Çek Bozdurma ve Kırdırma İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Çek bozdurma nedir, nasıl yapılır? Çek kırdırma nedir, nasıl yapılır? Bu işlemler ne işe yarıyor? Merak ettiğiniz ne varsa kredispara.com sizlere yardımcı olmaya devam ediyor! Çek bozdurma ve kırdırma işlemleri hakkında detaylı ve açıklayıcı bilgiler bulmak istiyorsanız bu yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Çek Bozdurma

Çek bozdurma ve çek kırdırma kavramları birbirinden farklı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak insanların bir kısmı bu iki kavramı aynı bir işlemmiş gibi görmektedir. Ancak ikisi de birbirinden oldukça farklıdır. Çek bozdurma işleminin ve çek kırdırma işleminin tek ortak noktası ise çekin çıkış noktası aynı olmasıdır. Yani çek yazan kişi değişmez. Ancak süreçleri ve sonuçtaki tahsil miktarı değişmektedir.

Çek Bozdurma İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Çek ile ödeme sisteminde borçlu kişi bir mal veya hizmet karşılığı olarak borcunu vadeli olarak çek ile ödemektedir. Çek ile ödeme sistemi alacaklı için alacağını resmileştirme anlamı taşımaktadır. Bu şekilde alacağını vaktinde alamayacak olursa resmi yollarla tahsil hakkına sahip olmaktadır. Çek bozdurma işlemi de bu nokta da karşımıza çıkmaktadır. Yani, çek vadesi geldiğinde borçlu tarafından ödenmek zorundadır. Alacaklı kişi de çek ödeme tarihinde bankaya giderek alacağınız tahsil eder. Çekin vadesinde tahsil edilmesi işlemine çek bozdurma denilmektedir. Çek bozdurma, çek ile alacak – verecek işlemlerinde mevcut sistemin olağan bir sonucudur. Alacaklı kişi elindeki çekin ait olduğu bankanın her hangi bir şubesine giderek alacağını tahsil eder; yani çeki bozdurmuş olur. Parayı banka öder ancak, bankanın parayı alıp ödeyeceği hesap borçlunun çek hesabıdır. Eğer borçlunun çek hesabında çek miktarı kadar para yok ise banka ödemeyi gerçekleştirmez. Dolayısıyla çek bozdurma işlemi gerçekleşmez.

Çek Kırdırma

Çek kırdırma ile çek bozdurma arasındaki farka yukarıda değinmiştik. Çek kırdırma işlemine göz atalım.

Çek Kırdırma İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Çek kırdırma işlemi de çek bozdurma işlemi gibi görülmekte ancak bazı farklar yer almaktadır. Çek bozdurmada alacak miktarı çek vadesinde tahsil edilirken çek kırdırmada ise vade beklenmemektedir. Geçmişten günümüze yaygın olarak kullanılmakta olan çek kırdırma işlemi çoğunlukla nakde sıkışan kişiler tarafından yapılmaktadır. Alacağın gününden önce nakit paraya kavuşmak isteyen kişiler ellerindeki çekleri aracı kurum, finans kuruluşu ya da bir kişiye belirli bir oran karşılığında devreder. Günümüzde meblağsına göre çekler finans kuruluşlarınca ortalama % 5 – % 10 karşılığında çek kırdırma işlemi yapılmaktadır. Bunun yanı sıra alacağından belli bir miktar feragat ederek, alacağını vaktinden önce tahsil etmek ve aynı zamanda tamamen garanti altına almak isteyen alacaklılar bu işlemi yoğunlukla yapmaktadır. Çek kırdırma işlemini piyasada pek çok kişi de bireysel olarak yapmaktadır. Bu kişiler paradan para kazanma prensibi ile çalışırlar ve yüksek bir kesinti oranı ile çek kırdırma yaparlar.

Daha önce araştırmış olduğumuz Mersis No Nedir? Nasıl Alınır? başlıklı yazımız Mersis Hakkında, Mersis No ve Mersis No Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık