Engellilere Kredi İmkanı ve Kredi Veren Bankalar

31 Mart 2017

Engelliler kredi alabiliyor mu? Engellilere kredi çıkıyor mu? Engellilere kredi veren bankalar hangileridir? Merak etmeyin; bu konuda size yine kredispara.com olarak biz yardımcı oluyoruz! Engellilere kredi çıkıyor mu; hangi bankalar engellilere kredi veriyor; hepsi bu yazımızda sizlerle buluşuyor.

Engellilere Kredi İmkanı

Engelliler Kredi Çekebilir mi?

Hangi bankaların engellilere kredi verdiğinden ziyade öncelikle engelli insanlara kredi çıkıyor mu; ona bir göz atalım. Engelli vatandaş kredi çekebilir mi, yoksa çekemez mi? Tabii ki de engelli vatandaşlarımız da banka kredisi çekebilirler. Zihinsel bir engeli olmadığı süre ve gerekli şartları yerine getirdiği sürece her vatandaşımız banka kredisi çekebilmektedir. Çünkü bankaların kredi verme şartları arasında böyle bir kriter yoktur. Yani, bankalar kredi verirken kişinin gelir ve gider durumuna bakmaktadır. Kişinin bedensel engelli olup olmadığı kredi verilirken aranana şartlar arasında kesinlikle yoktur. Ancak konumuzu biraz daha derinleştirirsek; engelli vatandaşın gelir durumu ön plana çıkmaktadır. Bedensel engeli fazla olmayan ve hali hazırda çalışmakta olan vatandaşlarımız için zaten her hangi bir olumsuz durum yoktur. Ancak bedensel engeli ağır olan ve devletten yardım olarak engelli maaşı bulunana kişilerin eğer başka bir gelir kalemleri yok ise durum biraz daha değişmektedir. Bu durumlarda da kredi verme inisiyatifi tamamen bankanın kararındadır.

Engellilere Kredi Veren Bankalar

Peki, Engelli Maaşına Göre Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Kişisel gelir olarak sadece devletten engelli maaşı bulunan vatandaşlarımızın kredi alabilme durumları çok daha farklı olmaktadır. Çünkü bu şekilde sadece engelli maaşı bulunan ve başka bir geliri bulunmayan engelli vatandaşlarımızın aylık maaş geliri ortalama 400 – 500 TL arasında olmaktadır. Normal şartlarda bu da bir bankadan kredi çekme imkânını zora sokmaktadır. Çünkü bankalar genel olarak, asgari ücret miktarını alt limit olarak göz önünde bulundururlar. Tabii bu asla, sadece engelli maaşı olan kişiye banka kredisi çıkmaz anlamı taşımamaktadır.

Engelli maaşı alan vatandaşın eğer adına kayıtlı bir gayrimenkulü var ise istediği bankadan ipotek karşılığı kredi çekebilmektedir. Ya da engelli maaşı alan vatandaşımızın bankada menkulü var ise yine kolaylıkla kredi çekebilmektedir. Yine ayrıca, engelli maaşı olan vatandaşımız kendine bir kefil bularak kolaylıkla banka kredisi alabilmektedir.

Peki, engelli maaşı alan vatandaşımızın yukarıdaki gibi alternatifleri yok ise ne yapmalıdır? Bu noktada da yine kesin olarak banka kredisi alamazlar demek yanlış olur. Çünkü devlet destekli olarak Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank bankaları engelli maaşı alan vatandaşlarımıza belirli limitlerde kredi verilmektedir. Bunlara ek olarak özel sektörde yer alan Akbank, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Bankpozitif bankaları da çeşitli kredi kampanyalarında engelli maaşı alan insanlara kredi vermektedir. Engelli maaşını göstererek kredi çekmek için yine bu bankaların dışında bir de PTT Bank vardır. PTT Bank da engeli maaşı karşılığında kredi vermektedir.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

engelli kredisi kosgeb

Engellilere iş yeri açması için kosgeb kredisi

Yukarıda belirttiğimiz üzere sadece engelli maaşı olarak düşük geliri olan vatandaşlarımızın bankalardan kredi çekebilme şansı biraz düşüktür. Ancak bunun kesin onaylanmış bir kararı da yoktur. Engelli maaşı göstererek banka kredisi çekmek isteyen vatandaşlarımızın kendilerine en yakın bir banka şubesine gitmelerini ve konuyla ilgili özel olarak görüşmelerini kredispara.com olarak tavsiye etmekteyiz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık