Bitcoin Nedir? Nasıl Kullanılır?

2 Ağustos 2017

Bitcoin nedir, ne işe yarar? Bitcoin nasıl ve nerede kullanılır? Bitcoin ile ilgili merak ettiklerinize bu yazımızdan rahatlıkla ulaşabileceksiniz. Bu yazı dizimizde sizlere Bitcoin ile ilgili tüm detayları aktarmaya çalışacağız.

Bitcoin Nedir? Ne İşe Yarar?

Bitcoin günümüzde dünya genelinde kabul gören bir sanal para ve ödeme şeklidir. Bitcoin 2008 yılında ortaya çıkmıştır. Kısa bir süre sonra ise dünya genelinde kullanılmaya başlanmıştır. Bitcoin Satoshi Nakamoto tarafından deneysel bir yöntem ile ortaya çıkarılmış ve kabul görmüş bir sistem olarak ele alınmaktadır.

Bitcoin ile dünyanın her hangi bir yerine web / internet yardımı ile çok ucuza para gönderebilir ve ödeme yapabilirsiniz. Öyle ki artık internet üzerinden Bitcoin ile satış yapmak ve bir şeyler almak da mümkündür. Dünya genelinde bazı online satış kanalları Bitcoin ile ödeme alabilmekte ve bu artık daha çok yaygınlaşmaktadır. Bitcoin kağıt paranın yerine geçer mi geçmez mi insanlar zamanla bunu tartışmaya başlamıştır.

Bitcoin, her hangi bir merkeze bağlı değildir. Bitcoin resmi kuruluş ile ilişkisi de yoktur. Ülkelerin para birimleri ile Bitcoin almak ve satmak mümkündür. Dijital para birimi olarak da dünya genelinde bazı ülkelerce resmi olarak kabul görmeye başlamıştır. Küresel piyasalarda Dolar ve Euro başta olmak üzere pek çok para birimine alternatif olarak da gösterilmektedir. Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltma ise BTC‘dir. Ve her hangi bir aracı kuruma gerek duyulmadan para transferi yapmak da son derece mümkündür.

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin artık insanlar tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Bitcoin kullanabilmek için ise öncelikle sanal cüzdan hesap sahibi olmak gerekmektedir. Sanal cüzdan edinmek zor değildir. Bunun için web servislerinden yararlanmak mümkündür. Bitcoin sanal cüzdan oluşturmak için cep telefonu ve bilgisayar yeterli olmaktadır. Bitcoin sanal cüzdan oluşturmanın da her hangi bir üst sınırı yoktur. Bitcoin sanal cüzdan olmadan kullanım mümkün değildir. Bu sanal cüzdan sayesinde ödeme yapabilir, para gönderebilir veya alabilirsiniz. Bitcoin sanal cüzdan oluşturmanın her hangi bir olumsuz yönü de yoktur. Sanal cüzdan oluştururken kişisel özel bilgiler verilmesi de şart değildir.

bitcoin

Bitcoin kullanımında yani sanal cüzdan ile ödeme yapılmasında doğrulama sistemi vardır. Bu doğrulama sistemi açık anahtarlı şifreleme denilen asimetrik şifreleme ve noktadan-noktaya ağ bağlantısı ya da proof-of-work gibi teknolojiler kullanılmaktadır. Yani tüm Bitcoin ödeme işlemleri ödeme yapılan adresten alıcı adrese şifrelenerek ve imzalanmış olarak gerçekleşmektedir. Böylece her işlem ilgili ağda duyrulur ve blok zincirinde yer alır. Bu şekilde gerçekleştiği için de birden çok işlemde kullanım söz konusu değildir. Yani Bitcoin sanal cüzdan kullanmak hem güvenli hem de hızlıdır.

Bitcoin kullanımında kurallar da vardır. Bu kurallar sayesinde güvenilir bir sitem olduğu doğrulanmaktadır. Yapılan her işlem şifrelenir ve Bitcoin çok iyi bir işleme kayıt sistemine de sahiptir. Yapılan açıklamalara göre sanal cüzdanın hacklenmesi için öncelikle bilgisayarın hacklenmesi gerekmektedir. Yani Bitcoin sistemi ile ilgili bir güvenlik zafiyeti bu yönde bulunmamaktadır. Ayrıca Bitcoin sisteminde hilelere de yer yoktur. Aynı paranın iki ve daha fazla kere harcanması mümkün değildir. Sistem paranın size ait olup olmadığını da anında kontrol edebilmektedir.

Bitcoin Kullanmanın Avantajları Var mıdır?

Biraz da Bitcoin kullanmanın avantajları nelerdir onlara bir göz atalım.

  • Bitcoin sisteminde enflasyon riski yok denecek kadar azdır.
  • Güvenli bir sistemdir.
  • Kullanımı kolaydır.
  • Para transferlerinde havale ücreti oldukça düşüktür.
  • Depolama ihtiyacı yoktur.

Yazımızı faydalı bulduysanız beğenmeyi ve paylaşmayı ihmal etmeyiniz. Daha Bitcoin para birimi için araştırmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir. Sitemizi takip etmeyi ihmal etmeyiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Hisse Senedi Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor? başlıklı yazımız Hisse senedi, Hisse senedi alımı ve Hisse senedi almak istiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık