Çiftçi Kredisi Nedir? Nasıl Alınır? Kimler Alabilir?

5 Ağustos 2017

Çiftçi kredisi nedir, çiftçi kredisi nasıl alınır? Çiftçi kredisini kimler alabilir? Diyenler için bu yazımızda çiftçi kredisi ile ilgili detaylı bilgiler veriyoruz. Çiftçilik yapıyorsanız ve kredi ihtiyacınız bulunmakta ise kesinlikle bu konumuza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Çiftçi Kredisi

Çiftçi kredisi nedir” sorusuna öncelikle değinelim. Çiftçi kredisi, tarımsal faaliyetlerde bulunan çiftçilere verilmekte olan kredi türüdür. Çiftçi kredileri genellikle orta uzun vadeli krediler olup, mümkün olduğunca düşük faizle verilmektedir. Çiftçi kredileri, çiftçi belgesine sahip olan kişilere ve aynı zamanda bu şekilde faaliyet gösteren işletmelere verilmektedir. Çiftçi kredileri, son yıllarda yaygın olarak verilmekte ve çiftçilerce yoğun olarak kullanılmaktadır.

Çiftçi Kredisi Nasıl Alınır?

Çiftçi kredileri son yıllarda yaygın olarak görülmektedir. Ancak geçmişten beri verilen bir kredidir. Son yıllarda devlet desteği programları kapsamında bankalarca verilen çiftçi kredileri aslında yıllardır Ziraat Bankası tarafından verilmektedir.

Çiftçi kredilerini veriliş yerine göre 3 ayrı başlıkta inceleyebiliriz.

Tarım Kredi Kooperatifleri ve Kosgeb:

Ülkemizde çiftçiyi destekleme faaliyetleri kapsamında devlet öncülüğünde kurumlar vasıtası ile hibe kredi ve faizsiz kredi imkânları sunulmaktadır. İşte bu kapsamda çiftçi kredileri Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile verilemektedir. Hemen hemen tüm il ilçe ve bazı kasabalarda faaliyet gösteren Tarım Kredi Kooperatifleri aynı zamanda düşük faizli krediler de vermektedir. Bu kredilerin tümünde yararlanabilmek için bu kooperatiflere üye olmak gerekmektedir.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredileri:

Kamu bankası olan Ziraat Bankası birçok alt çeşidi ile yıllardır çiftçi kredileri vermektedir. Çiftçi kredisi türleri ülkemizin lokomotifi olan Ziraat Bankası düşük faizli ve uygun ödeme koşulları ile çiftçilere destek olmaya aralıksız devam etmektedir.

Çiftçi Kredisi Veren Bankalar:

Çiftçi kredisi, ülkemizde diğer bankalarca da son yıllarda ağırlıklı olarak verilmeye başlanmıştır. Çiftçi kredileri bankalar için yeni bir rekabet ortamı yaratmıştır. Genellikle 5 yıl vadeli verilen bu krediler taksit erteleme gibi avantajlar ile çiftçilere verilmektedir.

Kimler Çiftçi Kredisi Alabilir?

Tarımsal faaliyetleri desteklemek adına çiftçi kredileri sadece çiftçilere verilmektedir. Çiftçi kredileri gerçek veya tüzel kişilere verilen bir kredi türüdür. Başvuru sahibinin çiftçi olması ve bunu belgelemesi gerekmektedir. Çiftçilik meslek grubunda yer alan ve tarımsal faaliyette bulunan işletmeler / tüzel kişiler de çiftçi kredisi kullanabilirler. Çiftçi kredileri tarımsal faaliyet ve üretimde bulunan çiftçilerimize finansa destek sunmak maksadı ile verilmektedir.

Çiftçi Kredisi Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Çiftçi kredileri alabilmek için bir takım gerekli şartlar vardır. Bu şartlara şu şekilde bakalım.

 • Çiftçi kredileri çiftçi kayıt belgesi ile çiftçi olduğunu belgeleyebilenlere verilir.
 • Bankaların çiftçi kredisi şartları arasında kredi notu ve kara liste sorgulamaları da mevcuttur.
 • Tarım Kredi Kooperatiflerinden çiftçi kredisi alabilmek için öncelikle üye olmak gerekmektedir.
 • Kosgeb girişimci çiftçilere kredi vermektedir. Kosgeb çiftçi kredisi desteği alabilmek için öncelikle girişimci eğitimine katılmak ve akabinde iş projesi hazırlayıp sunmak gereklidir.
 • Çiftçi kredilerini alabilmek için kurum ve kuruluşların istedikleri belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanıp sunulması gerekmektedir.

Çiftçi Kredisi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Çiftçi kredileri için gerekli olan genel belgeler ise şu şekildedir.

 • Çiftçi kredisi başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • Tapu veya kira kontratı
 • Talep durumundan teminat ve ipotek ile ilgili belgeler
 • Çiftçi kayıt belgesi
 • İkametgâh belgesi
 • Tarım kredi kooperatifleri için üye kayıt belgesi
 • Kosgeb için girişimcilik sertifikası ve iş projesi

Çiftçilik kredisi için bu belgelere ilaveten başka belgelerin de ilgili kurum veya kuruluşlarca isteneceği unutulmamalıdır.

Bu konumuzla ilgilenen ziyaretçilerimizin aşağıdaki konularımıza da göz attılar. Sizinde ilginizi çekebilir. İlginizi çektiği konumuzun resmini tıklayarak ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz.

Kosgeb Tarım ve Hayvancılık Hibe Kredisi


Devlet Destekli Tarım Kredisi

Devlet destekli tarım kredisi nasıl alınır diyorsanız tüm detayları bu konuda.

Devlet Destekli Tarım Kredisi


Yazımızı faydalı bulduysanız beğenmeyi ve paylaşmayı ihmal etmeyiniz. Yazımızın altında bulunan yorum kısmından katkı sağlayabilirsiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık