Emekli Maaşı PTT’den Alma ve Taşıma İşlemi

Emekli maaşını PTT’den almak istiyorum! Herkes emekli maaşını PTT’den alabilir mi? Emekli maaşımı PTT’den almak için ne yapmalıyım, emekli maaşımı PTT’ye nasıl taşırım? Gibi sorularla kafanızı meşgul etmeyin! Sizin için hazırladığımız bu yazıyı okuyarak güncel bilgilere sahip olacaksınız.

Emekli Maaşını PTT’den Almak

Emekli maaşları ile ilgili devletin son yıllarda yapmış olduğu yeni düzenlemelere göre, emekliler artık maaşlarını istedikleri bankadan alabilmektedir. Bu, emekliler için hem maaş alacağı bankayı seçme hem de onlara bankaların vereceği ekstra promosyonları alma hakkı vermektedir. Emekli maaşını istediği bankadan almak isteyen kişiler ilgili bankaya giderek şahsi müracaat ile dakikalar içinde bu hizmetten yararlanabilmektedir.

Emekli maaşını istediği bankadan alabilme olanlara bir müjde de PTT’den gelmiştir. Kendi bünyesinde banka faaliyetlerine başlayan PTT, emekli maaşını veren bir teşebbüs olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı bankalardan olduğu gibi emekliler dilerlerse PTT’den de maaşlarını alabilirler. Hatta PTT de aynı bankalar gibi emeklilere promosyon verme kampanyası düzenlemeye başlamıştır.

TAVSİYE KONUMUZ: PTT’den Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emekli Maaşını PTT’ye Taşımak

Maaşını PTT’den almak isteyen vatandaşların önünde iki seçenek bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir.

  • SGK Müdürlüğü’ne dilekçe vererek maaşını taşıma
  • E-devlet sistemi üzerinden maaşını taşıma

Her iki yol ile emekli maaşı PTT’ye taşınabilir. SGK Müdürlüğü üzerinden maaş taşıma işlemi biraz zaman aldığından vatandaşlar genellikle e-devlet sistemi üzerinden maaş taşıma işlemi yapmaktadır.

Peki, e-devlet sistemi üzerinden emekli maaşı PTT’ye nasıl taşınır diyorsanız size şu şekilde açıklayalım.

  • Öncelikle e-devlet şifremiz yok ise en yakın PTT’den gidip e-devlet şifresi alınır.
  • E-devlet şifresi ile turkiye.gov.tr resmi web siteden sisteme giriş yapılır.
  • Sistemde yer alan e-hizmetler bölümüne girilir.
  • Buradan Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmetlerine giriş yapılır.
  • SSK emeklileri için 4 / A Hizmetleri Banka ve Adres Değişikliği, Bağ-Kur emeklileri için 4 / B Hizmetleri Banka ve Adres Değişikliği, Emekli Sandığı emeklileri ise 4 / C Hizmetleri Banka ve Adres Değişikliği menüsüne girerler.
  • Burada emeklinin mevcutta maaşını aldığı banka ve bilgileri yer almaktadır. Ve ayrıca taşıma işlemi için menü yer alır. Bu menüden maaşın taşınacağı banka veya PTT seçilerek taşıma onayı verilir.

Emekli Maaşını Başka Bankaya / PTT’ye Taşıyacakların Dikkatine

Emekli maaşını ister e-devlet üzerinden ister SGK üzerinden taşımak isteyen vatandaşların şu noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.

  • Emekli maaşınızı başka bir bankaya ya da PTT’ye taşımak istiyorsanız öncelikle maaşınızı aldığınız bankada olan varsa sözleşmenizin bitmesini beklemeniz gerekmektedir. Mevcut bankadaki sözleşme bilgileriniz, sistem üzerinden otomatik olarak görülmekte ve maaş taşıma işlemi gerçekleşmemektedir.
  • Maaşınızı aldığınız mevcut bankada emekli maaşı hesabınız üzerinde her hangi bir bloke olmamalıdır. Eğer bloke var ise bu blokeyi kaldırmalısınız. Aksi halde maaş taşıma işlemi yapamazsınız.

Emekli maaşı alınan mevcut bankada hali hazırda emekli maaşınızdan kesilen bir kredi ve otomatik ödeme talimatı ile var olan bir kredi kartı borcunuz var ise bu gibi durumlarda da maaş taşıma işlemi olmamaktadır. Mevcut banka ile görüşerek bunların iptalini yaptırdıktan sonra ya da ilgili borçları ödeyip bitirdikten sonra maaş taşıma işlemi yapılabilir.

Daha önce araştırmış olduğumuz Mersis No Nedir? Nasıl Alınır? başlıklı yazımız Mersis Hakkında, Mersis No ve Mersis No Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık