Döviz Kredisi Nedir – Başvurusu Nasıl Yapılır?

5 Haziran 2016

Döviz kredileri bankalar tarafından kullandırılır ve kredinin hesaplanması, Türk lirası üzerinden gerçekleştirilen kredi çeşididir. Bu tür krediler döviz kazandırma işlemleri doğrultusunda bankalar tarafından verilir.

Döviz Kredisi

Döviz kredileri, dövizin kazandırmadığı kredi işlemlerinin finansmanı durumunda kullanılmak için hazırlanmış olan kredi çeşididir. Döviz kredisi kullanan kişi, krediyi kullandıktan sonra döviz kuru yükselir ise krediyi kullanan kişiye kur farkı olarak hesaplanacağı için tutar konusunda oldukça yükselme yaşar. Bu durum krediyi kullanan kişiyi olumsuz yönde etkiler. Çünkü kredi kur farkı üzerinden hesaplanacağı için yükselen döviz kuru kişinin almış olduğu krediyi daha fazla ödemesine sebep olur. Dövize endeksli olan kredi türü, borçlanmalar ülke ekonomisini de oldukça olumsuz etkiler. Döviz kredileri kullanan kişiler ve kullandıran bankalar da bu borçlanmaların sonucun da pek çok hukuki ve ekonomik sorun ile karşılaşır. Döviz geliri olmayan kişilerde de döviz kredisi kullanma olanağı vardır ve bu belirli limitler de uygun olur.

Döviz Kredisinde Bilinmesi Gerekenler

Bireysel kişiler veya şirketler döviz kredisi kullanabilmeleri için beş milyon dolardan daha yüksek tutarlara başvuru yapabilirler. Bu tür kredilerin vadesi ortalama bir yıldan fazla süre de hesaplanır. Yurt içinde ki yerleşik bankalardan bu tür krediler bankaya başvurma sonucunda kullanılabilir. Bu tür krediler de kullanım amacı sınırlaması yoktur. Döviz kredisi kullandırmak için döviz hesaplarının OECD ( Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) üyesi olan ülkelerin merkezi yönetimleri veya merkez bankalarının kefaleti ile yabancı para menkul kıymetlerini teminat olarak göstermesi zorunlu kılınmıştır. Bu tür krediler ancak gösterilen teminatın tutarı kadar kullandıracaktır. Döviz kuru endeksli krediler de vade sınırlaması da yoktur.  Fakat Türkiye de kullandırılan bu tür krediler de bankalar tarafından ticari ve mesleki olarak alınacak dövize endeksli krediler de teminat talebi yoktur. Bu tür dövize endeksli krediler de eski döneme göre 18 ay vade fakı vardı. Artık yeni düzenleme sonucunda sınırlanan bu vade farkı kaldırıldı. Firmaların gelirleri döviz üzerinden ise yurt içi bankalarından döviz üzerinden kredi kullanabiliyorlar. Türk Parası Kıymetini Koruma kararı eskiye nazaran bazı değişiklikler gösterse de bu değişikliklerin olumlu yön de olmuş olması aşikâr. Eski düzenlemeler de firmalara döviz kredileri verilmeden önce firmaların döviz geliri olan firma ve döviz geliri olmayan firma olarak ayrım iki şekilde yapılmaktaydı. Yeni düzenlemeler sonucunda bu ayrım da ortadan kaldırıldı ve firmalar bir tutularak döviz endeksli krediler kullandırılmaya başlandı.

Eski düzenleme sonucun da tüketiciler yurtiçinde ki bankalardan döviz cinsi kredi olanağı sağlayamıyordu. Yeni düzenleme de bu durum değiştirilerek artık tüketiciler yurt içinde ki bankalar dan kredi kullanımı sağlayabiliyorlar.

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık