Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

13 Şubat 2017

Doğum parası nedir? Doğum parası nasıl alınır, herkes doğum parası alabilir mi? Doğum parası almak için şartlar nelerdir? Doğum parası almak isteyen annelerin bilgi sahibi olması gerektiği tüm bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Doğum Parası Nasıl Alınır?

Doğum Parası Nedir?

Doğum parası yardımı aslında yıllardır uygulanmaktadır. Ancak 2015 mayıs ayından itibaren hem ismi hem de içeriği değişmiştir. Doğum parası yardımı daha önce süt parası adı altında yeni doğum yapan annelere verilmekteydi. En son yapılan süt parası yardımı 112 TL idi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yaptığı son düzenleme ile birlikte süt parası yardımı doğum parası yardımı olarak değişmiştir. Buna göre mayıs 2015 itibariyle doğum yapan annelere bir kerelik olmak üzere doğum yardımı yapılmaya başlanmıştır.

Doğum Parası Yardımı Ne Kadardır?

Yeni doğan çocuk yardımı annelere doğumdan sonra ve bir defaya mahsus olarak yapılır. Buna göre;

  1. Çocuk için: 300 TL
  2. Çocuk için: 400 TL
  3. ve sonrasında doğan çocuk için: 600 TL olarak doğum yardımı alınabilir.

Doğum Parası Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Yeni doğan çocuk için doğum yardımını alabilmek için, annenin doğumu 15 Mayıs 2015’den yapması şartı vardır. Bu şekilde doğum yapan her anne doğum yardımı kapsamında çocuk parası alabilir.

Doğum Parası Almak İçin Başvuru Nereye Yapılır?

Yeni doğan çocuk için doğum yardımı alabilmek için başvurular farklı yollardan olmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

  • Bir kamu kuruluşunda çalışan (devlet memuru olan) anneler, çalıştığı kuruma,
  • Sigortalı olarak özel sektörde çalışan anne, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının il müdürlüklerine,
  • Çalışmayan annelerin sosyal hizmetler müdürlüklerine başvurması gerekir.

Başvurularda, çocuk doğumuna ilişkin hastane raporu, ikametgâh belgesi ve nüfus cüzdanı fotokopisi istenmektedir.

Doğum Parası Nereden Alınır?

Doğum parası annelere direkt olarak elden nakit olarak verilmez. Burada bir inceleme söz konusudur. Annelerin doğum yardımı kapsamında çocuk parası almak için yaptığı başvuruda ibraz ettiği belgelerin doğruluğu incelenir. Genellikle bir ay süren bir işlem süreci vardır.

Doğum parası çalışan devlet memuru annelere maaş aldıkları hesaba yatırılır. Diğer anneler için ise doğum parası PTT merkezi üzerinden ödenir. Başvuruda bulunan annenin doğum parası ödemesi adına olacak şekilde PTT’ye yatırılır. Doğum parası alacak anne nüfus cüzdanı ile PTT şubesine giderek doğum parasını alır. Ödemeler annelerin adına düzenlenir ve sadece annelere ödenir. Eğer anne doğum sonrası vefat etmiş ise bu gibi istisnai durumlarda babalara da ödeme yapılır.

Web sitemiz üzerinden doğum parası dışında verilen çocuk parası ile ilgili konularda da yazılarımıza ulaşabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz 2016 Yılının En İyi ve En Çok Kazandıran Meslekleri başlıklı yazımız En Çok Hangi Meslekler Kazandırır, En Çok Kazandıran İşler Nelerdir ve En Çok Kazandıran Meslek hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık