Dul – Yetim Aylığı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Dul – Yetim aylığı almak istiyorum! Dul – Yetim aylığı nasıl alınır? Dul – Yetim aylığı almak için gerekli şartlar nelerdir? kredispara.com sizler için araştırdı ve Dul – Yetim aylığı ile ilgili güncel bilgileri buradan sizlere sunuyor.

Dul – Yetim Aylığı

Dul ve yetim aylığı, ölen kişinin ardından eş ve çocuklar için ödenen maaşlardır. Devlet öncülüğünde SGK tarafından bu işlemler yürütülür. Buna göre çalışanlardan her ay düzenli olarak kesilen miktarlar içinde dul ve yetim aylığı için ayrılan kısımlar vardır. İlgili fonlara çalışanın maaşı üzerinden yasal kesinti ile bu miktarlar aktarılır. Resmi bir işlemdir ve kanunda yeri vardır.

Dul – Yetim Aylığını Kimler Alabilir?

Dul – Yetim aylığı konusunda en çok merak edilen ise bu haklardan kimlerin yararlanabileceğidir. SGK kaydı olan çalışan öldükten sonra eşi (karı veya koca) erkek çocuk, kız çocuk, anne veya baba olmak üzere yakınları dul ve yetim aylığı alabilirler. Tabi burada dikkat edilmesi gereken husus ise ölen kişinin eşinin yeniden evlenmesi durumunda maaşı kesilir. Erkek çocuklar 18 yaşından sonra bu aylığı alamazlar. Kız çocuklar evlendikten sonra bu maaşı alamazlar.

Dul – Yetim Aylığı Ne Kadardır?

Dul – Yetim aylığı konusunda merak edilen bir diğer önemli husus ise ne kadar maaş alınacağıdır. Bunun için ise alınacak maaşlar yüzdelik oranlar ile ifade edilebilmektedir. Buna göre,

 • Çocuksuz Dul eşler için % 75
 • Memur olan dul eşler için % 50
 • Dul eş % 60, bir çocuk % 30
 • Dul eş % 50, bir çocuk % 25, ikinci çocuk % 25
 • Dul eş % 50, üç ve fazla çocuk için toplam geri kalan % 50

Dul – Yetim Aylığı Alma Şartları Nelerdir?

Dul – Yetim aylığı alabilmek için gerekli şartlar nelerdir, şimdi bunlara bir göz atalım.

 • Çalışanların 10 yıllık hizmet süresini yerine getirmiş olması gereklidir.
 • Görev başında vazifeden dolayı ölenler için 10 yıl süre şartı aranmaz.
 • Dul aylığı alabilmek için eşin yeniden evlenmemiş olması gerekir.
 • Kız çocuklar evlenene kadar yetim maaşı alabilir.
 • Erkek çocuklar 18 yaşına kadar yetim maaşı alabilirler.
 • Anne veya babalar eğer kayıtlı gelirleri ve maaşları yok ise bu haktan yararlanabilirler. Ancak bunun için ölen kişinin gerisinde bir eş ya da çocuğu olmaması gereklidir.
 • Evlenip boşandıktan sonra yeniden dul yetim aylığı hakkı doğmaktadır.

Dul – Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dul – Yetim aylığı alabilmek için hak sahiplerinin şahsi olarak SGK müdürlüğüne başvuru yapması gereklidir. Başvurular şahsi olarak yazılı bir dilekçe ile yapılır. Çocuklar için başvurular da bu başvuru ile birlikte gerçekleşir. Gerekli inceleme ilgili SGK müdürlüğünce yapılır ve başvuru değerlendirmeye alınır. SGK müdürlüğü yükümlülerden ölüm belgesi vs isteme hakkına sahiptir. SGK müdürlüğünce istenecek belgelerin aslına uygun şekilde temin edilmesi ve müdürlüğe ibraz edilmesi gerekmektedir. SGK müdürlüğü tüm inceleme ve değerlendirmeden sonra ölen kişinin eş ve çocuklarına yasada belirtildiği ölçüde dul ve yetim aylığı maaşı bağlar.

Daha önce araştırmış olduğumuz Mersis No Nedir? Nasıl Alınır? başlıklı yazımız Mersis Hakkında, Mersis No ve Mersis No Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık