Emekliye Maaş Avans Veren Bankalar Hangileridir?

25 Ekim 2017

Emekliyim, maaş avansı alabilir miyim? Hangi bankalar emeklilere maaş avansı vermektedir? Bu yazımızda emekli maaş avansı veren bankalar hakkında güncel bilgiler vermekteyiz.

Emekli Maaş Avansı

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz emekliye maaş avansı aslında temel olarak bir avans hesaptır. Bankalarda bulunan vadesiz mevduat hesaplarımızın bir özelliği olan esnek hesap, avans hesap, artı para gibi uygulamalardır. Bu uygulamalar emekliler için biraz daha esnek yapıda ve yenilenerek bankalar tarafından sunulmaktadır.

Buna göre, emekli maaş avansı, maaş alma günü henüz gelmemiş olan emeklilere banka tarafından verilen nakit para desteğidir. Yani emekli vatandaş maaşı yatmadan ihtiyacı olan nakit parayı maaş aldığı bankadan temin eder. Banka, emekli müşterisine ihtiyacı olan nakit parayı müşterine sunar. Maaş günü geldiğinde zaten emekli maaşını bu bankadan alan emekli otomatikman borcunu bankaya ödemiş olur. Yani diyelim ki avans olarak bankadan 500 TL aldık. Emekli maaşımız 2.000 TL ve maaş günü geldiğinde banka bize verdiği 500 TL’yi keserek geri kalan 1.500 TL’yi maaş olarak hesabımıza aktarmış olur.

Emekli maaş avansı uygulaması bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bankalar bu hizmeti belirli orandan faiz karşılında yapmaktadır. Yani size 500 TL avans verir ama bunu 550 TL olarak geri alır. Tabi bu kredi kartı veya kredi faiz oranlarından daha düşük olarak uygulanmaktadır. Ancak bankaların bir kısmı belirli süreler için faiz uygulamaz. Örneğin maaş gününe son 10 gün kala çekilecek avanslara banka faiz uygulamayabilir. Bu tamamen bankanın kendi politikasına bağlıdır ve değişiklik gösterebilir.

Hangi Bankalar Emeklilere Maaş Avansı Vermektedir?

Ülkemizde faaliyet gösteren bankaları incelediğimizde emekliye maaş avansı veren banka sayısının oldukça fazla olduğunu görüyoruz. Mevduat bankalarının tamamına yakını zaten hali hazırda esnek hesap, artı hesap, avans hesap gibi uygulamalara sahiptir. Son yıllarda bankaların emekli maaşını vermeye başlaması ve bunun kamudan özel sektöre yansıması ile bankalar emekli müşterilerine yeni yeni hizmetler sunmaktadır. Bunlar arasında emekli maaşına avans verme de dahil edilmiştir.

Günümüzde emekli vatandaşlarımıza maaş avansı veren bankalar arasında Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank listede başı çekmektedir. Bu bankalar devletin köklü bankaları olup yıllardır emekli maaşı dağıtan bankalardır. Emeklilere maaş avansı vererek hizmetlerine yenisini eklemişleridir.

Bankacılık sektörünün özel teşebbüs isimleri de son yıllarda emekli vatandaşlarımız için hizmet atılımı yapmışlardır. Son yıllarda emekli maaşlarının özel bankalarca da veriliyor olması bankaları yeni bir hizmet sunma yarışı içine sokmaktadır. Hal böyle olunca özel bankalar da emeklilere maaş avansı hizmeti vermeye başlamıştır. Emeklilere verdikleri bu maaş avansları için cüzi bir miktar faiz alan bankalar kimi zaman ise tek bir kuruş faiz işletmeden maaş avansı vermektedir. Emekli maaş avansı veren özel bankalar arasında ise İş bankası, Garanti Bankası, TEB, Denizbank, Şekerbank, Finansbank, Akbank baş sıralarda yer almaktadır.

Emekli maaş avansı hizmeti bankaların yeni bir hizmeti olarak gösterilmektedir. Bankaların kendi inisiyatiflerinde olan uygulama özellikleri vardır. Bunlar faiz oranları ve maaş miktarına göre azami verilecek avans miktarlarıdır. Emekli vatandaşlarımız emekli maaşlarını aldıkları kamu ya da özel bankalardan rahatlıkla emekli maaş avansı alıp kullanabilirler.

Daha önce araştırmış olduğumuz Deutsche Bank (DB) Varant Nedir? başlıklı yazımız Deutsche Bank, Deutsche Bank Varant ve Deutsche Bank Varant İşlemi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık