Havale Nedir? Havale Nasıl Yapılır?

29 Nisan 2016

Bir önceki yazımızda eft’nin ne olduğunu anlatmıştık. Şimdi ise bankacılık sektöründe konuşulan havale işlemine değinelim. Havale nedir? Havale yapma yöntemleri nelerdir? Detaylarını anlatalım.

Havale Nedir?

Havale: Aynı banka da bulunan hesaplar arasındaki para transferine denir. Yani A bankasında olan 2 farklı hesap olsun. A hesabı ve B hesabı. A hesabından B hesabına para aktarma işlemine havale denir. Eft nedir diye merak edenler diğer yazımıza göz atabilirler.

Havale Nasıl Yapılır?

Havale yapmak istiyorsanız bir çok yöntemi kullanmanız mümkündür. Şimdi bu yöntemlere değinelim.

İnternet Bankacılığını kullanarak havale yapmak: Tüm bankalar artık internetin nimetlerinden yararlanıyorlar. Sizde havale yapmak istiyorsanız hesabınız bulunduğu bankanın internet bankacılığına giriş yaparak istediğiniz hesaba havale yapabilirsiniz. İnternet bankacılığını kullanarak havale işleminizi 7 gün 24 saat yapabilirsiniz.

ATM’den Havale Yapmak: Havale işlemini yapmanın bir diğer yolu da bankanızın para çekme makinasını kullanmak. Bilinen ismi ile ATM. Burada da kartınızla giriş yaparak para aktarma bölümünü seçerseniz karşınıza havale yapmak istediğiniz hesap bilgileri gelecektir. ATM kullanarak havale yapmak isteyenler de 7 gün 24 saat hizmet alabilirler. Bazı zamanlar da ATM’ler servis dışı olmaktadır. Bu durumda ATM’nin hizmet vermeye başladığı zamanlarda yapabilirsiniz.

Mobil Bankacılığı Kullanarak Havale Yapmak: Teknolojinin sürekli gelişmesinin avantajlarından biridir mobil bankacılık. Çoğu bankanın artık mobil uygulaması mevcut. Sizde çalıştığınız bankanın mobil uygulamasını indirerek size verilen şifreleri girerek istediğiniz hesaba havale yapabilirsiniz.

Şubeye Giderek Havale Yapmak: Şubeye giderek havale işleminizi yapabilirsiniz. Şube de bulunan gişe memurları bu işlemi gerçekleştirmektedir. Şubeden havale yapmak isteyenler şubenin mesai saatlerinde yapabilirler havale işlemlerini. Bu işlem diğer yöntemlere göre daha zorlu ve zaman alıcıdır.

Havale yaparken dikkat etmeniz gerekenler

 • Havale yapmak istediğiniz hesaba ait ad soyad. Şube kodu ve hesap numarası. Bunlara alternatif olacak IBAN numarası.
 • Havale yapacağınız havale tutarı
 • Havale açıklaması
 • Havale işleminin gerçekleştiğine dair dekont

Havale işleminde en çok sorulan sorular

Havale hafta sonu yapılır mı?

Evet havale işlemi aynı bankada olduğu için hemen gerçekleşir. Belli bir zaman dilimi yoktur.

Havale işlemi ne kadar sürer?

Havale işleminde çok fazla bir zaman gerektirmez. Havale yaptıktan sonra bir kaç dakika içinde paranız karşı tarafa aktarılır.

Havalenin açıklama kısmına ne yazılır?

Havalenin açıklama kısmına yazmanız gereken o havaleyi neden yaptığınızı göstermektir. Örneğin kira ödemesi yapıyorsunuz. Açıklamaya kira ödemesi diye yazmanız daha sağlıklı olacaktır. Satın aldığınız bir ürünün ödemesi ise yaptığınız havale, o zaman da ilgili firmayla görüşüp yazılmasını istedikleri notu açıklama kısmına eklemeniz gereklidir.

Daha önce araştırmış olduğumuz Eft Nedir? Nasıl Yapılır? başlıklı yazımız Bankacılıkta eft nedir, Eft işlemi nasıl yapılır ve Elektronik fon transferi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Murat dedi ki:

  Çok güzel bir şekilde havale işlemini anlatmissiniz teşekkürler bilgi için

  1. Kredispara dedi ki:

   İlginizden ve yorumunuzdan dolayı teşekkür ederiz.

Yorum Yaz


Yukarı Çık