GEKSİS Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Giriş Yapılır?

15 Ağustos 2017

Geksis nedir, ne anlama gelir? Geksis ne işe yarıyor? Geksis giriş nasıl yapılmaktadır? Diyenler için kredispara.com olarak araştırdık ve bu yazımızı hazırladık. Geksis ile ilgili merak ettikleriniz, bilmek istedikleriniz bu yazımızda yer almaktadır.

Geksis

Geksis, internet vergi dairesinin bir hizmetidir. Gelir / Kurumlar Vergisi Standart İade Sistemi’nin kısaltılması olan Geksis, işlemlere asgari olarak bir standart getirilmesi amacıyla iadelerin standart bir uygulama ile yapılması ve kontrolünün sağlanmasını amaçlamaktadır. Gelir ve Kurumlar vergisi iade işlemleri için geliştirilen bu sistem ile zamandan tasarruf sağlanmakta ve aynı zamanda uygulamalara bir eşitlik bir standart getirilmektedir.

Son yıllarda teknolojiye bağlı olarak devletin hizmetlerini elektronik ortama atılması ve e-fatura dönemine geçilmesi ile birlikte Gelir İdaresi Başkanlığı, Geksis uygulamasını geliştirmiş ve mükelleflerin kullanımına sunmuştur. Geksis sayesinde vergi iadesi işlemleri internet üzerinde anında ve sağlıklı bir şekilde yapılabilmektedir. Hata oranını en aza indiren sistem aynı zamanda hızlı bir işlem yapma imkânı sunuyor ve zamandan tasarruf da sağlıyor.

Geksis Nasıl Kullanılır?

Geksis sayesinde mükellefleri internet üzerinden elektronik ortamda bilgi ve belgeleri gönderir. Buna istinaden gelir ve kurumlar vergisi iadeleri ile ilgili gerekli kontroller yapılır. Analiz oluşturulur ve özet bir rapor olarak iadeyi yapacak birime ve ilgili mükellefe sunulur. Geksis sistemine giriş yapabilmek için mükellefin öncelikle web üzerinden başvuru yapması ve kendisine verilecek kullanıcı adı / şifresi ile giriş yapması gerekmektedir. Geksis sistemine giriş yapıldıktan sonra işlem menüsü yardımı ile mükellef ilgili iade taleplerini ve işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Sisteme Giriş Nasıl Yapılır?

Geksis için kurumun https://intvrg.gib.gov.tr/ linkinden giriş yapılmaktadır. Bu sayfada Geksis kullanabilmek için daha önce belirlenen kullanıcı adı ve şifresi ile sisteme giriş yapılabilmektedir. Hemen belirtelim ki 2015 ve sonrası için vergilendirme dönemlerinde Geksis kullanımı mümkündür.

Hangi Mükellefler Geksis Kullanabilmektedir?

Kimler Geksis kullanarak işlem yapabiliyor diyenler için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Geksis ile ilgili mevzuatında geçtiği üzere;

99 Seri No.lu Gelir Vergisi Sirkülerinde belirtildiği üzere; gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin 2015 ve izleyen vergilendirme dönemlerine yönelik iade taleplerini Gelir ve Kurumlar Vergisi Standart İade Sistemini (Geksis) kullanmak suretiyle yapmaları gerekmektedir.

  • İade talebinde bulunan kurumlar vergisi mükellefleri (0010 kodundan beyanname verenler),
  • İade talebinde bulunan Gelir Vergisi mükellefleri (0001 ve 0012 kodundan beyanname verenler)
  • Kazançları ücret, menkul sermaye iradı, gayrimenkul sermaye iradı, diğer kazanç ve iratlar olup 0012 kodundan (hazır beyan) beyanname veren mükellefler isterlerse, standart 1A – Gelir / Kurumlar Vergisi iade talep dilekçesi vererek ve Geksis girişi yaparak iade talebinde bulunabilirler.

Geksis iade talebi girişinde hangi bilgiler girilmelidir?

Geksis iade talebinde bulunabilmek için ise;

  • Sadece geçici vergiden doğan iadelerde Dönem Tipi, Dönemi, İade Türü seçeneklerine giriş yapılması gerekmektedir.
  • Kesinti yoluyla ödenen vergilerden dolayı orta çıkan iadeler için ise Dönem Tipi, Dönemi, İade Türü bilgileri girilmelidir. Ve burada varsa teminat bilgisi ve YMM bilgisi de girilmelidir.

Geksis nedir? Nasıl giriş yapılır diye sizlere detaylı olarak çalıştık. Yazımızı faydalı bulduysanız beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayınız. Bizleri sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Mersis No Nedir? Nasıl Alınır? başlıklı yazımız Mersis Hakkında, Mersis No ve Mersis No Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık