Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu Yapmak

14 Mayıs 2016

Son zamanların en çok araştırılan konusu evlilik kredisi. Peki evlilik kredisi nedir? Devlet evlilik kredisi nasıl oluyor? Evlilik kredisi başvurusu nasıl yapılır ve nasıl alınır şimdi bunlara cevap verelim. Evlilik kredisi; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından evlenmek isteyen gençlere çeyiz masraflarına katkı sağlamak amacı ile düzenlenmiş kredi biçimidir. Evlilik kredisini belirli yaşa gelmiş evlenmek isteyen gençler kullanabilir. Devlet destekli evlilik kredisi almak isteyen gençlerin krediyi kullanabilmeleri için istenilen bazı şartlar bulunmaktadır.

Evlilik Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir? Nasıl Alınır?

Evlilik kredisi kullanım hakkı maddi düzeyi düşük kişilere destek amaçlı verilir. Kişinin maddi düzeyi düşük, 24 yaşını geçmemiş, (yaş sınırlaması, üniversiteye gidenler için 27 yaşa kadar esneklik göstermektedir.) sabıka sicil kaydının temiz olması (ağır ceza suçlarından ceza nalmış kişilere evlilik kredisi kullandırılmaz) şartlarının uygun olması durumunda evlilik kredisine başvuru yaparak kredi kullanabilir. Evlilik kredisini, evlenecek kişilerden her iki tarafta kullanabilir.

Evlilik kredisine devlet katkısı ne kadardır?

Bunun için yapmaları gereken, en az üç yıl boyunca şahsi çeyiz hesapların da 100 Türk lirası ila 1.000 Türk lirası arasındaki tutarı aylık düzenli olarak çeyiz hesaplarına yatırılmalıdır. Üç yıl birikim yapılan çeyiz hesabında üç yılın sonun da devlet tarafından azami 5.000 Türk lirası da devlet çeyiz yardımı yapılacaktır. Çeyiz yardımı 15.000 Türk lirasına kadar yükselebilmektedir. Çeyiz hesabını her iki tarafta açtırabilir. Devlet çeyiz yardımı ve kredisinden faydalanabilir. Evlilik kredisi faizsiz olup evlenen çiftlere kullandırıldığı takdirde bir yıl zaman tanınarak geri ödemelerini bir yıl sonraki zaman diliminde yapmaları istenir. Bir yıl sonra alınan evlilik kredisi faizsiz ve vade farksız olmakla birlikte dört yıllık yani kırk sekiz aylık taksite bölünerek ödenir. Evlilik kredisi alarak evlenen kişilerin ilk bir yıl içerisinde çocuklarının olması durumunda kredi ödemesi bir yıl daha uzatılarak iki yıl sonrasın da kırk sekiz ay vade ile ödemeye başlamaları istenilir. Evlilik kredisi kamu sermayeli bankalara başvuru sonucunda kullanılabilir.

Evlilik kredisi veren bankalar hangileridir?

Ülkemiz de kamu sermayeli bankalar Halk Bank, Vakıf Bank ve Ziraat Bankasıdır. Maddi gelirleri yüksek olan kişiler evlilik kredisinden faydalanamazlar. Evlilik kredisi kapsamındaki yardım evlenecek kişileri zorlanmadan evliliklerini yapabilmeleri adına düzenlenmiş olup evlendikten sonra krediyi ödemekte zorluk yaşamamaları için gereken bütün kolaylıkların sağlanması hedeflenmiştir. Evlilik kredisi tutarı 10.000 Türk lirasıdır. Evlenecek olan çiftlerden herhangi bir tanesi yetim veya devlet yurtlarında yetişmiş ise aldıkları kredinin geri ödenmesi o kişiler için de iki yıl uzatılarak iki yıl sonrasında dört yıllık vade ile ödenmesi istenecektir.

Çeyiz hesabı açtıranların dikkat etmesi gereken durumlar

Çeyiz hesabı açtıran kişiler açtırdıkları hesaba aylık ödeme yapmayı tercih etmişse, on iki ay içerisinde üçten fazla ödemeyi aksatmamalıdır. Eğer kişinin seçimi üç ayda bir ise birden fazla ödemenin aksaması veya kişi, çeyiz hesabından iki seferden fazla para çeker ve hesapta kalan tutar yatırılması gerekenden az olursa devlet katkısı alma hakkını kaybeder. Daha önce yazmış olduğumuz Mikro Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Alır? yazımızda ilginizi çekebilir. Göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bu konumuza okuyan ziyaretçilerimiz en çok aşağıdaki konumuza göz attılar. Sizinde ilginizi çekebilir. 


ziraat bankası evlilik kredisi

Ziraat bankası evlilik kredisi başvurusu ve şartları nelerdir? Tüm detaylar burada.

Ziraat Bankası Evlilik Kredisi Başvurusu ve Şartları


iş bankası çeyiz hesabı

İş bankası çeyiz hesabı nedir? nasıl açılır? Detayları bu yazımızda.

İş Bankası Çeyiz Hesabı Açmak


Yazımızı faydalı bulduysanız beğenmeyi ve paylaşmayı ihmal etmeyiniz. Daha fazla bilgi için bizleri sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz. Yazının altında bulunan yorum kısmından bizlere görüş, öneri ve düşüncelerinizi aktarabilirsiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Kredi Çekemiyorum Acil Para Lazım başlıklı yazımız Acil borç para lazım, Acil para ve Acil para lazım diyenler hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Erhan dedi ki:

    Evlilik kredisi üzerine gerçekten kayda değer bilgiler vermişsiniz. Başka bir site de bu kadar detaylı bir evlilik kredisi makalesi bulunmamakta. Teşekkürler.

    1. Kredispara dedi ki:

      Sizin gibi değerli ziyaretçilerimiz sayesinde sitemiz daha çok gelişecektir. Evlilik kredisi hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız son yazımız olan Ziraat Bankası Evlilik Kredisi yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yaz


Yukarı Çık