Eft Nedir? Nasıl Yapılır?

13 Nisan 2016

Çok sık karşılaşılan bankacılık dilinde sürekli adı geçen eft. Eft nedir? Bu konumuzda eft olayını ele alalım ve anlatmaya çalışalım. Elektronik Fon Transferi adının baş harflerinin alınıp kısaltılmış halidir E.F.T. Gelelim eft işleminin ne demek olduğuna.

Eft Nedir?

Eft’nin açılımını yukarı da açıkladık. Şimdi bankacılıkta eft işleminden bahsedelim. E.F.T: Bankaların hesapları arasında yapılan para transferi (para aktarımı) işlemine denir. Örneklendirerek açıklamak gerekirse şöyle açıklamamız doğru olacaktır. A bankanızda olan A hesabından B Bankasının B hesabına para aktarma işleminin adıdır eft işlemi denilen durum.

Eft nasıl yapılır?

Eft işlemi bir para aktarma işlemi olduğundan dolayı banka hesabınızın bulunması gerekmedir eft yapabilmeniz için. Tabi bu işlem karşılıklı olacağı için de karşı hesab bilgileri de elinizde olmalı. Şimdi eft nasıl yapılır? Hangi araçlar kullanarak eft yapılır bir bakalım.

Eft işlemini nereden yapabilirim?

atm eft nasil yapilir

Bankaların ATM’sinden EFT yapmak: Hesabınızın bulunduğu ATM’yi kullanarak eft yapmanız mümkündür. Bazı bankalar kartsız işlemlerden yapmanıza fırsat vermektedir. Biz banka kartınızla olan kısmı detaylı anlatalım. Kartınızla ATM’den hesabına giriş yaptıktan sonra para transferleri veya para aktarma gibi seçenekler bulunacaktır. Bu sekmeleri tıklayarak Başka banka hesabına para aktarma seçip karşı tarafın IBAN nosunu, Adını soyadını ve göndereceğiniz tutarı yazmanız yeterli olacaktır. Atm’den istediğiniz saat yani 7 gün 24 saat yapabilirsiniz tabi ATM’nin hizmet dışıdır ibaresi olmadığı zamanlar.


internet bankaciligi eft islemi

İnternet Bankacılığından EFT Yapma: İnternet bankacılığını kullanarak eft yapmak istiyorsunuz öncelikle hesabınızı internet bankacılığına açtırmış olmanız gerekmektedir. Bunu şubenize uğrayarak veya telefon bankacılığını arayarak internet bankacılığı şifrenizi belirlemeniz gerekli. Şifre işlemlerini tamam ise bankanızın internet şubeciliğine girerek aynı ATM’deki gibi sekmelere tıklayıp karşı tarafın hesap bilgilerini girip EFT yapmanız mümkündür. İnternet şubeciliğinden de EFT işleminizi istediğiniz saat ve gün de yapabilirsiniz.


 

bankacılıkta eft

Mobil Bankacılığı Kullanarak EFT Yapmak: Gelişen teknoloji de artık bir çok şeyi akıllı telefonlarımızdan yapabilmekteyiz. Bir çok bankanın uygulaması bulunmaktadır. Mobil bankacılığı kullanarak eft yapmak istiyorsanız bankanızın mobil uygulamasını yüklemeniz gerekir. Aynı internet bankacılığında olduğu gibi mobil bankacılıkta hesap tanımlama işlemi ve şifresi bulunmaktadır. Bu işlemler sizin güvenliğinizi korumaya yöneliktir. Bu adımları geçtikten sonra mobil bankacılığında hesaplar arası transfer veya hesaplar arası para aktarma gibi seçenekler bulunmakta. Bu seçenekleri seçip karşı tarafın hesap bilgilerini de girerek eft işleminizi yapmış olursunuz. Bu şekilde para aktarma işlemini dilediğiniz gün ve saatte gerçekleştirmeniz mümkündür.


Şubeden EFT yapmak: Hesabınızın bulunduğu banka şubesine giderek gişe işlemlerinden eft yapmanız mümkündür. Gişe memurlarına veya banka personeline alıcı hesap bilgilerini verdiğinizde EFT’niz yapılmış olacaktır. Bu şekilde eft yapmak istiyorsanız banka çalışma saatlerini göz önüne alın. Mesai saatleri dışında şubeye giderek eft yapamazsınız.


Eft yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Yukarıda yazılı olan internet şubeciliği, mobil bankacılığı ve atm yolunu kullanarak eft yapıyorsanız hiç kimseyle size ait olan şifre bilginizi paylaşmayınız. Bu nokta sadece eft işlemi için geçerli olmayı tüm hesap işlemlerinizin güvenliği açısındandır.

  • Alıcının Adı Soyadı
  • Alıcının doğru bir şekilde alınmış IBAN numarası
  • Açıklama kısmı (Kira ve ödeme gibi bir durumdan dolayı eft yapıyorsanız muhakkak açıklama kısmına işlemin neden yapıldığının notunu düşün)
  • Eft işleminin yapıldığına dair banka dekontunuzu saklayınız.

Eft nedir?”, “Eft nasıl yapılır?” diye merak edenlere ilgili yazımızda gerekli bilgileri aktarmaya çalıştık. Aklınıza takılan soruları yorum kısmında bize yazarsanız bilgimiz dahilinde cevaplamaya çalışırız. Eft saatleri nedir diyenler için ayrı bir başlıkta yazılarımız arasında onu da anlattık.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık