Elektronik İmza Nasıl Alınır? Başvurusu ve Şartları Nelerdir?

23 Şubat 2017

Elektronik imza almak istiyorum! Elektronik imza nasıl alırım? Elektronik imza almak için şartlar nelerdir? Diye merak ediyorsanız, sizi bu tarafa alalım! kredispara.com tarafından hazırlanan bu yazıyı mutlaka okumalısınız. Sizler de bu yazımızı okuyarak elektronik imza ile ilgili tüm bilgilere sahip olacaksınız!

Elektronik İmza Nedir?

Elektronik imza ya da diğer bir ifade ile e-imza, elektronik ortamda atılan imza olarak tanımlanır. Yani kişiye özel olarak hazırlanan elektronik imza ile bilgi ve onay süreçleri üçüncü şahısların erişimine kapalı olarak, güvenli bir biçimde ilerlemekte ve sonuçlandırılmaktadır. Elektronik imza kullanmak için ise yine bir elektronik sisteme bağlantılı olmak gerekir. Öyle ki günümüzde pek çok alanda elektronik ortamda işlemler yapılmakta ve bunlara erişim için elektronik imza kullanımı gerekmektedir. Elektronik imza, kimlik doğrulama sisteminin anahtarıdır.

Elektronik İmza Nasıl Alınır?

Hem devlet tarafından sağlanan işlemler hem de özel sektörde başta bankacılık olmak üzere pek çok alanda hizmet almak için elektronik imza kullanımı yaygınlaşmakta ve kimi alanlarda ise zorunlu hale gelmektedir. Kişilerin kendilerine özel olarak tanımlanan kişisel elektronik imza almak için iki yöntem vardır. Bunlar şu şekildedir;

  • Kamu kurumunda çalışanlar yani devlet memuru olarak çalışanlar, elektronik imzayı kurum içi ve kamu kurumları arasında işlemlerde kullanacaklarsa; bu kişiler elektronik imzalarını Başbakanlık Genelgesi gereği TÜBİTAK UEKAE’den almaları gerekir. Bunun için ise ilgili kurumun TÜBİTAK UEKAE’ye kurumsal başvuru yapması gerekmektedir.
  • Kamu kurumunda çalışanlar eğer elektronik imzayı kurum dışında işlemlerde kullanacaksa onlar da aynı diğer kişiler gibi bireysel olarak elektronik imza başvurusu yapmalıdır. Bireysel olarak edinilmek istenen elektronik imza ise devlet tarafından yetki verilen Elektronik sertifika hizmet sağlayıcılarından temin edilebilir. Yazımızın devamında bu hizmet sağlayıcılar ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Elektronik İmza Alma Şartları Nelerdir?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından takibi ve yönetimi yapılmakta olan elektronik imza almak için şu şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

  • 18 yaş ve üstü kişiler elektronik imza alabilirler.
  • Elektronik imza alabilmek için T.C vatandaşı olmak gerekir.
  • Elektronik imza almak için kişinin hür ve bağımsız olması, akli dengesi yerinde olması gerekir.
  • Elektronik imza kurum tarafından belirlenen ücret karşılığında ilgili hizmet sağlayıcısı tarafından belirli bir süre  (yıllık, 2 yıllık veya 3 yıllık olarak ) karşılığında verilir.

Elektronik İmza Başvurusu

Elektronik İmza Başvurusu Nasıl Yapılır? Nerden Alınır?

Elektronik imza almak için yukarıda da belirttiğimiz üzere, devlet memuru olanların kurum içi veya kurumlar arası kullanabilecekleri işlemler için çalıştıkları kurumun TÜBİTAK UEKAE’ye kurumsal başvuru yapması gerekmektedir. Diğer kişilerin veya devlet memuru olanların kişisel işlemleri için elektronik imza başvurusu ise hizmet sağlayıcılara yapılmalıdır. Bu hizmet sağlayıcılar Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu resmi web sitesinde duyrulmaktadır. Kurumun web sitesi üzerinden hizmet sağlayıcı bilgisi almak mümkündür. Aşağıda, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu için  iletişim bilgileri yer almaktadır.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu iletişim bilgileri

Telefon: 0312 294 72 00

Web: www.btk.gov.tr

Daha önce araştırmış olduğumuz Mersis No Nedir? Nasıl Alınır? başlıklı yazımız Mersis Hakkında, Mersis No ve Mersis No Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık