Çalışmayan Bayanlar Evraksız Kredi Alabilir Mi?

23 Ekim 2017

Çalışmayan bayanlar için kredi olanakları nelerdir? Çalışmayan bayanlar evraksız kredi alabilir mi? Diye merak edenler için bu yazımızda sizlere bilgi veriyoruz. Çalışmayan bayanların evraksız kredi alıp alamadığını bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Çalışmayan Bayanlara Kredi İmkanı

Bankaların kredi verme yarışına girdiği şu günlerde çalışmayan bayanların da kredi alabildikleri görülmektedir. Bankalar eskisi gibi katı kurallar çerçevesinde değil çok daha esnek bir yapıda kredi vermektedir. Çünkü artık rekabet büyüdü, banka sayısı arttı ve kredi vermek kolaylaştırılmıştır. Ülkemizde kredi kullanan sayısı patlama yapmıştır. Bankalar kendilerine yeni müşteriler bulmakta zorlanmaya başlamıştır.

Çalışmayan bayanların da kredi alabilmesi için bankalar kendi iç politikalarında bir takım değişiklikler yapmaya başladılar. Önceden maaş belgesi, gelir belgesi gibi istekleri olan bankalar artık bunları pek fazla önemsememeye başladılar. Artık gelir belgesiz kredi onayı vermeye başlayan bankalar bu hizmetlerini çalışmayan ev hanımı bayanlara da sunmaktadırlar.

Çalışmayan Bayanlara Evraksız Kredi

Bankalar ev hanımlarını kendileri için yeni bir müşteri grubu olarak görmeye başladılar. Bunu ilk zamanlarda eşlerinin kefillikleri ile başlatan bankalar artık eş kefaleti de talep etmemektedir. Her ne kadar düşük limitli de olsa bankalar evraksız yani gelir belgesiz olarak çalışmayan bayanlara da kredi hizmeti sunmaktadır. Çalışmayan bayanlar bankalardan düşük limitli kredileri evraksız olarak bu şekilde alabilirler. Ancak tüm bankalar bu şekilde kredi vermemektedir. Son zamanlarda ING Bankası, TEB, Odeabank, Finansbank, Denizbank gibi sektörün parlayan bankaları çalışmayan bayanlara, ev hanımlarına gelir belgesi kredi vermektedir.

Çalışmayan Bayanlara Evraksız Kredi İçin Şartlar Nelerdir?

Çalışmayan bayanların, ev hanımlarının gelir belgesiz olarak banka kredisi alabilmeleri yine de bir takım şartlara bağlıdır. Bunlar nelerdir, sizlere şu şekilde aktaralım.

  • Kredi başvurusu için en az 18 en çok 65 yaşında olmak gerekiyor.
  • Kredi notu çok düşük olmamak ve riskli grup içinde yer almamak gerekiyor.
  • Kredi sicil temiz olmalıdır.
  • Her hangi bir bankada hali hazırda devam eden bir kredisi bulunmamalıdır.

Bankalar genel olarak günümüzde kişilerin kredi notuna ve kredi siciline bakmaktadır. Bu durum çalışmayan bayanlara verilecek kredilerin değerlendirilmesinde de etkin bir rol oynamaktadır. Çalışmayan bayanların büyük bir kısmının zaten daha önce kredi ve kredi kartı kullanımı ve bunlardan doğan bir borç durumu yoktur. Yani çalışmayan bayanların, ev hanımlarının yarıdan fazlasının kredi notu çok düşük değildir. Ayrıca kredi sicili de temizdir. Yani ev hanımlarının, çalışmayan bayanların bankadan evraksız kredi alabilmesi yüksek bir ihtimaldir.

Çalışmayan Bayanlara Diğer Krediler

Çalışmayan bayanlara bankalar başka krediler de vermektedir. Daha doğrusu bankalar aynı krediyi daha yüksek limitle de verebilmektedir. Ancak bunun için gelir belgesi değil ama başka evraklar istenmektedir. Bunlar genellikler ipotek, teminat, kefil, kira geliri göstermek kaydı ile verilen ihtiyaç kredileridir. Haliyle bu kredilerin limitleri evraksız alınacak kredilere göre çok daha yüksektir. Ancak çalışmayan bayanların yani ev hanımlarının ülkemizdeki profilleri dikkate alındığında bu tür maddi varlıkların büyük bir kısmı erkeklerin üzerinedir. Ancak son zamanlarda eşlerinin adına kredi alabilmek için bu tür maddi varlıklar çalışmayan bayanlara, ev hanımlarına devredildikleri de görülmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONUMUZ: Ev Hanımları Kredi Çekebilir Mi?

Daha önce araştırmış olduğumuz Kredi Tahsisi Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı yazımız Kredi Tahsis Süreci, Kredi Tahsisi ve Kredi Tahsisi Aşamaları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık