Doğru Yatırım Nasıl Yapılmalı?

28 Nisan 2016

Sürekli araştırmaktasınız ve en doğru yatırımın nasıl yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz. Sizler için bir kaç araştırma yaptık. Doğru yatırım nasıl yapılır? Doğru yatırımın püf noktaları nelerdir? Burada verdiklerimiz örnekler sadece bilgi niteliği taşımak. Değerlendirme ve uygulama tamamen sizin inisiyatifinizdedir.

Doğru yatırım yapmak istiyorum?

dogru yatirim

Öncelikle doğru yatırım nedir nasıl yapılır ona bir değinelim. Doğru yatırım riskin en az olduğu yani sizi zarara uğratmayıp kolay para kazandırabilecek yatırımlar sizin için en doğru yatırım olacaktır. En önemli kriteriniz doğru yatırım yüksek kazanç olmalıdır.

Gayrimenkul Yatırımı Yapmak

gayrimenkul yatirimi

Gayrimenkul yatırımı her zaman popülaritesini koruyan karlı bir yatırımdır. Arsa, konut, iş yeri, tarla gibi yatırımlar her zaman alıcısına kazandırmış ve kazandırmaya devam etmektedir. Gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenler şu şekilde bir araştırma yapıp yatırımın doğru yatırım olup olmadığına karar verirler.

Yatırımlar genellikle 10 yıl üzerinden değerlendirilir. Örneğin bir ev aldınız ve bu evin değeri 100.000 TL olsun. Siz evi eğer ki 1.000 TL’den kiraya verdiniz. 1 yıllık kira geliri 12.000 TL yapar. 10 yıl da 120.000 TL getiri sağlar size. İşte bu gayrimenkul yatırımı çok iyi bir yatırım olarak size geri dönüş sağlar. Aldığınız fiyat çok çok hesaplı olmaktadır. Tabi bu hesap farklı yorumlara açıktır. Burada yaptığımız hesaplama sadece size geri dönüşleri üzerinden olmuştur. Ayrıca aldığınız gayrimenkulü sattığınız zaman her zaman aldığınız rakamdan yükseğe satarsanız. Sonuç olarak gayrimenkul’den her zaman para kazanmak mümkündür ve araştırmalarımıza göre doğru bir yatırımdır.

Melek Yatırımcı Olmak

melek yatirimci

Melek yatırımcı olabilirsiniz. Melek yatırımcı ne demektir kısaca ona değinelim. Melek yatırımcı: İş fikirleri olan kişilere veya henüz yeni işe başlamış şirketlere sermaye ortağı olan yatırımcıya melek yatırımcı denir.

Örneğin sermayeniz var ne yapacağınızı nasıl değerlendireceğinize karar verememişsinizdir. İşte burada iyi bir piyasa araştırmacısı olmanız gerekli. Yeni iş fikirleri olan kişilerle görüşüp veya büyümeye, gelişmeye yönelik olan fakat sermaye durumundan dolayı yerinde sayan firmaları bulup onlara sermaye desteği vererek hissedar olabilir. Bu şekilde bir yatırım yapmak çok doğru bir yatırım olur sizin açınızdan. Burada dikkat etmeniz gereken hatta dikkatli olmanız gereken nokta piyasaların nabzını iyi tutuyor olmanızdır. Çünkü her iş fikri veya her iş yeri kar getirecek diye bir durum söz konusu değildir.

Kar Ortağı Olarak Yatırım Yapmak

dogru yatırım yapmak

Kar ortağı olarak yatırım yapabilirsiniz. Nasıl der dediğinizi duyar gibiyim. Kar ortaklığı hepimizin anlayacağı bir dile indirgersek şu şekilde açıklamamız daha uygun olur. Bir iş yerinin hissedarı anlamını çıkarabiliriz. Yani bir şirkete hissedar olarak doğru bir yatırım yapabilirsiniz. Hissedar olmak için o şirkete sermaye yatırmanız gerekmektedir. Örneklendirme yaparsak sermayesi 100.000 TL olan bir şirkete %20 hissesini satın alıp veya %20 lik bir sermaye koyarak hissedar olmanız mümkündür. Aldığınız veya koyduğunuz hisse başına şirket tüm giderleri çıktıktan sonra yıllık net karı hissedarlarına bölüştürürler. İşte bu durumda siz de sermayenizle para kazanmış olursunuz.

Burada dikkat etmeniz gereken şirketin geçmiş yıllarına ait karları, satışları ve büyüme kapasitesi size bilgiler verecektir. Bu veriler doğrultusunda doğru yatırım yapabilir para kazanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık