Engellilere İş Yeri Açma Kredisi Banka ve KOSGEB Kredisi

29 Mayıs 2016

Engelli kredisinden, engelli vatandaşlar devlet desteği ile faydalanıyorlar. İş veya kurumlara bağlı olarak çalışamayan engelli kişilere devlet bankalarından devlet destekli krediler veriliyor. Bankaların haricinde kendi iş yerini açmak isteyen kişilere KOSGEB teşvik kredileri veriyor. Bu krediler geri ödemesiz hibe kredi ve faizsiz geri ödemeli kredi olarak iki guruba ayrılıyor.

Engelli Kredisi Başvurusu

KOSGEB’den alınan kredi ile engelli kişiler işletmeler açarak iş yeri sahibi olabiliyor. Bu kredi ile engelli kişi açacağı işletme için gereken yeterli kredi ne kadar ise o kadar yararlanabiliyor. Aynı zaman da bazı bankalar da engelli kişilere devlet destekli, az faiz ve uzun vade seçenekleri ile iş yeri açma kredisi veriyor. Verilen tutar ise işletmenin açılmasında gereken tutarın tamamı kadar. KOSGEB hibe kredileri ve faizsiz hibe kredileri almak için yapılması gereken bazı işlemler vardır. Verilen krediler doğrultusunda diğer kişilere verilen kredi şartlarına nazaran daha büyük ölçü de engelli kişilere kolaylık sağlanır.

Engelli Kişilere Kosgeb Kredisi

KOSGEB kredisi almak isteyen engelli vatandaşın yapması gereken ilk olarak KOSGEB e müracaat ederek zorunlu kılınan eğitim kurslarına katılmasıdır. Bu eğitim kursları ücretsiz olup, kişinin katılması istenilen zaman dilimi toplamda 70 saatlik bir süredir. Bu eğitim kursu genellikle hafta içi günler de olduğu için 14 günlük bir süreye bölünerek katılması istenilir. Bu kurs ile engelli kişi yapacağı iş konusunda fikirler edinir ve bilgi sahibi olur. Bu zorunlu kurs tamamlandıktan sonra engelli vatandaşa kurs tarafından eğitim sertifikası verilir alınmaya hak kazanılmış bu sertifika ile yapmak istenilen işin projesi hazırlanır ve KOSGEB’e başvuru yapılır.

Proje sunumlarını yapan engelli kişiler projeleri onaylandıktan sonra geri ödemesiz hibe kredisi almaya hak kazanır. Fakat Bankalar da engelli kişilere devlet desteği ile faiz oranı düşük vadesi uzun krediler veriyor. Bankalar tarafından engelli kişilere verilen, iş kurma amaçlı krediler 60 aya kadar vade seçenekleri ile kişiye sunuluyor. Ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı da iş kurmak isteyen engelli kişiler için 100.000 Türk lirası tutarında geri ödemesiz hibe kredi veriyor.

Verilen destek bu kadarı ile sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda hibe krediyi alacak olan engelli kişilere eğitim veriliyor ve iş kurarken uzman kişilerden destek alabilecek. Bu hibe krediden faydalanmak isteyenler Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü nün internet sitesine girerek başvuru formu doldurması gerekiyor. İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz yazılarımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Hibe Kredi Nasıl Alınır? Hibe Kredi Veren Kurumlar

Faizsiz Kredi Veren Bankalar ve Kurumlar

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

Engelli vatandaşlara iş istihdamı sağlanması özellikle de kendi iş yerlerinin olmasını sağlamak çok önemli bir karardır. Bu konu da devlet kurum ve kuruluşları ve bakalar engelli kişilere iş kurma alanların da destek veriyor. Bu destek sayesinde engelli vatandaşlar iş yeri sahibi oluyorlar.

Daha önce araştırmış olduğumuz Kosgeb Tarım ve Hayvancılık Hibe Kredisi başlıklı yazımız Faizsiz hibe kredi, Geri ödemesiz hibe kredi ve Hayvancılık kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık