Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

30 Kasım 2016

Evlilik kredisi nasıl alınır? Evlenmek istiyorum, devlet kredi veriyor mu? Devlet destekli evlilik kredisi şartları nelerdir? Tüm sorularınız için yanıtlar bu yazımızda sizlerle buluşuyor. Devlet destekli evlilik kredisi ile ilgili tüm detayları sizler için araştırdık.

Evlilik Kredisi

Evlilik Kredisi Nedir? – Devlet Destekli Evlilik Kredisi Var Mıdır?

Evlilik kredisinin temelinde adından da anlaşılacağı üzere evlenmek isteyen çiftlere evlilik ve düğün masraflarına katkıda bulunmak adına verilen bir kredi türüdür. Bankaların sunduğu evlilik kredileri normal ihtiyaç kredilerine göre daha düşük faiz oranı ile geri ödenir. Bankaların kampanyalarına göre değişmekte olup genellikle 36 ay taksitle geri ödenir. Geçmişte 60 aya kadar taksitlendirme de görülmekteydi. Günümüzde ise daha çok 48 ay taksit seçeneği ile alınmaktadır. Hatta buna ek olarak ilk 3 ay taksit erteleme gibi avantajları da mevcuttur. Ülkemizde özellikle son dönemlere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca yapılan düzenlemeler neticesinde insanların sosyal yaşam standartlarını üst seviyelere çıkartması ön görülmektedir. Bankaların sunduğu evlilik kredisi hizmetinin dışında yaklaşık iki yıl önce devlet tarafından bir çalışma başlatıldı. Bu çalışmaya göre devlet destekli evlilik kredisi fikri öne çıkarıldı. Buna göre evlenmek isteyen çiftlere devlet tarafından faizsiz kredi verilmesi öngörüldü. Maksimum 10.000 TL olacağı ve geri ödemesinde de kolaylıklar sağlanacağı konusunda çalışmalar devam etti. Bu bağlamda bakanlık, devlet destekli olmak suretiyle “evlilik kredisi” projesini hayata geçirmeği istemektedir. Bakanlığın belirlediği şartlara uymak kaydı ile evlilik kredisi, evlenmeyi planlayan çiftlerin evlilik ve düğün masraflarını tamamen karşılamak ya da bu masrafları en aza indirmek maksadı ile verilen ve faizsiz olan bir ihtiyaç kredisi statüsünde olacaktır. Evlilik kredilerini kamu bankaları aracılığı ile verilmesi düşünülmektedir.

Bakanlığın evlilik kredisi için belirlediği tutar ise 10.000 TL’dir. Yani 10.000 TL için faiz ödemezsiniz. Tabi burada önemli olan nokta 10.000 TL ile düğün masraflarının karşılanıp karşılanmayacağıdır. Ya da 10.000 TL ile düğün masraflarının ne kadarının karşılanabileceğidir. İşte bu noktada devreye yine bankalar girmektedir. Öyle ki bankalar hazır kredi müşterisini değerlendirmeyi iyi bilirler. Devlet destekli evlilik kredisine ilave olarak tüketici kredisini de ekleyen bankalar evlenecek olan çiftlere verdikleri kredinin limitini yükseltmiş olurlar. Bu da düğün masraflarının tamamının ya da tamamına yakınının karşılanabileceği anlamı taşıyor. Tabi burada devlet desteği olan 10.000 TL sonrası alınacak kredi limitine uygulanacak faiz oranlarına da dikkat etmek gerekmektedir.

Evlilik Kredisi Şartları

Devlet destekli evlilik kredisi henüz yürürlüğe girmemiştir. Çalışmaları devam etmektedir. Devlet destekli evlilik kredisinden herkes yararlanamaz, bunun bazı şartları vardır.

Peki, Devlet Destekli Evlilik Kredisi Alabilmenin Şartları Nasıl Olacak?

Devlet destekli evlilik kredisi alabilmenin ilk şartı 25 yaş altında olmaktır. Devlet destekli evlilik kredisi alabilmek için diğer şartlar ise şu şekildedir:

  • 18 ile 24 yaş arasında olmak gerekiyor.
  • Üniversite mezunları için yaş üst sınırı 26’dır.
  • Temiz bir sicil kaydı önemlidir.
  • Maddi yetersizliği olmak ve bunu belgelemek gerekiyor.
  • Daha önce hiç evlenmemiş olmak gerekiyor.

Evlenecek olan çiftlerin her ikisi de bu şartları ayrı ayrı olarak yerine getirebiliyor olması gerekmektedir.

Devlet destekli evlilik kredisi ile ilgili diğer bilgiler:

  • Devlet destekli evlilik kredisi alındıktan sonra ilk yıl taksit ödememe avantajı vardır.
  • Evliliğin ilk yılında çocuk olması durumunda kredi geri ödemesini bir yıl daha erteleyebilme hakkı vardır.
  • Devlet destekli evlilik kredisi çiftlere bir defaya mahsus olmak üzere verilmektedir.
  • Devlet destekli evlilik kredisi için gerekli belgeleri sunmayan ya da eksik ve yanlış belge verenlerin kredi talebi onaylanmayacaktır.
  • Devlet destekli evlilik kredilerinin geri ödemesi 48 aya kadar taksitlendirilebilmektedir.

Henüz yürürlüğe girmese de devlet destekli evlilik kredisi, maddi yetersizliği olan evlenmek isteyenlere güzel bir fırsat olacaktır. Bunun dışında şuan yürürlükte olan “çeyiz hesabı” ile ilgili diğer yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Yazımızın devamı niteliğinde olan diğer evlilik kredisi başvurusu başlıklı yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz. Tıklayınız.

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık