Çalışmak İstiyorum Ne İş Yapabilirim?

Çalışmak istiyorum! Ne iş yapabilirim? Ne iş yaparak iyi bir gelir elde ederim? Hangi işlerde çalışabilirim? kredispara.com sizlere bu yazısında faydalı bilgiler veriyor! Çalışmak isteyenler ama ne iş yapacağını bilmeyenler bu yazımızı mutlaka okumalı!

Çalışmak İstiyorum Diyenlere

İnsan olarak çoğunluğumuz çalışmak zorundayız. Hele ki varlıklı bir aileden gelmiyor isek ve anadan babadan bir yerden yüklü bir gelirimiz, mal varlığımız yok ise çalışmak ve para kazanmak bizim için bir görevdir. Çalışma gereksiniminin illa ki temel noktası maddi bir gelire dayanmaktadır. İnsanlar çalışmak zorundadır ve çalıştıkça elde edecekleri gelirin mutlaka harcanması gerekli olan bir kısmı vardır. Yeme içme, barınma ihtiyaçlarımızı karşılamak için bile çalışmak ve para kazanmak zorundayız.

Çalışma Şekilleri Nelerdir?

Yeryüzünde çalıma şekilleri farklılık gösterse de bunun sayısı aslında çok fazla değildir. Dünya geneline baktığımızda insanların çalışma şekilleri şu şekildedir.

  • Ticaret yaparak çalışmak
  • Devlet dairelerinde, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak
  • Özel sektörde, özel teşebbüslerde personel olarak çalışmak
  • Serbest meslek erbabı olarak çalışmak
  • Part time işler yaparak çalışmak
  • Sezonluk farklı işler yaparak bireysel olarak çalışmak
  • Evden ek iş yaparak çalışmak

Görüldüğü üzere çalışmak temelinde 5 / 6 çeşit ile gerçekleşmektedir. İnsanlar kendi isteklerine göre ve vasıflarına göre farklı meslek gruplarında yer alsalar da çalışma şekilleri bu kadardır.

Ne İş Yapabilirim?

Çalışma hayatında en önemli soru ise nasıl bir iş yapmalıyım, ne işle uğraşmalıyımdır. İnsanlar kendi bireysel özelliklerine göre, eğitimlerine göre, isteklerine göre, vasıflarına göre, hayallerine göre, ihtiyaçlarına göre meslek edinebilirler. Tabii bunun içinde bir takım zorunluluklar da vardır. Örneğin Fizik bölümünde mezun olan bir kişinin iş bulamamasından dolayı Polis olması gibidir.

Öncelikle şunu da belirtelim ki istediğiniz işi yapmalısınız. Aksi takdirde ileride pişman olabilirsiniz. Çoğunluğumuz para için çalıştığımıza göre iyi geliri olan işlerde çalışmalıyız. Yasal işlerde çalışmak, ileride dertsiz yaşamamıza yardımcı olacaktır. Devamlı işlerde çalışarak belirli bir düzende olmamız sağlayabiliriz. Son derece garantici iseniz devlet dairelerinde kamu kurum ve kuruluşlarında memur olarak çalışmalısınız. Eğer ileride daha çok kazanmak istiyorsanız özel bir sektörde iyi bir pozisyonda çalışmanız gerekmektedir. Buna karşılık daha çok kazanmak istiyorsanız veya kimsenin emri altında çalışmak istemiyorsanız kendi işinizi yapmalı, ticaret ile ilgilenmelisiniz. Ve bunlara karşılık olarak çok kazanmaya ihtiyacınız yok ise ve daha az efor sarfetmek istiyorsanız part time işler veya evden ek işler yaparak çalışmalısınız.

Genç yaşta ve okul yıllarında olanlara ise tavsiyemiz yaşadığınız ülkede hangi alanda ihtiyaç var ise ona yönelmeleridir. Eğer öğretmenlik mesleği yapmak istiyorsanız hangi branşlarda ihtiyaç var onlara yönelmeniz faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra mühendislik alanlarında okuyarak iş yapmak isteyenlere özellikle tavsiyemiz istedikleri bir bölümü okumaları ve bu yönde çalışma hayatına girmeleridir.

İnsanların kendine yakışan işi yapması, daha doğrusu yeteneklerine göre işler yapması olması gerekendir. Eğer bir işe yakışmıyorsanız, o işi tam anlamıyla yapamıyorsanız ya da bir işi yaparken mutsuz oluyorsanız mutlaka kendinize yeni bir iş aramalı ve mutlu olacağınız işler yapmalısınız.

Eğer ticaret ile ilginiz var ise ticaret ile uğraşmanız size iyi kazandıracaktır. Bazı insanların ticari eğilimi yüksektir ve tam bir ticaret insanıdır. Bu yönde bir eğiliminiz var ise ufak büyük demeden bir iş yapın. Olması gereken riskleri almaktan korkmayın. Ticaret yapmak size hem para kazandırır hem de öz güveninizi yükseltir.

Daha önce araştırmış olduğumuz Gratis Kozmetik Bayilik Şartları ve Başvurusu başlıklı yazımız Bayilik, Gratis Bayiliği ve Gratis Bayilik Başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık