Besicilik Kredisi Başvurusu ve Şartları

11 Ağustos 2017

Besicilik kredisi almak istiyorum! Besicilik kredisi nasıl alınır, şartları nelerdir? Besicilik kredisi başvurusu nasıl yapılır? Diyenler için bu yazımızda besicilik kredisi ile ilgili detaylı bilgiler veriyoruz.

Besicilik Kredisi

Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık olmak üzere bu alanlarda besicilik işi ile uğraşanlara besicilik kredisi verilmektedir. Genel olarak hayvancılık kredileri adı altında verilene kredilerde besicilik kredisi de kendine has özellikleri ve şarları ile ayrıca verilebilmektedir. Ülkemizde hayvancılık işi ile uğraşan pek çok insan için besicilik kredileri oldukça önemli bir yere sahiptir.

Besicilik Kredisi Nereden Alınır?

Ülkemizde uzun zamandır besicilik kredileri verilmektedir. Ancak son birkaç yıldır hayvancılık ve besicilik alanlarında üreticiyi desteklemek ve onlara üretimlerinde yarımcı olabilmek adına devlet tarafından ciddi çalışmalar başlatılmıştır. Devler desteği ve teşvikleri ile günümüzde besicilik kredileri yoğun olarak verilmekte ve kullanılmaktadır.

Besicilik kredileri devlet desteği olarak verildiği gibi bankalar tarafından da verilmektedir. Özellikle son birkaç yıldır özel bankaların da bu alanda yaptığı çalışmalar ile besicilik kredileri uygun faiz oranları ile verilmeye başlanmıştır. Bankalarca değişmek üzere genel olarak besicilik kredileri 12 ay / 24 ay vadelerle verilmektedir.

Besicilik Kredisi Nasıl Alınır? Gerekli Şartlar Nelerdir?

Besicili kredilerine üreticinin talepleri artmış durumdadır. Bankalar için de besicilik kredileri verme yarışı başlamıştır diyebiliriz. Bankalardan alınacak besicilik kredileri için gerekli şartlar ise şu şekilde karşımıza çıkmaktadır.

 • Besicilik kredisi için başvuru sahibinin çiftçilik kayıt belgesi olmalıdır.
 • TC vatandaşı olmak ve 18 yaş üstü olmak gereklidir.
 • Besicilik kredisi başvuru sahibinin kredi notu ve kara liste sorgulaması yapılmaktadır.
 • Besicilik kredisi ile alınacak hayvanların Türkvet Kayıt Sistemine kayıtlı olması gerekmektedir.
 • Besicilik kredisi ile alınacak hayvanların ayrıca damızlık belgesi olması şartı vardır.
 • Besicilik kredileri en az 10 baş hayvan ve üzeri için verilmektedir. ( bu sayı bankalara göre değişiklik gösterebilmektedir)

Besicilik Kredisi Başvuruları

Besicilik kredilerini bankalardan almak isteyenlerin banka şubelerine giderek şahsi başvuru yapması gerekmektedir. Bunun dışında devlet destekli olarak besicilik kredileri de Ziraat Bankası tarafında verilmektedir.

Besicilik kredisi başvurusu için gerekli olan belgeler ise şu şekildedir.

 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • Çiftçi kayıt belgesi
 • İkametgâh belgesi
 • Tapu veya kiralama belgeleri
 • İşletmeler için tescil belgesi
 • Üyelikler ve oda kayıt belgeleri.

Bu belgeler hazır edilerek bankalara başvuruda bulunmak mümkündür. Bankalar ilk olarak başvuru sahiplerinin kredi notunu kontrol ederler. Bankalarca değişmekle birlikte yukarıdaki belgelere ek olarak başka belgeler de istenebilmektedir. Bankaların bir kısmı bu kredileri verirken ipotek de isteyebilirler. Besicilik kredileri bankalar tarafından fatura bedellerinin genellikle % 75 ile % 80 karşılığında kredi limitleri belirlenmektedir. Besicilik kredileri kimi bankalarca taksit erteleme seçenekleri ile de verilebilmektedir.


Konumuza çok benzer diğer konumuza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi

Devlet destekli hayvancılık kredisi almak istiyorsanız bu konumuza göz atabilirsiniz.

Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi


Konumuzu ve yazımızı faydalı bulduysanız destek verme amaçlı paylaşmay, beğenmeyi ihmal etmeyiniz. Bizleri sosyal medya hesaplarımızdan da takip etmenizi tavsiye ederiz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık