Faizsiz Ev Kredisi Veren Bankalar ve Şartları

27 Mart 2017

Faizsiz ev kredisi almak istiyorum. Faizsiz ev kredisi nasıl alınır? Faizsiz ev kredisi veren bankalar hangileridir? Faizsiz ev kredisi bankalar hangileridir? Eğer sizler de faizsiz ev kredisi nedir, nasıl alınır; hangi banka faizsiz ev kredisi veriyor diyecek olursanız kredispara.com tarafından hazırlanan bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

Ev Kredisi

Ev almayı düşünüyorsunuz ve kredi çekmeyi istiyorsunuz. Ancak bankaların ev kredisi faiz oranları size yüksek geldi ve ne yapacağınızı bilemediniz. Ya da bankaların ev kredilerini aldıktan sonra geri ödenecek tutar gözünüzde büyüdü. Peki, şimdi ne yapacaksınız! Endişe etmeyin; çünkü faizsiz ev kredisi diye bir şey var!

Faizsiz Ev Kredisi

Faizsiz ev kredisi, tamamen faizsiz bir şekilde geri ödenen ev kredisidir. Ne kadar kredi çekilirse, o miktar kadar geri ödeme yapılır. Peki, bu nasıl oluyor, bankalar neden faizsiz ev kredisi veriyor? Diye soruyorsanız, hemen söyleyelim ki faizsiz ev kredisini zaten herkese vermiyorlar.

Günümüzde faizsiz ev kredisi almak karşımıza iki farklı şekilde çıkmaktadır. Bunlardan birincisi bireysel olarak faizsiz ev kredisi almak, ikincisi ise proje bazlı olarak faizsiz ev kredisi almaktır. Proje bazlı ev kredisini alabilmek için, projeyi yani evi yapan firma aracılığı ile kredi alınabilmektedir. Son günlerde bu yönde çalışmalar aralıksız devam etmektedir. Yoğun olarak büyük şehir merkezlerinde site türünde proje evlerde uygulanmakta ancak sadece bu evler için mümkün olmaktadır. Ayrıca ev fiyatları çok fazla şekilde olmaktadır.

Faizsiz ev kredisini bireysel olarak almak da mümkündür. Bunun için ise bankaların tamamı değil sadece küçük bir kısmından yararlanmak mümkündür. Tabi bunun da bazı şartları vardır. Bunlar nedir, neye göre faizsiz ev kredisi verilir yazımızın devamında yer almaktadır.

Faiz Ev Kredi Veren Bankalar

Faizsiz Ev Kredisi Nasıl Alınır? Hangi Bankalar Faizsiz Ev Kredisi Verir?

Muhtemelen ev kredisini faizsiz olarak alıp geri ödemek herkes tarafından istenmektedir. Ancak ne yazık ki bu herkes için mümkün olmamaktadır. Faizsiz ev kredisini bireysel olarak alabilmek için bankanın, katılım bankası şeklinde olması gerekmektedir. Ülkemizde katılım bankası sayısı azdır, ancak faizsiz ev kredisi vermektedir. Yani bu şekilde faizsiz ev kredisi ancak katılım bankalarından alınabilir.

Faizsiz Ev Kredisi Almanın Şartları:

Faizsiz ev kredisini bireysel olarak katılım bankasından alabileceğimize göre öncelikle kısa bir şekilde katılım bankası özelliklerine bakalım. Katılım bankaları bir katılım sonucu faaliyet gösterebilen kuruluşlardır. Normal bir banka olarak kasasında kendine ait yüklü miktar parası yoktur. Katılım bankalarının ana gelir kaynağı, vadeli mevduat hesaplarıdır. Bu vadeli mevduat hesaplarına dayanarak katılımcılara yani müşterilerine faizsiz ev kredisi verebilmektedir.

Katılım bankalarından faizsiz bir şekilde ev kredisi alabilmek için bir miktar birikiminizi bankaya vermeniz gerekmektedir. Banka bu nakit birikiminizi sizin bankaya borç bitene kadar kullanır. Çeşitli fonlar ile sizin paranızı banka işletir ve bu işten kar elde eder. Size de bunun karşılığında ev kredisini faizsiz sunar. Borcunuz bitince başta verdiğiniz birikiminizi çıplak hali ile geri alırsınız. Ya da borcunuz bitmeye yakın, paranız banka tarafından borca karşılık olarak tamamen alınır. Yani, faizsiz krediyi katılım bankasından alabilmek için, bankaya kullanması için yine para verilmelidir.

Ülkemizde Faizsiz Ev Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Ülkemizde 5 adet katılım bankası faaliyet göstermektedir. Bu bankalar;

  • Albaraka Türk Katılım Bankası AŞ
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası AŞ
  • Türkiye Finans Katılım Bankası AŞ
  • Vakıf Katılım Bankası AŞ
  • Ziraat Katılım Bankası AŞ

İlginizi çekebilecek yazılarımızın arasında bulunan “konut kredisi için gerekli evraklar” göz atmanızı tavsiye ederim.

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık