Çeyiz Parası Evlenme İkramiyesi

30 Ağustos 2016

Artık herkesin hayali olan evlilik günümüz şartlarında iş olanakları ve işsizliğin artması nedeni ile gençlerimizin korkulu rüyası haline gelmeye başladı. Evlenmek ağızdan çıktığı gibi basit bir iş olmasa da büyüklerimizden arkadaşlarımızdan şahit olduklarımız vardır ve kısmetiyle beraber gelen bir iştir. Evlilik yaşına gelmiş bireylerin kız ya da erkek, aileleri tarafından gelenek görenek olarak ihtiyacı olan evinde kullanmasını düşündüğü eşyaları evlilik zamanı gelene kadar biriktirir ve buna da halk arasında çeyiz denir.

Çeyiz Parası

Bir genç kızın hayalleri arasında yer alan çeyiz bir düğün edası ile kız evinden çıkartılır ve yaşamının geri kalan kısmını idame ettireceği eve götürülür. Bazı aileler ise bu işi yapmak yerine Çeyiz Parası Evlenme İkramiyesi biriktirip bunu çocuklarına takdim eder. Bunun nedenlerinden bazıları çocukları ile kendileri arasında kuşak farkı olan ailelerin çocuklarının zevklerinin ve düşüncelerinin farklı olmasıdır.

Evlenme İkramiyesi Nedir?

Bireylere verilen bu para ile yeni evlenecek olan çiftler kendi zevkleri ve isteklerine göre tuttukları eve eşyalarını kendileri alırlar. Aileler ise sadece hayırlı olsuna ve tebriye gelirken alınan eşyaları görmüş olurlar. Çocuklarının mürvetini görmek isteyen ailelerin çocuklarına hiç yoksa böyle bir kolaylık sağlamak ister. Fakat gelir düzeyi yerinde olmayan aileler için bu iş çok fazla zaman alabilir ve hatta hiç böyle bir şey yapamayabilirler. Evlenme ikramiyesi diye adlandırdığımız bu olay gençlerimiz için çok büyük bir rahatlıktır.

Bazı aileler için ise bu ihtiyaçtan ziyade olmazsa olmaz haline gelmiş köklü bir inançtır. Yeni nesil bazı konularda bilinçli yetişiyor bu konulardan bazıları da evlenmeden çok önce kendi imkânları ile evlerinin eşyalarını cüzi miktarlar ödeyerek almaktır. Allah her evlenene yardım eder ama öncesinde insan bir ömür yaşayacağı insanı iyi seçmelidir. Seçmediği takdirde paranın da çeyizinde hiçbir önemi kalmamış olur.

Devletin destekli evlilik kredisini merak edenler için daha önce yazmış olduğumuz yazımıza göz atabilirsiniz.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu

Devlet destekli evlilik kredisi nasıl alınır? Şartları nelerdir diyorsanız tüm detaylar bu konumuzda. Resmin üzerini tıklayıp ilgili konumuza ulaşabilirsiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık