Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

1 Aralık 2016

Evlenmek isteyenlere özel olarak hazırladığımız bu yazımızda bankaların evlenmek isteyenlere sunduğu evlilik kredisi hakkında detaylı bilgiler bulacaksınız. Konumuza ilk olarak “evlilik kredisi nedir” olarak başlayalım.

Evlilik Kredisi Nedir? Evlenip mutlu olmak isteyen insanlara sunulan bir kredi türüdür. Evlilik ve düğün masraflarının karşılanması adına verilmektedir. Özellikle bankalar tarafından verilmektedir. Çeşitli diğer finans kuruluşları tarafından da verilmektedir. Son dönemlerde devlet destekli evlilik kredisi çalışmaları da bulunmaktadır. Ancak yürürlükte olan model devlet katkısı şeklinde olarak çeyiz hesabıdır. Devlet destekli evlilik kredisi çalışmaları devam etmektedir. Bu bağlamda evlilik kredisini şuan için bankalar ve diğer finans kurumları vermektedir.

Evlilik Kredisi Almak İstiyorum

Evlilik kredisi faiz oranları

Evlilik kredisi, normal olarak bireysel ihtiyaç kredisi tabanlıdır. Faiz oranları evlilik teşvik kampanyaları neticesinde bireysel ihtiyaç kredisine göre biraz daha düşüktür. Genellikle faiz oran farkı % 0,05 olarak görülmektedir. Bankalarca değişiklikler görülmekle beraber ortalama faiz oranı % 1,35’dir. Bu oran aynı bankanın dönemsel kampanyalarında da değişiklik gösterebilir.

Evlilik kredisi geri ödeme şekli

Evlilik kredilerinin geri ödemesi aylık eşit taksitler şeklindedir. Son düzenlemeler ile birlikte 48 ay vade ile geri ödenmektedir. Bankaların kampanyalarına göre ilk 3 ay taksit erteleme gibi avantajları da bulunmaktadır.

Evlilik kredisi nereden ve ne zaman alınır?

Konumuzun başında da belirttiğimiz gibi evlilik kredisini şuan bankalar ve diğer finans kuruluşlarından temin edebilirsiniz. Ancak yaygın olan yine bankalardan alınan evlilik kredileridir. Hemen hemen tüm bankalar evlilik kredisi vermektedir. Ancak bunun devamlılığı her zaman için yoktur. Bankalar çoğunlukla evlilik kredisi kampanyalarını bahar aylarında başlatırlar. Ve yaz mevsimi sonlarına kadar bu kampanyalar devam eder.

Evlilik kredisi almak için şartlar nelerdir?

Evlilik kredisi için en önemli şart evlenecek olmaktır. Evlilik planı çerçevesinde nikah tarihini almak zorundasınız. Ve bunu belgelemeniz gerekir. Evlilik dairesinden alacağınız bir yazı ile bunu belgeleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, yeni evlenenler de evlilik kredisi kullanabilirler. Bunun için de genellikle son 1 yıl içinde evlenmiş olmak gerekir.

“Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?” adlı yazımızda bu konuyla ilgili detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Evlilik kredisi alma süreci

Evlilik kredisini almak isteyen kişiler öncelikle bankaların evlilik kredisi kampanyalarını iyi takip etmeleri gerekir. Bankalar evlilik kredisi kampanyalarını genellikle bahar aylarında yürürlüğe koydukları için evlilik planının da bu şekilde yapılması yararınıza olacaktır. Evlilik kredisi sürecini şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Evlilik planının yapılması ve ihtiyaç duyulan kredi miktarını belirleme,
  • Bankaların evlilik kredisi kampanyalarını takip etme,
  • Farklı bankaların evlilik kredisi faiz oranlarını karşılaştırma ve en uygun olanı belirleme,
  • Bankaya evlilik kredisi almak için başvuruda bulunma, (bu başvuruları bankaların internet sitesi, atm, cep şubesi, internet şubesi üzerinden yapabilirsiniz)
  • Bankanın evlilik kredisi ön onayını aldıktan sonra banka tarafından istenilen belgeleri hazırlama ve bankaya sunma, (banka, kendi müşterilerden daha az belge ister)

Belge teslimi sonrası banka evlilik kredisi sözleşmesi düzenler. Bu sözleşmeyi okuyup imzaladıktan sonra evlilik krediniz kullanıma hazır hale gelir. Nakit olarak alabileceğiniz gibi hesabınıza da yatırabilirler.

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık