüzde yaygın olarak enerji ve teknoloji üzerine faaliyet gösterecek olan yeni fikirlere devlet teşvikli bayilik kredisi verilmektedir. Bu kredinin belirli bir kısmı hibe olarak da sunulur. Bayilik kredisini devlet teşviği ile almak için devletin ilgili kurumlarına hazırladığınız proje ile müracaat etmeniz yeterli olacaktır.

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık