Doğum Borçlanması Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

13 Kasım 2017

Doğum borçlanması yapmak istiyorum! Doğum borçlanması nasıl yapılır? Doğum borçlanması için gerekli şartlar nelerdir? Diyenler için bu yazımızda sizlere doğum borçlanması ile ilgili güncel bilgileri paylaşıyoruz.

Doğum Borçlanması

Doğum borçlanması çalışmakta olan bayanlara yönelik bir hizmettir. Buna göre çalışırken hamile kalan ve doğum için belirli bir süre çocuğunun yanında olmak isteyen ve dinlenmek isteyen çalışan annelerin sigorta primlerinin ödenmesi ve bunun hizmet yılından sayılarak emeklilik hakkına eklenmesini sağlamak amacı ile yürürlüğe girmiştir.

Doğum Borçlanmasından Kimler Yararlanabilir?

Doğum borçlanması kadınlara verilen bir haktır. İlk sigorta girişiminden sonra ve 3 çocuğa kadar olan doğumlarda çalışana anneler bir çocuk için en fazla 24 ay olmak üzere borçlanma yapabilirler.

2017 yılı doğum borçlanması SGK tarafından en düşük olarak 1 gün için 18,96 TL olarak belirlenmiştir. Buna göre;

 • 1 çocuk doğum borçlanması için en fazla 720 güne tekabül 13.651 TL
 • 2 çocuk doğum borçlanması için en fazla 1440 güne tekabül 27.302 TL
 • 3 çocuk doğum borçlanması için en fazla 2160 güne tekabül 40.953 TL

Olarak örnek hesaplama yapılabilir. Daha kısa süreler ile en düşük borçlanma biriminden daha az miktar da borçlanmak da mümkündür. Ancak yatırdığınız tutarlar doğrudan SGK hizmetinize yansımaktadır. Buna istinaden SGK tarafından 2017 yılı için en yüksek olarak 1 gün için 142,20 TL yatırılabilir.

Çalışan bir annenin doğum borçlanması hakkından yararlanabilmesi için şu şekilde çalışıyor olması gerekmektedir.

 • Hizmet akdine tabi çalışması bulunan kadın sigortalılar (4-A)
 • Bağımsız çalışma kapsamında sigortalı sayılan kadın sigortalılar (4-B)
 • Kamu görevlisi kapsamında sigortalı sayılan kadın sigortalılar (4-C)

Doğum Borçlanması Şartları Nelerdir?

Çalışan annelerin doğum borçlanması yapabilmesi için ise şu şartlar gerekmektedir.

 • Hizmet akdi kapsamında çalışanlar için sigortalılıklarının tescil edilmiş ve adına prim bildirilmiş olması gereklidir. (4A)
 • Bağımsız çalışma kapsamında olan sigortalılar için prim ödenip ödenmediğine bakılmaksızın sigortalılıklarının tescil edilmiş olması gereklidir. (4-B)
 • Kamu görevlisi kapsamında sigortalı sayılanlar için sigortalılar sigortalılıklarının tescil edilmiş olması gerekmektedir. (4-C)
 • Sigortalının doğumdan önce çalışmaya başlayarak sigortalılık şartını yerine
  getirmesi gerekmektedir.
 • Doğumdan sonra adına prim ödenmemesi gerekmektedir.
 • Borçlanacağı süre boyunca çocuğunun yaşaması gerekmektedir. (borçlanma süresi içinde çocuk vefat ederse, vefat tarihine kadar borçlanmış olabilir)
 • İlk çocuğunun doğumunu yapıp en fazla 2 yıl doğum borçlanması yapan kadın, bu süre içinde 2. Çocuğunun doğumunu yapar ise ilk borçlanma ikinci çocuğun doğum tarihinde sonlandırılır. İkinci çocuk için anne ister ise en fazla 2 yıl olmak üzere yeniden borçlanma yapabilir.

Doğum Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanması yapmak isteyen çalışan annelerin çalıştıkları yani SGK hizmet şekillerine göre başvuru merkezleri de farklı olmaktadır. Buna göre;

 • İlk defa (5510 sayılı kanuna göre) hizmet akdiyle çalışanlar ve bağımsız çalışmaya başlayan sigortalılar ve hak sahipleri, sigortalının en son çalışmasının / hizmetinin geçtiği Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne başvuru yapmalıdır. (4-A / 4-B)
 • Kamu görevlileri (eski kamu görevlileri sigortalıları veya hak sahipleri) ise SGK Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Daire Başkanlığına borçlanma başvurusu yapmalıdır. (4-C)

Doğum borçlanması yapmak isteyenlerin bu merkezlere giderek başvuru yapması gerekmektedir. Doldurulacak formlarda bilgiler tam verilmelidir. Başvuru sahiplerinin talep edeceği günlük tutar üzerinden doğum borçlanması yapılabilmektedir.

Daha önce araştırmış olduğumuz Mersis No Nedir? Nasıl Alınır? başlıklı yazımız Mersis Hakkında, Mersis No ve Mersis No Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık