Devlet Destekli Tarım Kredisi

28 Mayıs 2016

Tarım kredileri devletin; ekonomiyi kalkındırmak ve canlandırmak, bireyleri üretime teşvik etmek ve yerli üretimin artırılması için olanak sağladığı kredi çeşididir. Devlet teşvik ve destek amacı ile günümüz de tarım ile uğraşan kişilere sıfır faizle tarım kredi kullandırmaktadır.

Devlet Destekli ve Teşviki Tarım Kredileri

Tarım konusunda oldukça verimli olan bu ülkede, hala birçok tarımsal ürün yurt dışından getiriliyor. Aslında tarım açısından dünyanın en gelişmiş ülkeleriyiz ve bu durumun daha da gelişmesi için devlet kurum ve kuruluşları veya bankalar teşvike yöneltici şekil de tarım kredileri veriyor. Tarım kredileri veren kurum ve kuruluşları düşünecek olursak, bunlardan biri, tarım kooperatifleridir. Ülkemiz de yıllardır birçok kişiye tarım kredileri almasını sağlayan tarım kredi kooperatifleri kısa ve orta vadeli krediler vermektedir. Kısa vadeli krediler, zirai mücadele ilacı, tohumluk, kimyevi gübre, fide, fidan, akaryakıt ve karma hayvan yemi destekleri gibi birçok konu da nakit ihtiyaçların karşılanmasını amaçlayarak bir yıl vadeli tarım kredileri sunar. Bu krediler; tarımsal ilaç kredileri, akaryakıt kredileri, genel ihtiyaç kredileri, tohumluk kredileri, kimyevi gübre kredileri, hayvancılık işletme kredileri olarak kısa vadeli krediler kullandırılır. Bire de verilmekte olan orta vadeli yatırım kredileri vardır. Bunlar; hayvancılık donatma kredileri, tarım araç kredileri ve tarımsal sulama kredileridir. Tarım kredisi kullanmak isteyen kişi ya da kişilerden istenilen bazı teminatlar vardır. Bu teminatlar;  ödeme gücü olan en az iki ortak gerekir. Eğer kredi kullanacak kooperatif ise, yirmi bin Türk liranın üzerine kredi kullanmak istiyor ise, taşınmaz mal ipoteği vermeli veya araç rehini göstermelidir. Tarım kredilerin de faiz oranlarını konu alacak olursak, bir yıla kadar vade yapılan krediler için %8, bir yıl ile dört yıl arasında vadeli kullanılan krediler de %10, vadesi dört yıldan uzun olan tarım kredilerin de ise %11 olarak kullandırılır. Tarım ve kredi kooperatiflerinin verdiği kredilerin dışında, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve KOSGEB tarım kredisi çekmek isteyen kişilere kredi olanakları da sağlanıyor. KOSGEB’den alınan krediler teşvik amaçlı geri ödemeli kredi ve geri ödemesiz hibe krediler konusunda olanak sağlıyor. Bankalar da tarım ve hayvancılık kredileri konusun da düşünülmesi gereken alternatiflerdendir. Özellikle devlet bankaları tarım ve hayvancılık konusunda güzel teklifler ile krediler veriyor. Bu kredilerin başvuru ve şartları da oldukça uygun halde onay alıyor. İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz ilgili yazılarımıza göz atmanızı da tavsiye ederiz.

Kosgeb Tarım ve Hayvancılık Hibe Kredisi

Tarıma destek vermek amacı ile kullandırılan devlet teşvikli ve bankalar tarafınca destek amaçlı krediler günümüz de tarımsal alan da gelişime büyük katkılar sağlıyor. Aynı zaman da devlet teşvik krediler ile yurt dışına ürün ihraç etmek isteyene de kredi kolaylıkları sağlıyor. Günümüz de yurt dışına, portakal, domates soğan gibi birçok ürün ihraç ediliyor ve bu şekilde kullandırılan tarımsal krediler ile bu ihraçların sayısı gün geçtikçe daha da artıyor.

Bu konumuzu okuyan ziyaretçilerimiz aşağıdaki konumuza da göz attılar. Sizinde ilginizi çekebiliriz.

Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi

Devlet destekli hayvancılık kredisi almak istiyorsanız bu konumuza göz atabilirsiniz.

Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi

Sitemizi ve konumuzu faydalı bulduysanız paylaşmayı ve beğenmeyi ihmal etmeyiniz. Daha fazla bilgi için sitemizi takip etmenizi öneririz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık