Bireysel Kredi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

9 Mayıs 2016

Bireysel krediler;  tüketici kredisi, bayram kredisi eğitim kredisi gibi çok çeşitli kredi türleridir. Bireysel krediler kişinin şahsi harcamaları için kullandığı bir çeşit özel kredidir. Bireysel kredileri almak isteyen kişi banka şartlarının uygunluğun doğrultusunda kişi tarafından kullanılabilir.

Bireysel Kredi Başvurusu

Bireysel kredileri kullanmak için gerekli olan banka şartları; bazı evraklar, puanlama durumu, kişinin geçmişe dönük kredi çalışmalarıdır. Bireysel kredi başvurusu yapanlar ilk olarak bankaya müracaat yapılır ve kimlik aslı, gelir belgesi (imzalı onaylı) çalışıyor ise; son altı aydır aynı iş yerinde çalıştığına dair SGK prim dökümü istenir. Başvuru esnasında KKB (Kredi Kayıt Bürosu) puanına ve daha önceki varsa çalışmış olduğu bankalara olan ürünlerinin ödeme şekline bakılır. Eğer bir aksaklık yok ise kredi onaylanacaktır. Kredi kullanmadan öce kişinin yapması gereken bankaları araştırıp faiz oranlarına, vade seçeneklerine, masraf kesintilerine bakarak kendine en uygun krediyi seçerek başvuru yapması gerekmektedir. Bireysel kredi başvurusu yapacak olan kişinin kredi notu en az 1400 puan olması gerekmektedir. Bu puanın altında ise kredi başvurusu yapılmamalı ve puanın yükselmesi beklenmelidir.

Çünkü onay almayan her başvuru kredi puanını olumsuz etkileyeceği için sonucu olumsuz olan başvurular ile skor daha da düşecektir. Bu puanlamanın yükselmesi için bankalar da düzenli ödemelerle çalışmak gerekir. Bireysel kredilere bankaya gitmeden de ön başvuru yapılabiliyor. Bankaların resmi web siteleri ile veya sms ile bireysel kredi başvurusunda bulunmak mümkün. Bu işlemi yapmak için başvuru yapmak istediğiniz bankanın internet sitesinde bulunan bireysel kredi talep formunu kendi bilgilerinizle doldurmanız yeterli olacaktır.

SMS ile Bireysel Kredi Başvurusu

Mesaj yani sms yolu ile başvurularda ise bankaların vermiş olduğu numaraya istediği kişisel bilgilerinizi ve kredi tutarınızı yazarak sms göndermeniz yeterli olacaktır. Başvuru sonuçlarınız için başvuru esnasında verilen referans numarası ile veya vatandaşlık numaranız ile bankayı arayarak bilgi alabilirsiniz. Başvurunun onayı halinde bankanın hazırlanmasını istediği belgeler ile bankaya müracaat yaparak krediyi kullanabilirsiniz. Emekliler bireysel kredi kullanmak istediklerinde durum onlar için biraz farklı olacaktır. Bankalar tarafından yapılan kampanyalar doğrultusunda emeklilerin maaşlarını aldıkları bankadan maaşlarının 10 ila 15 katı kadar kredi kullanabiliyorlar. Evraksız koşulsuz maaşlarında kesinti olacağı için, bankalar emekliye kredi konusunda bu şekilde kolaylıklar sağlıyor.

Paraya ihtiyaç olduğu anda ihtiyacın hızlı giderilmesi açısından ilk sıra da akla gelen bireysel kredi başvurusu olmakta ve günümüzde birçok kişi bireysel kredi kullanmaktadır. Bireysel krediler kullanılması ve ödenmesi en kolay kredi türlerindendir. Bankaların yaptığı kampanya ve reklamlar takip edildiği takdirde paraya ihtiyaç duyulduğu zaman o anki en uygun kredinin hangisi olduğu daha kolay öğrenilir.

Daha önce araştırmış olduğumuz Kesin Onaylı Kredi Başvurusu başlıklı yazımız Hangi banka ön onaysız kredi, Kesin kredi veren banka ve Kesin onaylı kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık