Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi

18 Mayıs 2016

Devlet kurum ve kuruluşları tarafından hazırlanan devlet destekli krediler ve hibe krediler vardır. Devlet destekli bu krediler, geri ödemesiz kredi olmak ile birlikte geri ödemeli krediler de faizsiz kredilerdir. Bu yazımızda hayvancılık kredisi konusunu ele alalım. Hayvancılık kredisi nasıl alınır? Kredi başvurusu nasıl yapılır? Hangi bankalar hayvancılık kredisi vermektedir? Tüm bu soruların yanıtlarına burada bakalım.

Hayvancılık Kredisi Başvurusu (Devlet Destekli)

İlk kez hayvancılık işi yapacak olan kişilere verilen hibe kredi tutarı elli bin Türk lirasıdır. Geri ödemeli faizsiz kredi tutarı ise yüz bin Türk lirasıdır. Hayvancılık kredisi veren devlet kurum ve kuruluşları ise; Tarım Gıda ve Hayvancılık kurumlarına bağlı olan; Tarım Kredi Kurumları, TKDK, (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) Devlet bankalarından alınabilecek hayvancılık kredileri ve kalkınma ajanslarının verdiği hayvancılık kredileridir. Bu kredi seçenekleri ile birlikte bir de KOSGEB’in vermiş olduğu tesis ve çiftlik kurmak için verilen kredi ve hibelerde vardır. Bu tür hayvancılık kredilerinin veriliş amacı yerli üretimin desteklenerek, kalkındırılmasını sağlamaktır. Hibe krediler; büyükbaş hayvancılık, küçükbaş hayvancılık, kümes hayvanları, arıcılık, alabalık yetiştiriciliği gibi birçok alanda kullandırılır. Tarım ve hayvancılık bakanlığının vermiş olduğu destek ve kredi şekli, hayvan başı ödemeler şeklindedir. Bakanlar kurulu tarafından ise koyun ve keçi desteği yapılmaktadır. Devlet destekli kurum ve kuruluşlardan alınmak istenen hibe ve faizsiz krediler için; Tarım ve Hayvancılık Şube Müdürlüklerine, KOSGEB e ve ziraat bankası şubelerine başvuru yapılabilir.

KOSGEB den alınacak hayvancılık kredisi için uygulamalı girişimcilik eğitimi kurlarına katılmalı ve sertifikası alınmalıdır. Bu kursa katılmak hibe kredinin alımında zorunludur. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ise hayvan yetiştiriciliği ile ilgili proje hazırlamanızı ister. Her iki kurumda da proje hazırlanır ve hazırladığınız proje ile başvurular yapılır. Bu kurumların bazıları hayvan alımı için faizsiz kredi ve hibe kredi imkanı sunarken bazıları da alet ve edevat ve barınak eksikliğini gidermek için hibe ve kredi verir. Devlet kurumları bu tür konular da hayvancılık yapılmasını artırmak için fazlası ile hibe ve kredi imkanlarını hayvancılık yapmak isteyen kişilere sunuyor. Devlet hayvancılık konusun da kümes hayvanları, büyükbaş hayvanlar, küçükbaş hayvanlar gibi hiçbir hayvancılığın ayrımını yapmadan her alan da hibe ve destekler sağlıyor.

Devlet Destekli Kredilerin Avantajları

Devletin sağladığı bu desteklerin faydalı olduğu aşikar. Günümüzde bu hayvancılık destekleri sayesinde hayvancılık alanın da büyük artışlar görülmüştür. Yerli üretim de artış gün geçtikçe daha da çoğalmaktadır.

Bu konumuzu ziyaret edenler aşağıdaki konumuza da göz attılar. Sizinde ilginizi çekebilir.

Kosgeb Tarım ve Hayvancılık Hibe Kredisi

Yazımızı faydalı bulduysanız sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı ihmal etmeyiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Kredi Çekemiyorum Acil Para Lazım başlıklı yazımız Acil borç para lazım, Acil para ve Acil para lazım diyenler hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık