Franchise Kredisi Şartları

2 Ocak 2017

Franchise kredisi nedir? Nasıl alınır? Franchise kredisi almak için şartlar nelerdir diyenler için hazırladığımız bu yazımızda franchise kredisi ile ilgili detaylara değindik. Franchise kredisi almak için hangi şartların yerine getirilmesi gerektiğini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Franchise Kredisi

Öncelikle franchise kredisi hakkında kısa bir bilgi geçelim. “Franchise Kredisi Nedir?” sorusuna cevap verelim. Franchise kredisi, franchise sistemi aracılığı ile bayilik veren firmaların bayiliğini almak için gerekli olan franchise bedellerinin bayi adaylarına verilmesidir. Franchise kredileri geri ödemesi aylık eşit taksitler ile uzun bir vadede gerçekleşir. Faiz oranları bakımından diğer kredilere göre daha azdır. Franchise kredisi temel olarak ticari bir kredi özelliğindedir. Devlet tarafından da desteklenir.

Franchise kredisi alırken şu süreç işler:

  • Franchise sistemi ile bayilik veren firma ile görüşüp bayilik talep etmek
  • Franchise sözleşmesini bayilik veren firma ile imzalamak
  • Franchise sözleşmesinde talep edilen franchise bedelini franchise kredisi veren kuruluştan talep etmek
  • Franchise kredisi veren kuruluşun talep edilen franchise bedeli ve piyasa hakkında araştırma yapması
  • Franchise kredisi veren kuruluşun bayilik kredisi almak isteyen hakkında araştırma yapması
  • Franchise kredisi veren kuruluşun bayiliği alınan / alınacak olan firma hakkında araştırma yapması
  • Franchise kredisi veren kuruluşun franchise kredisi ile ilgili detayları, ödeme seçenekleri ve uygulanacak olan faiz oranını franchise kredisini talep edene sunması
  • Franchise kredisi anlaşmasının imzalanması
  • Franchise kredisinin kullanılması.

Franchise Kredisi Şartları Nelerdir?

Franchise kredisi kullanabilmek için şartlar aşağıdaki gibidir. Bu şartları yerine getiren herkes franchise kredisi kullanabilir. Franchise kredisi sadece bayilik alınmak için kullanılır. Başka bir amaç ile kullanılamaz. Franchise kredisi alabilmek için ortada bir franchise sözleşmesi bulunması gerekir. Aksi halde franchise kredisi almak mümkün değildir. Franchise kredisini kullanabilmek için franchise sözleşmesinde, franchise bedelinin yazması gereklidir. Sözleşmede franchise bedeli yazmıyor ise franchise kredisi verilmez. Ayrıca bu bedelin açıkça ve detayları ile birlikte belirtilmesi gereklidir. Yüzdelik oranlar ile belirtilmiş franchise bedelleri gerçeği yanstımayabilir.

Franchise kredisinin kredi limiti franchise sözleşmesinde belirtilen franchise bedeli baz alınarak oluşturulur. Her kuruluş için farklı olmakla birlikte piyasadaki en yüksek limit, franchise bedelinin % 75 oranıdır. Franchise kredisi sadece franchise sözleşmesinde belirtilen franchise bedelini karşılamak ile sınırlı değildir. Her kuruluşta farklı bir yapı mevcuttur. Buna göre, demirbaş temini gibi ek giderler için de franchise kredisi kullanılabilir. Ancak bu tamamen franchise kredisi veren kuruluşun insiyatifine bağlıdır. Franchise sözleşmesinde belirtilen franchise bedeli ile ilgili olarak krediyi verecek olan kuruluş araştırma yapmaktadır. Yüksek tutarlar için kredi verip vermeme hakkı kuruluşların kendi tercihidir.

Franchise kredisi verecek olan kuruluş, franchise veren firmanın araştırmasını yapmakta özgürdür. Buna göre kuruluşun franchise kredisi verme kriterleri bulunur. Piyasada bilinmeyen şirketlerin ya da finansal durumu tehlikede olan şirketlerin bayiliğini almak için talepte bulunanlara kredi vermek mecburiyetleri yoktur. Franchise kredisi verecek olan kuruluş, franchise kredisi talep eden kişileri de detaylıca inceler. Kredi talep eden kişilerin ticari engel kaydı bulunmamalıdır. Adli geçmişlerinde olumsuzluklar olmamalıdır. Kredi notu vs uygun olmalıdır. Franchise kredisi talep eden kişilerin krediyi alabilmeleri için istenilen belgeleri eksiz şekilde teslim etmesi gerekir. Her kuruluş kendi yapısına göre farklı belgeler isteme hakkına sahiptir. Kredi talep edenler buna itiraz edemezler. Verilen belge ve bilgilerin gerçek olması gerekir.

Franchise kredisi ve şartları ile ilgili olarak sizler için araştırmalarımıza devam ediyor olacağız. En güncel bilgileri web sitemizde bulunan yazılardan takip edebilirsiniz. Daha önce yazmış olduğumuz ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz yazılarımız aşağıda bulabilirsiniz. Yazımıza yorum kısmından bizlere yazarak görüşlerinizi ve önerilerinizi iletebilirsiniz.

Franchise Kredisi Veren Bankalar

Halkbank Kobi Franchise Kredisi Şartları ve Başvurusu

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık