Girişimcilik Sertifikası Başvurusu Nasıl Yapılır?

21 Haziran 2017

Girişimcilik sertifikası alarak işletmeniz için devlet desteği almayı mı düşünüyorsunuz? Peki, Girişimcilik sertifikası için ne yapmak gerek? Girişimcilik sertifikası nasıl alınır, başvurusu nasıl ve nereye yapılır? diyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız! Bu yazımızda sizlere Girişimcilik sertifikası ve başvurusu ile ilgili bilgiler veriyoruz.

Girişimcilik Sertifikası

Girişimcilik sertifikası, girişimcilere sunulmakta olan devlet destek ve kredilerinin açılış anahtarıdır. Girişimciler devlet desteğinden yararlanabilmek için öncelikle Girişimcilik sertifikası sahibi olmalıdır. Girişimcilik sertifikası olmadan devlet desteklerinden yararlanmak mümkün değildir. İşte bu yüzden Girişimcilik sertifikası almanın yeri ve önemi oldukça büyüktür. Özellikle sermaye sıkıntısı çeken girişimciler için Girişimcilik sertifikası ve ardından devlet desteğini almak oldukça önemlidir.

Girişimcilik Sertifikasına Nasıl Sahip Olunur?

Girişimcilik sertifikasına sahip olabilmek için bazı temel şartlar vardır. Tabii ki 18 yaşından büyük olmak gerekiyor. Girişimcilere devlet destekleri Kosgeb Kurumu aracılığı ile verilmektedir. Girişimcilik sertifikasını da Kosgeb vermektedir. Kosgeb Girişimcilik sertifikası alarak sizler de işletme kurabilir veya yeni kurduğunuz işletmeniz için maddi olanak sağlayabilirsiniz.

Girişimcilik sertifikasına sahip olabilmek için Kosgeb Kurumuna başvuru yapılması gerekmektedir.

Girişimcilik Sertifikası Başvurusu

Peki, bu başvuru nasıl olur? Kosgeb Girişimcilik sertifikası başvuruları şahsi olarak yapılmalıdır. Bunun için doldurulması gereken bir form vardır. Girişimcilik sertifikası Kosgeb başvuruları için Kosgeb il müdürlüklerine müracaat edilebilir. Kosgeb Girişimcilik sertifikası için başvuru kayıt tarihleri verir. İl müdürlüklerine göre tarihler değişiklik gösterebilir. 3 veya 4 günlük başvuru süreçleri vardır. Başvurular ve başvuru sayısına göre Kosgeb Girişimcilik sertifikası için bir eğitim programı düzenler. 60 saatlik bir girişimcilik eğitimi verilir. Bu eğitim ortalama 1 ay sürer. Eğitim sonunda başarılı olan adaylara Girişimcilik sertifikası verilir. Eğitime katılmak ve derslere devam etmek zorunludur. Eğitimde öğretilenler ışığında yapılacak iş için bir iş planı yapılır ve bu Kosgeb kurumuna teslim edilir.

İşkur Müdürlüklerine de Girişimcilik sertifikası için başvuru yapılabilmektedir. İki kurum arasındaki anlaşmaya istinaden Girişimcilik sertifikası eğitimi artık İşkur tarafından da verilebilmektedir. İşkur Girişimcilik sertifikası başvuruları da aynı Kosgeb Kurumunda olduğu gibidir ve süreçler aynıdır. Aynı eğitim programı uygulanır. Tek fark ise İşkur’a müracaat eden kişinin daha önceden İşkur kaydı olması yani işsiz olması gerektiğidir.

Daha önce araştırmış olduğumuz Gratis Kozmetik Bayilik Şartları ve Başvurusu başlıklı yazımız Bayilik, Gratis Bayiliği ve Gratis Bayilik Başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık