Evlilik Kredisi Şartları Nelerdir?

9 Aralık 2016

Evlilik kredisi almak istiyorum ama evlilik kredisi almak için gerekli şartlar nelerdir bilmiyorum diyenler için bu yazımızı hazırladık. Evlilik kredisi şartları neler olduğunu merak edenler için bu yazımızı okumanızı özellikle tavsiye ederiz.

Kimler Evlilik Kredisi Alabilir mi?

Evlilik kredisi evlenmek isteyen çiftlere sunulan bir fırsattır. Maddi yetersizliği olan herkes bu fırsattan yararlanıp evlilik kredisi alabilir. Burada amaç evlilik masraflarını karşılamak ya da maddi olarak en aza indirmektir. Evlilik kredileri bankalar tarafından sunulmaktadır. Banka, gerekli şartları yerine getiren herkese evlilik kredisi vermektedir.

Evlilik Kredisi Şartları Nelerdir?

Evlilik kredisi alabilmenin şartları bankadan bankaya farklılık gösterse de genel olarak yerine getirilmesi gereken şartlar şu şekildedir:

 • 18 yaşından büyük olmak. Bu yasal bir zorunluluktur. 18 yaş altında olanlara kesinlikle kredi verilmemektedir.
 • Evlenecek olmak ya da yeni evlenmiş olmak. Zaten evlilik kredisinin amacı budur. Evlilik planı yapan ya da yeni evlenmiş olanlara düğün masrafları konusunda yardımcı olmak, finans sağlamaktır.
 • Düzenli bir gelire sahip olmak ve bunu belgeleyebilmek gerekir. Bu son derece önemlidir ki düzenli bir gelire sahip olmayanlara kredi verilmez. Ayrıca ne kadar kredi çekebileceğinizi ve hangi şartlarda geri ödeyebileceğinizi belirleyen en büyük unsur budur. Bankadan bankaya farklılık gösterse de genellikle azami gelir düzeyi asgari ücret olarak görülmektedir.
 • Evlilik kredisi almak isteyen kişinin kredi geçmişi temiz olmak. Daha önce ne kadar kredi kullandınız, nasıl ödediniz, aksatma yaptınız mı bunlar önemlidir.
 • Evlilik kredisi almak isteyen kişinin şuan ki kredi notu ve kredi durumu da son derece önemlidir. Eğer hali hazırda kredi ödemeniz var ise bunun miktarı yüksek ise evlilik kredisinden yararlanma şansınız oldukça düşüktür. Aynı şekilde şuan ki kredi kartı borcunuz ve ödeme durumunuz da önemlidir. Zaten kredi notu da geçmişteki ve şuan ki kredi ve kredi kartı borç ve ödeme durumunuza göre oluşur. Kredi notu ortalama seviye 1500 puan ve üstüdür. Bankalar 1500 puan altına çok olumlu bakmazlar. Ancak temiz bir kredi geçmişiniz var ise 1300 puana kadar evlilik kredisi verebilmektedirler.

Evlilik kredisi başvurusu için gereken belgeler nelerdir?

Evlilik kredisini alabilmek için bazı belgeler gerekmektedir. Genel olarak tüm bankaların evlilik kredisi verirken istediği belgeler ise şu şekildedir:

 • Nüfus cüzdanı veya ehliyet – pasaport fotokopisi,
 • Gelir belgesi

Gelir belgesi olarak ise;

 • Ücretli çalışanlar için son maaş bordrosunun fotokopisi
 • Serbest meslek sahipleri için son vergi levhasının fotokopisi
 • Emekliler için maaş cüzdanlarının fotokopisi
 • Kira geliri varsa tapu ve kira kontratı fotokopisi
 • İkametgah belgesi. (ilgili nüfus müdürlüğü ya da bağlı olunan muhtarlıktan temin edilecek)
 • Nikah tarihinin alındığını gösterir belge. Bu belgeyi evlilik müdürlüğünden alabilirsiniz.
 • Yeni evli ise evlilik cüzdanı fotokopisi

Bankalar evlilik kredisi verirken bunlara ek olarak ilave belge isteyebilirler. Evlilik kredisi veren bankaların detaylı evlilik kredisi kampanyalarından bizi takip ederek haberdar olabilirsiniz.  Evlilik kredisi veren bankalar hakkında bilgi almak isteyenler ilgili yazımıza göz atabilirler. Sormak istediklerinizi veya görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Ziraat Bankası Evlilik Kredisi (Hemen Başvur)

Akbank evlilik kredisi

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Ali dedi ki:

  Bende evlenmek istiyorum ama malesef kredi almadan sor olacak. Bilgiler icin tesekürler.

  1. Kredispara dedi ki:

   Yorumlarınızdan dolayı biz teşekkür ederiz.

Yorum Yaz


Yukarı Çık