Devlet Bankaları Hangileridir?

20 Kasım 2017

Devlet bankalarını merak ediyorum, hangi bankalar devlet bankasıdır? Devletin sahibi olduğu ya da devletin yönettiği bankalar hakkında geniş bilgi sahibi olmak istiyorsanız kredispara.com tarafından özel olarak hazırlanan bu yazımızı okumalısınız!

Türkiye’de Faaliyet Gösteren Bankalar

Ülkemizde bankacılık sektörü günden güne büyüyen yapısı ile dikkat çekmektedir. Bankacılık ülkemizde 1800’lü yılların sonlarına doğru faaliyet göstermeye başlamıştır. Günümüzde irili ufaklı pek çok banka ülkemizde faaliyet göstermektedir. Gerek yerli bankalar gerek yabancı sermayeli bankalar Türkiye’de hizmet vermektedir. Bazı yerli sermaye bankaları daha sonradan yabancılara satılsa da ülkemizde yoğun olarak faaliyet göstermektedir. Günümüzde Türkiye’de 50’den fazla banka hizmet veriyor. Bu bankaların bir kısmı yurt dışı şubeleri ile de dikkat çekmektedir.

Türkiye’deki Devlet Bankaları

Ülkemizde faaliyet gösteren bankalardan hangileri devlet bankası hangileri özel bankalardır diye merak edenlerin sayısı oldukça fazladır. Ülkemizde faaliyet gösteren devlet bankaları aynı zamanda kamu bankaları olarak da adlandırılmaktadır. Peki, bu bankalar hangileridir? Şimdi sizlere devlet bankaları ve hizmet şekillerini aşağıdaki gibi aktarıyoruz.

Mevduat Bankaları

Mevduat bankaları genellikle bütün bankacılık faaliyetlerini ve buna ilaveten sigorta, bireysel emeklilik gibi hizmetleri de sunan büyük ölçekli bankalardır. Bu bankaların çok fazla noktada şubeleri bulunmaktadır. Ülkemizde faaliyet gösteren bankalardan 3 tanesi devlet mevduat bankasıdır. Bu bankaların hisse, pay, yönetim gibi özelliklerine göre ortakları arasında doğrudan ya da kurumlar aracılığı ile dolaylı yoldan devlet yönetimi söz konusudur.

Katılım Bankaları

Katılım bankaları ise mevduat toplama işlemi yaparlar ve İslami yöntemlere göre faaliyet gösterirler. Bu bankalarda faiz adını duymak imkansızdır. Bu bankaların müşterileri yardım amaçlı olarak bir araya gelirler ve yardımlaşma temelinde hizmet verirler.

  • Ziraat Katılım Bankası
  • Vakıf Katılım Bankası

Kalkınma ve Yatırım Bankaları

Kalkınma ve yatırım bankaları ise bir amaca yönelik olarak kurulmuştur. Bu bankalar devletin öngördüğü işler için ve yerel yönetimlerin işleri için finans sağlamak amacı ile kurulup faaliyet gösterirler.

  • Türkiye Kalkınma Bankası
  • Türk Eximbank
  • İller Bankası

TMSF / Fon Bankaları

TMSF yani fon bankaları ise bankacılık lisansına sahip ancak faaliyetlerinin bir kısmı ya da tamamı durdurulmuş olan bankalardır. Bu bankalara devlet bazı kanun ve kurallar öncülüğünde el koymaktadır.

  • Adabank
  • Birleşik Fon Bankası

Görüldüğü üzere alt alta getirip topladığımızda ülkemizdeki devlet bankaları sayısı 10 tanedir. Tabii burada yeniden belirtelim ki bu bankaların çoğunluğuna devlet doğrudan sahip değil. Örneğin Vakıfbank, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyet göstermektedir. Devlet bu kurum aracılığı ile dolaylı yoldan bu bankaya sahip olmaktadır. Ancak, ülkemizde devlet yapısı incelendiğinde, devletin kamu bankalarında söz sahibi olma hakkı doğrudan olmaktadır. Devlet bankalarının sayısının değişip değişmeyeceği ise ülkemizin ekonomik durumu etki göstermektedir. Öyle ki katılım bankaları ve kalkınma / yatırım bankaları sonradan hayata geçirilmiş projelerdir. Fon bankaları ise neredeyse her yıl değişebilir bir hal almıştır. Mevduat bankalarında ise durum çok daha farklıdır. Çünkü devletin söz sahibi olduğu mevduat bankaları ülkemizin önde gelen bankaları durumundadır ve bu bankaların iş yükü, çalışan sayısı, şube sayısı, iş hacmi, finansal gücü, maddi kaynakları oldukça fazladır.

Daha önce araştırmış olduğumuz Deutsche Bank (DB) Varant Nedir? başlıklı yazımız Deutsche Bank, Deutsche Bank Varant ve Deutsche Bank Varant İşlemi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık