En Uygun Arsa Kredisi

14 Mayıs 2016

Arsa kredileri imarlı arsalar veya imarsız arsaların alımlarında kullanılan kredilerdir.  Arsa kredi seçeneklerini sunan bankalar az olması ile birlikte arsa kredileri faizleri konut kredilerinin faiz oranlarına yakın şekil de hesaplanır. En uygun arsa kredisi almak için arsa kredisi veren anlaşmalı bankalara yapılacak teklif talepleri istenerek bilgi sahibi olunabilir.

Uygun Arsa Kredisi Nasıl Olmaktadır?

İmarlı ve imarsız arsaların alımında kullanılacak krediler her bankaya göre farklılık gösteriyor. Örneğin, imarlı bir arsaya alınacak kredi banka tarafından onaylanmıyor ise aynı krediyi bir başka banka onaylayabiliyor. Bu tür kredilerin kullanılması için bankaların sunduğu kredi koşullarının bilinmesi gerekiyor. İmarlı arsa kredisinin alımında aranılan koşullar ve şartlar ise; alınacak arsanın belediye sınırları içerisinde imarlı olması gerekiyor. Kredi kullandırılacak arsa için arsa üzerine ipotek konularak bir de kefil talebi oluyor. Banka tarından kredi kullandırmak için gerekli görülür ise krediyi alacak kişiden ek teminat verilmesi isteniyor. Alınacak arsa imarsız ise, teminat olarak başka gayrimenkuller alınabiliyor. Bunlar imarlı arsa, iş yeri, konut gibi teminatlar olabiliyor. İmarsız arsalara verilen kredi Türk lirası olarak kullandırılıyor. Kullandırılan kredi doğrultusunda teminat verildiği takdirde 120 aya kadar vade uygulaması yapılabiliyor. Alınacak kredi için gösterilen teminatın değerinin yüzde kırk beş tutarı hesaplanarak alınacak imarsız arsaya bu tutar doğrultusunda kredi kullandırılabiliyor. Bu tür arsa kredileri gerçek kişiye kullandırılabilir. Ticari nitelikte olan alımlar da kredi kullandırılmaz.

Arsa Kredisi Başvurusu ve Ayrıntıları

Arsa kredileri alacak kişilerin tıpkı diğer krediler de olduğu gibi önce ki banka çalışmalarının düzenliliği göz önünde bulundurulur ve bu doğrultu da alınmak istenilen kredi onaylanır. Arsa kredileri kullandırılırken vade seçenekleri, faiz oranları ve kullandırılacak kredi tutarları bankalar arasından değişkenlik gösterir. Vade seçenekleri kimi bankalar da 120 ay vade kabul edilirken bazı bankalarda bu durum 36 aylık vadeyle sınırlanabiliyor.

Ayrıca bazı bankaların arsa değerinin yüzde kırk beş oranı onay görürken bazı bankalar da ise bu oran yüzde altmışa kadar çıkabiliyor. Alınan arsanın vade seçenekleri faiz oranları ve kullanılabilecek tutar hesaplanarak en uygun arsanın alınması mümkün oluyor. Bunu için yapılması gereken bankalar ile görüşülerek bilgi alınması ve kredi seçimini en uygun kullandıran bankanın seçilmesidir.

En uygun kredileri sizler için araştırmaya ve bilgiler aktarmaya devam edeceğiz. İlginizi çekeceğini düşündüğümüz En Uygun Kredi Başvurusu başlıklı yazımızı gördünüz mü? En uygun kredi arayanların kesinlikle bakması gereken bir yazı.

Daha önce araştırmış olduğumuz En Uygun Taşıt Kredi Hesaplaması ve Başvurusu başlıklı yazımız Araç kredisi almak istiyorum, En uygun kredi ve Taşıt kredisi başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. İş adamı birol dedi ki:

    Arsa kadar iyi getirisi olan başka bir yatırım aracı yok. Bu sebeple uygun arsa kredisi bulup eğer ki dayanma gücünüz var ise 2-3 yıl bu krediyi ödeyin sonra arsanızı 2-3 kat aldığınız fiyattan yükseğe satınız. Ben daha arsa alıpta zarar edeni görmedim.

Yorum Yaz


Yukarı Çık