Devlet Destekli Tavuk Çiftliği Kurmak

Devlet desteği ile tavuk çiftliği kurmak istiyorum! Devlet desteği alarak tavuk çiftliği nasıl kurulur? Diye merak mı ediyorsunuz? O halde bu yazımızı okumalı ve bu konuda bilgi sahibi olmalısınız! Devlet destekli tavuk çiftliği nasıl kurulur, bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Tavuk Çiftliği Kurma İş Fikri

Tavuk çiftliği kurma iş fikri ülkemizde son yıllarda önem kazanmıştır. Aslında var olan, önceden de yapılan bir iştir. Ancak son 15 yılda ülkemizde beyaz et olarak tabir edilen tavuk etine olan ilgi artmıştır. Özellikle kırmızı etin beyaz ete göre aşırı pahalı olması buna sebep olmaktadır. Beyaz et günümüzde çok fazla rağbet görmektedir. Ayrıca eskiye oranlar insanların tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin azalması ve tavuk yumurtasına olan ihtiyacın artması / ihtiyaçların karşılanmasının kapasite olarak yetersizliği gibi durumlar da göz önünde bulundurulduğunda tavuk çiftliği iş fikrini canlandırmıştır. Ayrıca orta ölçekli bile olsa bir tavuk çiftliği kurulumundan iyi bir gelir elde etmek mümkündür.

Tavuk Çiftliği Maliyeti

Tavuk çiftliği kurmak isteyen bir kişinin bilmesi gereken ilk konu tabii ki de bu işin nasıl yapıldığının bilinmesidir. Bu alanda ilgili ve bilgili olan insanların teknoloji yardımı ile kolaylıkla yapabileceği bir iştir. Ancak işin maliyet kısmı önemlidir. Orta ölçekli bir çiftlik kurdunuz ve 10.000 tane tavuk ile işe başladınız size ortalama en az 100.000 TL sermaye gerekmektedir. Daha ufak bir çiftlik için 50.000 / 60.000 TL de yeterli olmaktadır. Bunlara ilaveten çiftliği kuracağımız arsanın il tarım müdürlüğünden ve ilgili mercilerden izinlerinin alınması gerekir. Tavuk çiftlikleri genel olarak şehir merkezlerinin dışında kurulmaktadır. İyi bir tavuk çiftliği kurmak için yer dışında işe giriş maliyeti ise ortalama 250.000 TL’dir. Tavukların bakımı, beslenmesi iyi ve doğru yapılmalıdır. Bu işler ciddi işlerdir. Bu konuda iyi derecede bilgi sahibi olmak ve mümkün olduğunca tecrübe edinmek gerekmektedir.

Tavuk Çiftliği Kurarken Devlet Desteği

Tavuk çiftliği kurma iş fikrine devlet de sıcak bakmaktadır. Özellikle köye dönüş projesi ile tavuk çiftliği kuracak olanlar devlet Tarım ve Köy İşleri Bakanlığınca hibe krediler vermektedir. Bu krediler 30.000 TL limitli olarak geri ödemesiz olarak verilmektedir. Bu kredilerden yararlanabilmek için ise tavuk çiftliklerinin orta ölçekte olması gerekmektedir. Ortalama 10.000 hayvan ile bu işe başlanmalı ve hem yumurta hem de beyaz et üretimi yapılmalıdır. Hibe krediler bakanlığa başvuru yapanların değerlendirilmesi ile yapılmaktadır. Bakanlık tavuk çiftliklerinin kurulması gereken bölgeleri de zaman zaman değiştirmekte ve buna göre hibe kredi vermektedir.

Ülkemizde Kosgeb Kurumu da tavuk çiftliği projelerine sıcak bakmaktadır. Kosgeb yardımları arasında baş sıralarda tavuk çiftliği iş projeleri de vardır. Kosgeb de hem hibe kredi hem de faizsiz kredi imkânları ile tavuk çiftliği kurmak isteyenlerin yanında yer almaktadır. Kosgeb ile görüşme sağlayarak geçerli prosedürleri yerine getirerek bu yardım ve desteklerden yararlanabilir, tavuk çiftliği kurabilirsiniz.

Tavuk çiftliği kurmak isteyenlere kamu bankası olan Ziraat Bankası da yardımcı olmaktadır. Tavuk çiftliği kurmak isteyenler Ziraat Bankasından düşük faizli tarım ve hayvancılık kredileri alarak bu işe başlayabilirler. Buna ilaveten diğer bankaların da bir kısmı tavuk çiftliği kurmak isteyenlere özel faiz oranları ile ticari ve kobi kredileri sağlamaktadırlar.

Daha önce araştırmış olduğumuz Kahvaltı Salonu Açmak - İş Fikirleri başlıklı yazımız Kahvaltı salonu açmak istiyorum, Kahvaltı salonu işletmek ve Kahvaltı salonu nasıl açılır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık