Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileridir?

Bloke teminatlı kredi kartı almak istiyorum! Bankalardan bloke teminatlı kredi kartı alabilir miyim? Hangi bankalar bloke teminatlı kredi kartı vermektedir? Diyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız! Bu yazımızda sizlere bloke teminatlı kredi kartı veren bankalar hakkında bilgiler veriyoruz.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Almak

Bloke teminatlı kredi kartı almak, ülkemizde çok yaygın olmayan ve pek fazla kişinin bilmediği bir hizmettir. Ülkemizde kayıtlara göre yaklaşık 30.000 kişi bloke teminatlı kredi kartı kullanmaktadır. Sayının bu denli az olması insanların bu konu hakkında bilgi sahibi olmadığından dolayıdır. Peki, bloke teminatlı kredi kartı nedir?

Bloke teminatlı kredi kartı, bankalar ile arası geçmişte bozulan, borcundan dolayı icralık olan, yasal takibe giren kişilere hitap eden bir işlemdir. Buna göre, geçmişin üzerine sünger çekip, bankalar ile ilişkisini yeniden düzeltmek isteyenler, bloke teminatlı kredi kartı kullanabilirler. Eğer idari ve yasal takipte olan borçlarınızı tamamen ödeyip bitirdiyseniz, her hangi bir bankanın kapısını kredi kartı için çalabilirsiniz. Yasal süreçlere göre, borç kapatıldıktan sonra 5 sene beklemelisiniz ki size yeniden kredi ve kredi kartı verilebilsin. Yani siciliniz temizlensin. Ancak yaygın bir kullanımı olmamakla birlikte bloke teminatlı kredi kartı almak için 5 yıl beklemek zorunda değilsiniz. İlgili borcu ödediniz ve bir miktar nakit para ile bankaya gittiniz. Paranızı mevduat hesabına yatırdınız ve bu hesabı bankaya bloke ettirip kredi kartı talebinde bulundunuz. Emin olun ki banka bu talebinizi reddetmeyecektir. Hatta vadeli mevduat hesabı açtırıp bu işlemden ayrıca bir faiz getirisi de kazanabilirsiniz. Banka ilgili hesaptaki paranıza belirli bir süre bloke koyar ve size bu miktardan fazla olmamak kaydı ile limit belirleyip kredi kartı verir. Banka hesaba bloke koyduğu için kendini garantiye almış olur.

Neden, Bloke Teminatlı Kredi Kartı Alınır? Faydası Nedir?

Gelelim işin en önemli kısmına! Neden bloke teminatlı kredi kartı almalıyız? Eğer yasal takipten sonra borcu ödediysek bile zaten kart alabilmek için 5 yıl beklemek zorundayız. Ayrıca bu durumda kredi notumuz oldukça düşük olacaktır. Kredi notunu yükseltmenin en hızlı yolu ise bir kredi kartı ile işlem yapıp, borcu vaktinde ödemektir. Yani, kredi notunu yükseltmek için bize bir kredi kartı gerekir. Hali hazırda 5 yıl beklemek yerine misal 1.000 TL ile bankaya gidip blokeli kredi kartı almak mantıklı bir iştir.

Hangi Bankalar Bloke Teminatlı Kredi Kartı Vermektedir?

Ülkemizde faaliyet gösteren mevduat ve katılım bankalarının neredeyse hepsi bloke teminatlı kredi kartı vermektedir. Aslında bu yöntem bankaların da işine gelmektedir. Çünkü hesaptaki nakde banka bloke koyuyor ve kart borcu ödenmediğinde banka paraya el koyuyor. Ve ayrıca zaten belirli bir süre parayı bloke ettiği için parayı istediği şekilde değerlendirebiliyor. Bloke teminatlı kredi kartı Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, ING Bank başta olmak üzere tüm bankalarca verilebilmektedir.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bloke teminatlı kredi kartı alabilmek için bankaların hem genel hem de özel şartları vardır. Bankalarca istenmekte olan şartlar ise şu şekildedir.

  • Bloke teminatlı kredi kartı için mevduat / vadeli mevduat hesabı açtırılmalıdır.
  • Başvuru sahibinin daha önceki ödenmeyen borçları kapanmış olmalıdır.
  • Başvuru sahibinin hali hazırda bir yasal takibi / icralık durumu olmamalıdır.
  • Bloke teminat için açılacak hesaplara bankanın belirleyeceği alt limitte nakit para yatırılmalıdır.
  • Bankalar hesaba yatırılan miktarın üstüne çıkmamak kaydı ile kredi kartı limiti belirlerler. Ve bu limitler genellikle hesaptaki paranın miktarından daha düşük olmaktadır.
  • Bloke teminatlı alınan kredi kartının ilk 2 / 3 ayında borcun ekstre tutarının tamamı ödenmelidir. (bu süreçte asgari ödeme yapılması yeterli sayılmayabilir)
  • Bloke teminatlı kredi kartlarının borç tutarları en geç son ödeme gününde yatırılmalıdır. Aksi taktirde kart sahipleri yaklaşık bir / bir buçuk yıl ceza alarak bu süreçte borcun ekstre tutarının tamamı ödemek zorunda kalacaktır.
  • Bankalarca değişmekle olup, genellikle 12 ay boyunca bloke devam etmektedir. Banka bir sonraki yıl için gerekli gördüğü takdirde blokeyi uzatabilir.

Daha önce araştırmış olduğumuz Deutsche Bank (DB) Varant Nedir? başlıklı yazımız Deutsche Bank, Deutsche Bank Varant ve Deutsche Bank Varant İşlemi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık