Çocuk Parası Nereden Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuk parası nasıl alınır? Çocuk parası almak için nereye başvuru yapmak gerekir? Çocuk parası nereden alınır? Bu yazımızda çocuk parası almak için yapılması gerekenleri ve çocuk parası ile ilgili detaylı bilgileri sizlere aktarıyoruz. Çocuk parası almak isteyenlerin yazımızı dikkatli ve sonuna kadar okumasını tavsiye ediyoruz.

Çocuk Parası

Çocuk Parası Nedir?

Çocuk parası dediğimizde karşımıza iki türlü para yardımı çıkmaktadır. Bunlardan birincisi ve yıllardır uygulananı asgari geçim indirimi üzerinden alınan çocuk parasıdır. Bu düzenli olarak çalışan anne ve babalara her ay düzenli olarak AGİ yardımı altında verilir. Diğer bir yardım ise 2015 mayıs ayında yürürlüğe girmiştir. Bu da yeni doğan çocuklar için ödenen yardım parasıdır. Doğum parası ile ilgili bilgilere web sitemiz üzerinden diğer yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

Çocuk Parası Ne Kadardır?

Çocuk parası maalesef ülkemizde yüksek meblağlar değildir. AGİ üzerinden verilen çocuk parası tek çocuk için 20 TL – 30 TL kadardır. 2016 yılında uygulanan AGİ sistemine göre verilen çocuk parası şu şekildedir: (Bekar için AGİ: 123,53 TL)

  • Eşi çalışmayan tek çocuklu için: 166,76 TL
  • Eşi çalışan tek çocuklu için: 142,05 TL

İkinci ve daha fazla çocuk sayısına göre yukarıdaki tablo çocuk başına ortalama 20 TL olarak artmaktadır.

Çocuk Parası Yardımından Kimler Yararlanabilir?

AGİ üzerinden çocuk parası yardımından sigortalı olarak çalışan anne ve babalar yararlanabilir. Eğer anne ve baba ayrı ise velayet kimde ise ona ödeme yapılır. Anne ile baba ayrı değilse ve ikisi de çalışıyor ise her ikisine de ödeme yapılır.

Eğer hem anne hem de baba çalışmıyorsa çocuk parası Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından ödeme yapılır. Ancak bu vakıf üzerinden hemen ve düzenli bir ödeme söz konusu değildir.

Çocuk Parası Başvurusu

Çocuk Parası Almak İçin Başvuru Nereye Yapılır?

Çocuk parası yardımı alabilmek için başvurular farklı yollardan olmaktadır. Aslında devletin sigortalı çalışanlar veya devlet memurları için otomatik bilgi aktarımı mevcuttur. Ancak bilgi güncellemesi için de başvuru yapmak gerekir.

  • Bir kamu kuruluşunda çalışanlar (devlet memuru olan), çalıştığı kuruma;
  • Sigortalı olarak özel sektörde çalışanlar, Sosyal Sigorta Müdürlüklerine
  • Çalışmayan aileler ise sosyal hizmetler müdürlüklerine başvurması gerekir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından çocuk yardım parası için ise bu vakıfa başvuru yapmak gerekir.

Başvurularda, çocuk doğumuna ilişkin hastane raporu (yeni doğan bebek için), ikametgâh belgesi ve nüfus cüzdanı fotokopisi istenmektedir. Ayrıca çocuk parası alacak kişinin maaş aldığı banka hesap bilgilerine de ihtiyaç duyulabilir.

Çocuk Parası Nereden Alınır?

Çocuk parası AGİ üzerinden olduğu için kişinin maaşı ile birlikte ödenmektedir. Asgari Geçim İndirimi yani AGİ işverenler tarafından yatırılmaktadır. Bu zorunludur. Maaşa ek olarak maaş ile birlikte yatırılması gerekir.

Daha önce araştırmış olduğumuz PTT Çalışma Saatleri 2017 başlıklı yazımız Postane Çalışma Saatleri, PTT Çalışma Saati ve PTT Cumartesi Açık Mı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık