En Uygun Taşıt Kredi Hesaplaması ve Başvurusu

13 Mayıs 2016

Taşıt almak isteyen kişilerin bankadan kullanacakları kredi ile araçlarını almak istemelerine taşıt kredisi denir. Taşıt kredileri beğenilen aracın banka kredisi ile alınması sonucu olur. Banka kredisi ile alınan araçlar da bir miktar tutar ödenerek geriye kalan tutar banka tarafından karşılanır. Peki en uygun taşıt kredisi nasıl olur? Taşıt kredisinde en uygun kredi oranı hangisidir?

Taşıt kredisinde en uygun kredi

Kişi alacağı aracı beğenir ve araç ve kendi bilgileri ile krediyi almak istediği bankaya başvuru yapar. Önceki banka çalışmaları olumlu ise ve kredi notunda aksaklık yok ise aldığı aracın sıfır kilometre araç veya ikinci el araç olmasına bağlı olarak banka tarafından kredi seçenekleri sunulur. Kredi seçenekleri sıfır kilometre bir araçta ortalama yüzde seksen oranına kredi verilir ve yüzde yirmilik oran kişinin kendisi tarafından ödenmesi istenilir. İkinci el araçlar da ise durum farklıdır. Yüz de yetmiş oranına kadar kredi seçeneği sunulur ve yüz de otuz dilim kişi tarafından ödenmelidir. Kullandırılan kredi sonucunda banka bilgisi dışında araçta satış gibi işlemler yapılamaması için verilen kredi ile banka alınan araca rehin koyar. Kişinin kredisini düzenli ödemeler ile yapması ve ödemenin bitmesi halinde araçtan rehin kaldırılır. Kişi bir başkasına aracı satmak isterse aracın kalan kredi tutarını toplu halde öder veya aracı alacak kişiye bankanın bilgisi ve onayı doğrultusunda kredili şekil de devrini gerçekleştirebilir. Banka diğer alıcıya geçireceği kredi ile alınan kredi anlaşmasını sürdürebilir.

En uygun taşıt kredisi hesaplama

Bankalar taşıt kredileri kullandırırken tıpkı diğer krediler de olduğu gibi faiz oranları değişiktir. En uygun kredi faiz oranı ve en uygun masrafları olan taşıt kredisini almak önemlidir. Bunların dışında alınacak taşıt kredilerinde kimi bankalar yüzde yetmiş oranını öder iken bu durum kimi bankalar da yüzde elli gibi oranlara çekilebilir.

Bu durumunda kredi ödemelerinde kolaylık sağlamasına göre etkisi çok büyük olur. Bazı bankalar verilen taşıt kredilerinde hesaplamayı belirli bir tutara yüzde yetmiş kalan tutara ise yüzde elli gibi hesap yaparlar. Örneğin alınacak yüz bin Türk lirası tutarında ki bir aracın elli bin liralık tutarının yüzde yetmişine kredi verip kalan 50 bin liralık tutarın ise yüzde elli oranına kredi kullandırılır.

Taşıt kredisi alınırken yapılan yüzde dilimlerinin hesaplanması aracın tutarının ne kadarına kredi ödeneceği ve ne kadar süre de ödeneceği önemlidir. Kredi tutarının geri ödenmesinin toplam maliyeti de en uygun hesaba göre yapılır ise taşıt kredilerinde en uygun kredi alınmış olur. Daha önce yazmış olduğumuz uygun kredi kategorisindeki yazılarımıza göz atabilirsiniz. En Uygun Kredi Başvurusu başlıklı yazımız ilginizi çekebilir. Ona da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Alınacak En Uygun Kredi Başvurusu başlıklı yazımız En uygun kredi nasıl olur, Hangi kredi en uygundur ve Uygun kredi başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık