En Uygun Konut Kredisi Başvurusu

19 Mayıs 2016

Konut kredileri belirli bir birikimleri olmadan bankadan alınacak krediler doğrultusunda bankalar borçlanarak alınan evler de kullanılan kredilerdir. Konut kredisi alan kişiler ilk olarak alacakları konutu beğenir ve o konut üzerinden bankaya müracaatları sonucunda kredi ile konut sahibi olurlar. Aylık kredi öder gibi konut kredilerini ödeyerek ev sahibi olurlar. Bankaların hepsi konut kredisi vermektedir. Konut kredisi ile alınan evler kredi bitene kadar bankanın ipoteğinde bulunur? Bu sebepten dolayı konut kredisi çekenlerin kesinlikle kredi ödeme zamanlarını aksatmaması gerekmektedir.

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin konutu alabilecek tutar kadar belirli birikimleri olmasa da bir miktar birikim ile konut sahibi olabilirler. Çünkü kullanılacak konut kredisi alınacak mülkün değerinin tamamına onay alınamaz. Alınacak evin fiyatının belirli oranı alacak kişi tarafından ödenmelidir. Konut kredileri 120 aya kadar vade seçenekleri ile sunulur. Kredi faiz oranları her bankaya göre değişiklik göstereceği için konut kredisi alımlarında faiz oranları iyi araştırılmalıdır. Çünkü ortalama yüz bin Türk lirası tutarındaki bir konut kredisinin 120 ay vade seçeneği ile toplamında geri ödenecek tutar bazı bankalara göre ortalama yüz seksen beş bin iken bazı bankalara göre yüz doksan dört bin gibi tutarlara çıkabiliyor.

Bu durum için en uygun konut kredisi kullanmak isteyen kişi ilk olarak bankaların faiz oranlarını hesaplamalıdır. Konut kredisi alınacak evin ekspertiz gelmesi ile eve biçtiği değer üzerinden % 75 oranına kadar kredi kullanabilir.  Konut kredisi kullanmak isteyen kişinin aylık belgelenebilir gelirinin alınacak ev için kullanılan kredi taksit tutarlarını ödemeye yeterliliği de konut kredilerinde çok önem taşır.  Alınacak konut kredisinin tamamına kredi kullanmak pek mümkün değildir fakat imkansız da değildir. Çünkü alınan %75 oranındaki konut kredisi haricinde kişi kalan %25 oranına tüketici kredisi alarak alacağı konutun tamamına kredi kullanmış olur.

Bu durumun farklı bir çözümü daha vardır. Kredi kullanmak isteyen kişi alacağı evin tamamına konut kredisi çekmek istiyor ise farklı bir gayrimenkul veya aracı çekeceği kredi doğrultusunda ipotek ettirerek alacağı konut kredisinin tamamına kredi kullanması mümkündür.

Konut Kredisi Başvurusu

Konut kredileri kullanmak isteyen kişiler bankaya başvuru esnasında alacakları evin bilgi dökümleri ile birlikte gelir belgelerini gösteren son üç aylık aynı iş yerinde çalıştığına dair hizmet dökümü ile konut kredisi başvurusu yapmaları gerekmektedir. Bankanın şartlarına uygunluk göstermesi durumunda kişiye uygun bulduğu konut kredisi onaylanır ve kişi konut kredisi kullanarak ev sahibi olur. Sizde uygun krediler araştırıyorsanız bu konu için sizleri bilgilendirmeye çalışıyoruz. Uygun krediler kategorimize göz atabilir bir çok kredi bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Konumuzu okuyan ziyaretçiler aşağıdaki yazımıza da göz attılar. Sizlerinde ilgisini çekebilir. Resmin üzerini tıklayıp ilgili yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

faizsiz konut kredisi

Faizsiz konut kredisi veren bankalar ve şartları bu konumuzda.

Faizsiz Ev Kredisi Veren Bankalar ve Şartları

Yazımızın altında bulunan yorum kısmından bizlere görüş ve önerilerinizi iletebilir ayrıca bizleri sosyal medya hesaplarından da takip etmeyi unutmayınız.

Daha önce araştırmış olduğumuz En Uygun Araç Kredisi başlıklı yazımız Araç kredisi, Araç kredisi almak istiyorum ve Araç kredisi hangi bankadan alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık