Esnaf Kefalet Kredi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

27 Ağustos 2016

Ülkemizde, Ticaret’in hareketlenmesinde esnafımızın yeri ve önemi yadsınamayacak kadar büyüktür. Tarihimizde birçok küçük esnaf, aile ortaklıkları bugün holding veya büyük şirket haline gelmiştir.

Peki, Esnaf ‘olmak zor bir meslek mi? mali açıdan kendilerini serbest piyasada nasıl ayakta tutabilirler? Esnaf Kredisi nedir? Nasıl kullanılır? Esnaf Kefalet Kredi almanın şartları nelerdir? Nasıl kullanılır?Tüm meslek gruplarında olduğu gibi Esnaf’ların da kayıtlı olduğu Esnaf ve Sanatkârlar Odası vardır. İlgili esnafların her birine ait sicil numaraları ve künyelerini tanıtacak kayıtları bulunmaktadır.

Esnaflar kefalet ile kredi almak istediklerinde TÜRKİYE ESNAF VE SANATKÂRLAR KREDİ VE KOOPERATİFİ ne başvuru yaparlar 15 gün değerlendirme süreci mevcuttur. İlgili Kooperatifin başlıca amaçlarından birisi Esnaf’ın desteğe ihtiyacı olduğunda hem maddi hem de eğitim olarak yardımcı olmasıdır. İlgili Kooperatif belirtmiş olduğumuz amaçların yanı sıra maddi anlamda krediye ihtiyaç duyan esnaflara kefil de olabilmektedir.

Neden kefalet? Esnaf küçük ölçekli bir adi ortaklık olduğu için işlem ve kazançları bazen büyük bankalardan kredi çekmelerine yeterli gelmemektedir. Ancak ilgili kooperatif kefil olduğunda istenilen krediyi kefalet karşılığında rahatlıkla alınabilmektedir. En özel ve cezbedici kısmı ise bazı kredilerin faizsiz geri ödemesinin bulunmasıdır. Bu durumda Esnaf 150.000 TL’ye kadar almış olduğu krediyi bazen uygun kampanyalar sayesinde belirli vadeye kadar faizsiz geri öder. Esnaf’ımızı daraltmadan onları istediği iş imkânını da sağlayabilirler.

Esnaf Kefalet Kredi Almak İçin;

  1. Esnaf ve Sanatkâr olmak.
  2. Meslek odasına kayıtlı bulunmak.
  3. Kredi isteyen Esnaf’ın mevcut ikametgâhının veya çalışma yerinin kooperatif sınırlarının içerisinde olması gerekmektedir.
  4. Tek bir Esnaf ve Sanatkâr kredi kooperatif ile ortak çalışmak.

Ülkemizde yetkili banka HALK Bankası’dır. Ticari krediler ile Esnaf kredileri karıştırılmamalıdır. Esnaf ve sanatkârlar kredi için KOSGEB başvurusu da yapabilirler yine kredi notlarına bakılarak kredi imkânlarından yararlanabilirler.

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık