Halı Yıkama Dükkanı Nasıl Açılır?

12 Temmuz 2017

Halı yıkama işi yapmak istiyorum fakat halı yıkama dükkanı nasıl açılır diyenler için hazırladığımız bu yazımızda detaylı bilgilere yer verdik. Gelin hep beraber bu işin detaylarına bir göz atalım.

Halı Yıkama İşi

Halı yıkama iş fikri özellikle son 10 yıldır popüler olmuş olan bir iş fikridir. Bundan 20 – 30 sene önce böyle bir iş fikri yoktu. İnsanlar halılarını evlerin terasında, bahçesinde, balkonunda vb. yerlerde kendileri yıkar idi. Oldukça zahmetli olan halı yıkamada bir de oldukça fazla su tüketimi olurdu. Ancak son yıllarda bu alanda iş fikri üretenler ilk başlarda pek müşteri çekemeseler bile sonrasında önemli bir hizmetin yaratıcısı olmuşlardır.

Oto yıkama alanında faaliyet gösterenlerin yan hizmet olarak halı yıkama da yapması ile halı yıkamacılık işi yaygınlaşmaya başlamıştır. Ancak halı yıkama işi aslında makine ile yıkama hani yıkama işinin halıya özel olması gerekmektedir. Öyle ki fırça ile yıkama yapan oto yıkamacılardan ziyade bu işi profesyonelce yapan halı yıkamacılar tercih edilmektedir. Halı yıkama işi, evlerden halıların alınması, yıkanması, kurutulması ve sahibine ulaştırılması ile sonlanan bir hizmet sektörü işidir. Halılar cinslerine göre ve metrekaresine göre yıkama ücreti alınarak temizlenmektedir. Halılar, makine halısı, el dokuma halısı, yün halı gibi cinslere ayrılır. Günümüzde cinsine göre metrekaresi 3 TL ile 10 TL arası olarak fiyatlandırılmış halı yıkama hizmeti sunulmaktadır.

Halı Yıkama Dükkanı Nasıl Açılır?

Halı yıkama işi yapmak için öncelikle bir şirket açılışı yapmak gerekiyor. Yani yapacağımız işi vergiye tabii göstermek zorundayız. Bunun için basit usule tabii bir şirket kurmak yeterli olmaktadır. Halı yıkama işini yapacağımız dükkanın çok şehir merkezinde olması gerekmez. Çünkü halılar evlerden bizzat alınır ve getirilir. Yani müşterilerin dükkânımıza birebir müracaatı söz konusu değildir. Bunun için daha geniş ve ucuz olması sebebi ile dükkanlar şehrin biraz dışında yani çarşıdan ve trafikten uzak noktalarda organize edilir.

Halı yıkama işinde en önemli unsur ise makinelerdir. Öyle günümüzde klasik olarak fırça ile hali yıkatma pek tercih edilmiyor. Bunun için geliştirilmiş otomatik sanayi tipi halı yıkama makineleri mevcuttur. Bu makinelerden elde etmek gerekmektedir. Halı yıkama işinde zaten maliyetin büyük bir kısmı bu makinelerdir. Bu makinelerin sıfırları 100 – 150 bin TL arası değişmektedir. Bu makineler ikinci el olarak da satın alınabilir veya bir halı yıkama dükkanı devir alınabilir.

Makineler işini de hallettikten sonra bir nakliye aracına sahip olmamız gerekiyor. Bunun için küçük bir pikap, minibüs ya da panelvan araçlar da işimizi rahatlıkla görür. Evlerden halıları alıp yıkadıktan sonra geri bırakmak için en az bir araca ihtiyacımız var. Tabii işimizin hacmine göre daha fazla araca ihtiyaç da duyabiliriz. Ancak başlangıçta tek araçla bu iş iyi ölçüde yapılmaktadır.

İşimizin hacmine göre bize lazım olan diğer bir şey ise personeldir. İki kişi ile bu iş başlangıçta rahatlıkla yapılmaktadır. Hatta tek kişi çalışanlar bile söz konusudur. Ancak işler büyüdükten sonra hem nakliye hem yıkama yapacak en az 2 kişinin olması şarttır.

Halı yıkama dükkânı açarken ya da açtıktan hemen sonra yapılması gereken ise broşür gibi tanıtıcı el ilanları bastırarak önce yakın mahallelere daha sonra tüm şehre dağıtmak gerekir. Bu şekilde reklam yapmış ve kendimizi tanıtmış oluruz.

Halı Yıkama İşinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Çok basit bir olarak görülse de aslında halı yıkama işinde dikkat edilmesi gereken temel hususlar vardır. Bunlara şu şekilde göz atalım.

  • Halı yıkama işi ciddiyet gerektirir. Müşterilerin bize emanet ettiği ürünlerine öncelikle sahip çıkmalıyız, onları kaybetmemeliyiz.
  • Müşteriler halılarının temizlenmesi için para öder, bunun bilincinde olmalı ve temizliğini en iyi şekilde yapmalıyız.
  • Müşterilerin halılarını vaktinde teslim almalı ve yine vaktinde teslim etmeliyiz.
  • Yıkanan halılar tamamen kurumadan teslim yapılmamalıdır.

Halı yıkama işini detaylı olarak bu konumuzda anlatmaya çalıştık. Diğer okuyucularımız aşağıda bulunan iş fikirlerini de baktılar. Diğer iş fikirleri yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.


Kahvaltı Salonu Açmak

Kahvaltı salonu açmak istiyorum diyenler için bu konumuzda tüm detayları anlattık.

Kahvaltı Salonu Açmak – İş Fikirleri


Yazımızın altında bulunan yorum kısmından bizlere görüş ve önerilerinizi iletebilirsiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Kahvaltı Salonu Açmak - İş Fikirleri başlıklı yazımız Kahvaltı salonu açmak istiyorum, Kahvaltı salonu işletmek ve Kahvaltı salonu nasıl açılır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık